– Towarzyszenie osobie chorej wymaga ogromnej delikatności i czułości – mówił bp Romuald Kamiński, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

8 lutego 2022 r. w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie odbyła się konferencja prasowa przez 30. Światowym Dniem Chorego, który obchodzić będziemy 11 lutego, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes.

Bp Kamiński podkreślił, że Ojciec Święty w swoim orędziu na ten dzień zwraca uwagę na potrzebę bliskości. Zauważył, że Papież nawiązuje w orędziu także do dokonań medycyny w dzisiejszym świecie i dziękuje wszystkim, którzy są misjonarzami w krajach ubogich.

Z kolei dr n. med. Marek Migdał, dyrektor Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”, przypomniał, że placówka ta jest największym szpitalem pediatrycznym w Polsce i jednym z największych w Europie. Dodał, że w szpitalu rocznie udziela się ćwierć miliona porad medycznych. Podkreślił, że bardzo ważne jest zrozumienie potrzeb pacjentów i ich rodzin.

– Ważnym jest dawać trochę siebie. Być dla: dla pacjenta, dla chorych dzieci – dodał wiceminister zdrowia Piotr Bromber, z kolei minister Grzegorz Błażewicz z Biura Rzecznika Praw Pacjenta przyznał, że doświadczenie choroby jest bardzo trudne, zwłaszcza kiedy choruje dziecko. – Pacjenci czy też opiekuni chorych oczekują łatwo dostępnych, kompleksowych i wysokiej jakości usług – stwierdził Błażewicz.

Obecny na konferencji Paweł Franczak, z Fundacji Czerwone Noski – Klown w Szpitalu, opowiedział o tym, jak wywołać uśmiech na twarzach małych pacjentów. – Od kiedy Fundacja Czerwone Noski działa w Polsce – 10 lat – jesteśmy przekonani, że humor jest podstawową potrzebą pacjenta, jak leki i leczenie. Hospitalizacja jest trudna dla dziecka i jego opiekuna – zauważył. Stwierdził, że badania pokazują, iż dzięki klownom i wprowadzanej przez nich atmosferze dzieci szybciej zdrowieją.

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony w 1992 roku przez papieża Jana Pawła II. W tym roku obchodzony będzie po raz 30, a jego tematem przewodnim będą słowa: „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny (Łk 6, 3-6). Trwając na drodze miłosierdzia przy tych, którzy cierpią”.

fot. EpiskopatNews