PRZEMYŚL: Eucharystia na zakończenie pracy synodalnych w archidiecezji przemyskiej
W czwartek, 23 czerwca 2022 r., w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu podczas Eucharystii pod przewodnictwem abp. Adama Szala zakończyły się prace na etapie diecezjalnym w ramach synodu powszechnego. Uroczystość zbiegła się z odpustem ku czci św. Jana Chrzciciela, który jest patronem parafii Archikatedralnej.
W homilii metropolita przemyski, z racji odpustu, nawiązywał do osoby św. Jana Chrzciciela, który swoją postawą przygotowywał Naród Wybrany na przyjście Zbawiciela. -Święty Jan Chrzciciel przyszedł, aby zaświadczyć o światłości i przygotować Panu lud doskonały. To zadanie, które podejmował Jan jest także właściwe i dla nas. Zapowiedziany lud doskonały to Kościół – powiedział kaznodzieja.
Arcybiskup zauważył także, że postać św. Jana Chrzciciela jest także współcześnie przykładem przygotowywania doskonałości w Kościele, w Ludzie Bożym Nowego Przymierza. – Jego osoba łączy Stary i Nowy Testament. My też, tworzący Kościół Święty, łączymy historię. Historię naszej diecezji, historię naszego Kościoła i też otwieramy się na przyszłość – podkreślił hierarcha.
– Szukamy nowych form głoszenia Ewangelii, nowego sposobu funkcjonowania jako lud doskonały Nowego Przymierza. Czujemy się podobni do Narody Wybranego kroczącego z wysiłkiem przez pustynię tego świata do doskonałości. Ważne jest, tak jak w przypadku Narodu Wybranego, abyśmy szli razem, a synod jest wspólną wędrówką, jest wspólną refleksją o tajemnicy Kościoła, jest także ścieraniem się różnych opinii, jest zauważaniem zagrożeń, wyzwań. Jest także proponowaniem rozwiązań dla dobra Kościoła w myśl zasady: widzieć, osądzić, działać – dodał.
Z kolei odwołując się do historii, kaznodzieja odniósł się do tzw. Soboru Jerozolimskiego, czyli pierwszego synodu w historii Kościoła, który także dzisiaj jest przykładem synodalności. – Ważną rolę w tym Soborze odegrali Apostołowie, szczególnie św. Piotr. Był on rzeczywistością zmierzającą do uporządkowania, do wysłuchania opinii, do podjęcia decyzji przez Piotra i Apostołów. W tej decyzji była przewidziana rola do spełnienia dla nas wszystkich – powiedział abp Szal i przypomniał, że właśnie w takim duchu, papież Franciszek zaprosił wszystkich na drogę synodalną.
Natomiast pytając o samą definicję synodu, metropolita przemyski podkreślał wspólną drogę całego Kościoła w szukaniu odpowiedzi na wyzwania współczesności. W tym kontekście kaznodzieja wspominał także słowa Papieża z ostatniej wizyta „ad limina” dotyczące synodu. – Na ten synod uwrażliwiał papież Franciszek biskupów polskich odbywających w listopadzie 2021 r., wizytę „Ad limina Apostolorum”. Mówił bardzo wyraźnie do nas, że synod to nie jest rodzaj parlamentu, w którym przegłosowuje się określone tezy, określone zdania, nie jest czymś takim jak niemiecka droga synodalna. Ważne jest, żeby wytrwale słuchać Słowo Boże, słuchać Ludu Bożego, a bohaterem synodu jest Duch Święty – podkreślał biskup przemyski.
Na zakończenie abp Adam Szal podziękował wszystkim uczestnikom synodu za włączenie się w obrady i zapowiedział, że owoce pracy grup synodalnych zostaną wykorzystane także w synodzie archidiecezji przemyskiej.
Po Eucharystii uczestnicy uroczystości odpustowych w parafii Archikatedralnej przeszli w procesji eucharystycznej dookoła świątyni i wyśpiewali dziękczynny hymn „Te Deum„, co było także zakończeniem oktawy uroczystości Bożego Ciała. Z tej racji abp. Adam Szal pobłogosławił przyniesione wianki i zioła oraz licznie zgromadzone dzieci, które otrzymały symboliczny, słodki upominek.
W uroczystości wziął udział także abp senior Józef Michalik, bp Krzysztof Chudzio, kapłani z Przemyskiej Kapituły Metropolitalnej, profesorowie Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, księża proboszczowie i duszpasterze z przemyskich oraz okolicznych parafii.