ŚWIĘTE: Nadanie imienia o. Wenantego Katarzyńca Szkole Podstawowej
Wtorek, 19 października 2021 r., na trwałe wpisał się w historię Szkoły Podstawowej w Świętem, która otrzymała swojego patrona – o. Wenantego Katarzyńca.
Wybór patrona był nieprzypadkowy o czym w programie „W rytmie wydarzeń” mówiła Barbara Szlag, dyrektor tej placówki oświatowej. Rozmowa poprzedziła transmisję radiowo-telewizyjną uroczystej Eucharystii, której przewodniczył abp Adam Szal.
Uroczystość nadania imienia o. Wenantego Katarzyńca OFMConv Szkole Podstawowej w Świętem, rozpoczęła Eucharystia pod przewodnictwem abp. Adama Szala, metropolity przemyskiego sprawowana w kościele parafialnym pw. Narodzenia NMP w Świętem.
We wstępie do wspólnej modlitwy hierarcha wyjaśnił, że w życiu różnych społeczności są wydarzenia bardzo ważne, a takim ważnym wydarzeniem, jest właśnie nadanie sztandaru i imienia Szkole Podstawowej w parafii Święte. – Sztandar, wezwanie, nadanie imienia to pewna nobilitacja, ale także i zobowiązanie, aby ten sztandar był pewnym znakiem, symbolem ale także i zachęta do tego, aby sprostać wymaganiom jakie stawia nam niezwykły patron – zaznaczył arcybiskup.
Dodał, że o. Wenanty to patron, który rzeczy zwyczajne przeżywał w sposób nadzwyczajny. – Chcemy iść tą drogą. Tym bardziej, że Wasza wspólnota parafialna jest mocno związana z ojcami franciszkanami przez macierzystą parafię, skąd została przesiedlona – wyjaśniał. – Prosimy o to, aby Pan Bóg błogosławił wszystkim nauczycielom, rodzicom, uczniom, dzieciom, młodzieży. Aby byli po prostu dobrzy, by pokój i dobro zawsze były w ich sercu – powiedział metropolita przemyski.
Okolicznościową homilię wygłosił opiekun grobu Sługi Bożego o. Wenantego, o. Edward Staniukiewicz, franciszkanin z Kalwarii Pacławskiej. W kontekście tej wielkiej uroczystości zadał pytanie: jakie ślady swojej obecności zostawił pośród mieszkańców Czyszek o. Wenanty Katarzyniec? – Jakie ślady pozostawił w pokoleniu, które wyrwane z korzeni, z ukochanej lwowskiej ziemi zmuszone było opuścić rodzinne strony i przenieść to duchowe dziedzictwo również ojca Wenantego tutaj – powiedział, ponieważ dalej skupił się na wartościach, którymi żył o. Wenanty.
– Dzisiaj tak bardzo potrzebna jest skromność, pokora, nadzwyczajna gorliwość, sumienność w pracy, wielka pobożność w małżeństwach, rodzinach, parafiach, społeczności szkolnej, społeczności samorządowej, w urzędach pracy, miejscach naszego odpoczynku. Te wartości ciągle są potrzebne nam i nigdy nie tracą na swojej wartości. Nie bójmy się żyć tymi wartościami, którymi dzisiaj świat tak bardzo gardzi – apelował zakonnik.
Na zakończenie pogratulował Szkole Podstawowej w Świętem wyboru tego niezwykłego patrona. – Obraliście wspaniałego patrona. On Was będzie prowadził. Będzie czuwał nad Wami. Będzie wskazywał, jak żyć. Nie wolno się tylko bać. Inni może będą myśleć czy mówić inaczej. Wy bądźcie sobą! Jeśli będziemy żyć tymi wartościami, którymi żył o. Wenanty z pewnością ślady i naszych stóp nas przetrwają. Jesteście wspólnotą duchowych córek i synów o. Wenantego Katarzyńca. Strzeżcie tego dziedzictwa i przekazujcie je kolejnym pokoleniom Waszej „małej ojczyzny”, tak jak przekazali to Wam Wasi pradziadkowie=, dziadkowie, Wasi rodzice – prosił franciszkanin.
Na zakończenie Eucharystii Komitet Organizacyjny uroczystości nadania imienia Szkole Podstawowej w Świętem skierował prośbę do abp. Adama Szala o poświęcenie nowego sztandaru szkoły i modlitwę w intencji całej wspólnoty szkolnej.
Po Mszy świętej uczestnicy wydarzenia przeszli w pochodzie do szkoły, gdzie odbyła się druga część uroczystości.