W czwartek, 7 października 2021 r., w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu uroczystą Eucharystią pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika rozpoczęła się inauguracja roku akademickiego 2021/2022 w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu.

W homilii emerytowany metropolita przemyski zwrócił uwagę, że to rozum i wolna wola są istotą podobieństwa każdego człowieka do Boga, a łaska wiary rozjaśnia umysł i ukierunkowuje wolę na dobro oraz piękno Stwórcy i stworzenia.  – Piękne i dobre człowieczeństwo naprawdę jest możliwe! To święci są najpiękniejszymi ludźmi, a żyją wśród nas. Szkoda tylko, że zazwyczaj rozpoznajemy ich dopiero po śmierci – powiedział abp Michalik w sposób szczególny odnosząc się m.in. do osoby św. Jana Pawła II, bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, św. Matki Teresy z Kalkuty czy Służebnicy Bożej Anny Jenke. To oni są przykładami ludzi „dobrego człowieczeństwa”.

Wiara i łaska jest ciągle i dziś w stanie uformować piękne człowieczeństwo. Potrafi ujawnić człowieka w człowieku – powiedział kaznodzieja wyliczając, że w tym procesie najpierw potrzebny jest wysiłek w poznaniu woli Bożej. – Obserwujemy dziś powszechny zanik kultury słowa i zanik kultury w relacjach ludzkich – ubolewał arcybiskup senior. – Ale człowiek prawdziwej wiary wie, że krzyż, czyli pozorna klęska prowadzi do zmartwychwstania i wie, że z ruin ludzkich egoizmów trzeba i można z pomocą Bożą budować nowe dobro, oprzeć się na prawdzie, promować piękno – uzupełnił.

Niestety obecnie Unia Europejska i jej instytucje świadomie i celowo realizują program dechrystianizacji Europy. – Trzeba mieć odwagę powiedzieć „non possumus”, nie możemy tak dalej. A zatem każdy Europejczyk ma do odegrania ważną rolę w promowaniu, w budowaniu, w zabieganiu o przyszłość Europy – apelował.

– Kościół i Polska, i polska rodzina, i polska szkoła, i uniwersytety światowe i polskie, potrzebują świętych profesorów i świętych studentów. Bo świętość to oddech świeżością prawdy o wielkości Boga i wielkości człowieka stworzonego na Jego obraz. Świętość to integralny, pełny rozwój człowieczeństwa – podkreślił abp Michalik. Taka wizja człowieczeństwa jest realna do osiągnięcia współcześnie na świecie i w Polsce. – Dobrze się stało, że nasz nowy rok uczelnianej pracy rozpoczynamy tu na modlitwie u obliczu Ojca i Dawcy wszelkiego dobra – powiedział.

Na zakończenie Eucharystii abp Józef Michalik życzył wszystkim rozpoczynającym nowy rok pracy uczelnianej obfitości błogosławieństwa Bożego. – Niech on będzie radosną i twórczą perspektywą wysiłku, ale i owoców widzianych poprzez te różne sytuacje życiowe, jakie praca z miłością podejmowana powoli przynosi – życzył były przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Druga część uroczystej inauguracji roku akademickiego 2021/2022 odbyła się w sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu. Tam przewidziano okolicznościowe przemówienia, immatrykulację nowych studentów i występy artystyczne.


Dlatego w piątek, 8 października 2021 r., w programie „W rytmie wydarzeń” wyemitowana została krótka relacja z jubileuszowej 20. Inauguracji roku akademickiego w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu.