W piątek, 15 października 2021 r., w Przemyślu upamiętniono postaci Michała Kruka i Marii Grzegorzewskiej. To osoby, które podczas wojny brały czynny udział w ratowaniu Żydów z rąk okupantów.

Uroczystości odbyły się przy ul. Kopernika 14 w Przemyślu, gdzie dawniej znajdował się mur getta żydowskiego, z którego upamiętniony Michał Kruk ratował Żydów, pomagając im w ucieczce. Z kolei dziś w tym miejscu znajduje się Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Przemyślu, którego patronką jest Maria Grzegorzewska, zasłużona dla prasy psychologicznej i edukacyjnej z osobami niepełnosprawnymi, która także w latach II wojny światowej na terenie Warszawy wspierała społeczność żydowską.

Podczas wydarzenia upamiętniającego obydwie postacie odbyło się odsłonięcie tablicy poświęconej osobie Michała Kruka, z kolei Marię Grzegorzewską przedstawiono na muralu, namalowanym na budynku SOSW nr 1 w Przemyślu. W ramach uroczystości przybliżono sylwetki kolejnych Polaków, którzy ratowali Żydów podczas II wojny światowej, modlono się w ich intencji, a także złożono kwiaty i znicze przy pomniku pomordowanych obywateli polskich pochodzenia żydowskiego. Ponadto głos zabrali zaproszeni goście, m.in. krewna upamiętnionego w tym dniu Michała Kruka.

Uroczystości towarzyszyła wystawa Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Rzeszowie, poświęcona Polakom ratującym Żydów, na której znalazło się m.in. zdjęcie z egzekucji Michała Kruka.

W poniedziałek, 18 października 2021 r., na antenie Radia FARA została wyemitowana relacja z tego wydarzenia.

fot. s. Paulina M. Januchta SFMI