W styczniu 2022 r. uczniowie Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Anny Jenke w Jarosławiu mogli dzięki ekspozycji „Arcybiskup Ignacy Tokarczuk. Kościół, władza, opór społeczny” pogłębić swoją wiedzę na temat „Niezłomnego Pasterza” archidiecezji przemyskiej. Wystawa została przygotowana w we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej – Oddział w Rzeszowie w ramach projektu „Z Anną Jenke poznajemy historię naszej Ojczyzny”.

Dlatego w poniedziałek, 24 stycznia 2022 r., gościem programu „W rytmie wydarzeń” był ks. dr Grzegorz Delmanowicz, dyrektor jarosławskiego „Katolika”, który oprowadził słuchaczy to ekspozycji wyliczając i opisując poszczególne jej elementy.

Ekspozycja prezentuje dokumenty i fotografie obrazujące drogę życiową abp. Ignacego Tokarczuka od domu rodzinnego, poprzez okres studiów teologicznych we Lwowie, przyjęcie święceń kapłańskich, pracę duszpasterską na terenie przedwojennego województwa lwowskiego, Śląska i Warmii, następnie pracę naukową, aż po pasterską posługę Kościołowi przemyskiemu.

Na szczególną uwagę zasługują fotografie i dokumenty pochodzące z prywatnego archiwum abp. Ignacego Tokarczuka: świadectwo chrztu, fotografia rodzinna, świadectwo dojrzałości, książeczka legitymacyjna z Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, świadectwo święceń prezbiteratu wystawione w dniu 21. 06. 1942 r. przez abp. Eugeniusza Baziaka, obrazek prymicyjny, czy fotografia wykonana we Lwowie w 1944 r. Pięknym świadectwem posługi duszpasterskiej ks. Ignacego Tokarczuka są fotografie wykonane podczas jego pobytu na Warmii. Wystawę zamykają zdjęcia dokumentujące uroczysty ingres bp. Tokarczuka do katedry przemyskiej w dniu 06. 02. 1966 r.

Ważną część wystawy stanowią dokumenty i fotografie pochodzące z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, które ilustrują działania funkcjonariuszy IV Departamentu MSW. Wśród nich znajduje się meldunek informujący o treści kazania wygłoszonego 23. 09. 1974 r. w Rzeszowie-Drabiniance oraz sprawozdanie o konsekrowaniu dawnej cerkwi w Łodynie przekazanej Kościołowi katolickiemu. Ekspozycja ukazuje także fragmenty dwóch dokumentów sporządzonych 15. 08. 1979 r. oraz w 1981 r., które noszą tytuł: „Kierunkowy plan działań polityczno-operacyjnych na wypadek odejścia kard. Wyszyńskiego z kierowniczych stanowisk w Kościele rzymskokatolickim w Polsce”. Towarzyszą im fragmenty dwóch wykazów „tajnych współpracowników i kontaktów polityczno-operacyjnych”, działających w otoczeniu bp. Ignacego Tokarczuka.

Dzięki wystawie społeczność Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Jarosławiu zapoznała się również z szeregiem fotografii kościołów i tymczasowych kaplic, które zbudowano bez zgody władz komunistycznych. Konsekwencje grożące za łamanie tych zakazów ukazuje wyrok wydany na jednego z księży, którzy zbudowali kościół bez wymaganej zgody.

Ponadto, ekspozycja prezentuje dokumenty – w tym notatkę sporządzoną przez bp. Ignacego Tokarczuka, dotyczącą jego spotkań z ks. Jerzym Popiełuszką, który został zamordowany przez funkcjonariuszy SB 19. 10. 1984 r., oraz protest przeciwko tej zbrodni, wystosowany 16. 01. 1985 r. przez wiernych parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli.

Końcowe elementy wystawy ukazują fotografie wykonane w dniu 03. 05. 2006 r., kiedy prezydent RP Lech Kaczyński przyznał abp. Ignacemu Tokarczukowi najwyższe odznaczenie państwowe – Order Orła Białego jako wyraz uznania za posługę, odwagę i poświęcenie dla Kościoła i narodu polskiego.

Ekspozycję zamykają zdjęcia z uroczystości pogrzebowych.