W sobotę, 23 października 2021 r., w przeddzień wspomnienia liturgicznego ks. Jana Wojciecha Balickiego w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu spotkali się członkowie Dzieła Pomocy Powołaniom, któremu patronuje ten święty kapłan. Spotkanie rozpoczęła uroczysta Eucharystia, której przewodniczył abp Adam Szal.

We wstępie do Mszy świętej metropolita przemyski zaznaczył, że święci zawsze są inspiracją do lepszego życia. – Dzisiaj gromadzimy się wokół osoby bł. ks. Jana Wojciecha Balickiego, który jest patronem Dzieła Pomocy Powołaniom. To dzieło jest bardzo ważne w naszej archidiecezji, bo wspiera tych, którzy są powołani do życia kapłańskie, zakonnego, misyjnego. Bardzo dziękuję wszystkim zebranym tu w Bazylice Archikatedralnej członkom Dzieła Pomocy Powołaniom za ich modlitwę, za ofiarowanie w intencji powołanych i o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne swoich trudów i swoich cierpień – powiedział hierarcha.

W roku poświęconym Eucharystii arcybiskup zachęcał do gorliwszej modlitwy za szafarzy sakramentów świętych oraz za alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. – By przygotowywało dobrych przewodników Ludu Bożego – apelował i dodał, że modlitwa powinny być tez objęte rodziny, bo są one „pierwszym seminarium”.

Z kolei w okolicznościowej homilii abp Szal zwrócił uwagę na cnotę pokory, która posiadał i doskonalił w swoim życiu bł. ks. Jan Wojciech Balicki. – On tę pokorę miał. Wykuwał ją i wyklęczał ją przez całe życie doświadczony przez różne znaki czasu, które potrafił dobrze odczytywać. Ale także on sam wypracował tę postawę, która pomagała mu dobrze przejść przez życie i tego życia nie zmarnować – powiedział kaznodzieja.

W sposób szczególny pokora u ks. Balickiego pozwoliła mu na lepsze zgłębianie tajemnicy Eucharystii. – Bez pokory nie można rozumieć tej Tajemnicy. Nie można nawet przybliżyć się do zrozumienia tej Tajemnicy – podkreślił metropolita przemyski. Stąd właśnie wypływała jego wielka miłość do Eucharystii.

Patrzymy dzisiaj na naszego patrona przez pryzmat Eucharystii. Czym była Eucharystia dla bł. ks. Jana Wojciecha Balickiego? Odpowiedz na to pytanie może nam pomóc w naszym rozumieniu Eucharystii i przyjmowaniu jej– zapraszał do refleksji hierarcha. Przede wszystkim Eucharystia to dla świętego kapłana „dowód umiłowania człowieka”, a przyjmowanie Eucharystii jest środkiem do osiągnięcia doskonałości.

Mistrzem pokory dla ks. Balickiego był sam Pan Bóg. – Bo w Tajemnicy Eucharystii Błogosławiony dostrzegał upokorzenie Boga, który naraża się na świętokradztwo, na niegodne przyjmowanie, a chce być blisko każdego człowieka. Bo Eucharystia to pokarm dla każdego człowieka – wyjaśniał metropolita przemyski. – Trzeba więc, abyśmy my, ludzie XXI wieku, którzy w pewnym sensie jesteśmy zafascynowani współczesną techniką, z pokora popatrzyli na Tajemnicę Eucharystii wzbudzając w sobie wiarę i pokorę. Mając świadomość swoich słabości – dodał i apelował, aby ciągle trwać przy Panu Bogu.

Homilie metropolita przemyski zakończył przywołując scenę walki Izraela w Amalekitami, kiedy ręce Mojżesza będąc uniesione w górę dawały przewagę Izraelitom. – Myślę, że ta scena jest bardzo dobrą ilustracją dla Dzieła Pomocy Powołaniom. Dla tych wszystkich. którzy podejmują modlitwę w intencji swoich bliźnich – wyjaśniał kaznodzieja. – Trzeba, byśmy jednoczyli nasze wysiłki i organizowali tę krucjatę modlitewną, by zło, które szaleje wokół nas nie odnosiło zwycięstwa nad nami – dodał podając środki ku temu: częsta adoracja Najświętszego Sakramentu, częsta Komunia święta, modlitwa w intencji powołanych osobista i wspólnotowa.

Chcemy dzisiaj przez naszą obecność wpatrując się w Chrystusa Eucharystycznego z bł. ks. Janem Wojciechem Balickim prosić o to, abyśmy umieli przeżywać w promieniach łaski Bożej tej łaski, która znajduje swój wymiar w Eucharystii – wyjaśnił arcybiskup. – Bo Eucharystia jest sakramentem społecznym. Jest dla nas wszystkich pokarmem i pomocą w drodze do świętości – powiedział.

Stańmy w pokorze przed tą Wielką Tajemnicą naszej wiary, której zgłębić do końca nie będziemy w stanie tutaj na ziemi. Obyśmy ją zapoznali, poznali tajemnicę Boga spotykając się z Nim w wieczności – zakończył homilie metropolita przemyski.

Po Eucharystii uczestnicy spotkania wzięli udział w krótkim nabożeństwie, a następnie przeszli w mury Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, gdzie alumni przygotowali dla nich słodki poczęstunek. Tegoroczną pielgrzymką zakończyła sztuka artystyczna w wykonaniu kleryków przemyskiego seminarium. Swoim słowem podzieliła się z zebranymi także Maria Szulikowska, autorka tomiku wierszy poświęconego bł. Janowi Balickiemu.