MIEJSCE PIASTOWE: Wrześniowe nabożeństwo fatimskie
Tradycyjnie u Księży Michalitów w Miejscu Piastowym w pierwszą sobotę miesiąca, 4 września 2021 r., odbyło się kolejne nabożeństwo fatimskie. Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Stanisław Salaterski, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, a szczególną intencją była modlitwa za dzieci i młodzież.
W homilii hierarcha zauważył, że żyjemy w czasach, w których próbuje się w naszych chrześcijańskich duszach narobić trochę zamętu, niepokoju. – Ponieważ jesteśmy świadkami swoistej walki o dusze, aby one niekoniecznie należały do Pana Jezusa, a ostatecznie były szczęśliwe w rękach Boga naszego Ojca – powiedział hierarcha.
– To zmaganie o dusze trwa i odnajdujemy je w rozmaitych działaniach podejmowanych, propagowanych, narzucanych także przez niektóre media w naszej Ojczyźnie. Aby dać odpór tym naciskom potrzebujemy być razem, potrzebujemy sięgać do Bożej pomocy i do korzeni, do źródeł sprawdzonych w dziejach naszej Ojczyzny i naszego narodu. Z nich bowiem czerpiąc i sami będziemy jednoznaczni, niezachwiani i potrafimy wychować w wierze młode pokolenie w intencji, którego modlimy się zgromadzeni tutaj – dodał.
Bp Salaterski zauważył, że Kościół coraz głębiej odczytuje mądrość i wartość objawień fatimskich i przywołuje wiernym naukę wynikającą z Pisma świętego i tradycji dotyczącą małżeństwa i rodziny. – Ta nauka jest dla wielu niewygodna i stąd bywa ośmieszana, albo odsuwana na dalszy plan. Tym bardziej my winniśmy przypominać sobie to nauczanie Kościoła i strzec rodziny i misji jaką Pan Bóg jej powierzył w Kościele i świecie – powiedział. Ta misja to m.in. przekazywanie wartość ewangelicznych, to patriotyczne wychowanie, to staranie o przekazywanie kultury i tradycji polskiego narodu.
– Dzięki temu jesteśmy jednoznaczni, jesteśmy świadkami Jezusa Chrystusa w świecie. Jesteśmy ludźmi odpornymi na rozmaite mrzonki i manipulacje, które coraz to serwuje się nam także w dzisiejszym świecie u początku XXI w. – zauważył hierarcha. Dlatego tak często bycie uczniem Chrystusa naraża człowieka na ośmieszenie w oczach świata.
– Z takim oddaniem, z taką ofiarnością, z taką determinacją trzeba nam bronić wartości duchowych, wartości ewangelii, swojej wiary wobec czasów, które ją próbują je przyprószyć, zniszczyć odsunąć na dalszy plan – apelował hierarcha. Dlatego trzeba wracać do korzeni, do ideałów, aby optymistycznie patrzeć w przyszłość narodu, w młode pokolenie.
W trosce o wychowanie młodego pokolenia i przekaz wartości właściwe miejsce odnajduje Ojczyna i mówienie o jej miłości, o chlubnych kartach z jej dziejów. – Nie zawsze tak było, wiemy o tym doskonale. Ale świetlany przykład naszych przodków jest dla nas zobowiązaniem aby poznawać prawdziwe dzieje ojczystego domu. Aby dodać coś od siebie do krwi, do potu, do poświęceń, które oni ponosili, by Polska była wolna, chrześcijańska, By Polak był Panem w swoim domu – podkreślił biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej.
– Trzeba uczynić wszystko, co w naszej mocy, abyśmy nie stracili za marne pieniądze tego za co tyle pokoleń, tyle ludzi, tyle przodków naszych oddało życie, zniosło katorgę, zsyłkę i wiele upokorzeń – powiedział kaznodzieja i dodał, że to jest święte zobowiązanie każdego Polaka wobec przodków. W tych działaniach oczywiście powinny się wspierać rodziny, szkoła i Kościół.
Na zakończenie bp Salaterski przypomniał, że orędzie fatimskie powinno inspirować każdego człowieka. – Błogosławione rady Matki Bożej z Fatimy nie wyczerpały się na XX w. One są drogą ocalenia, bezpiecznej, godnej przyszłości i na wiek XXI. I dla nas i dla młodego pokolenia – zauważył hierarcha. – Nie bójmy się w modlitwie zawierzać Jej swoich trosk, swojej bezradności – apelował biskup i życzył wszystkim uczestnikom pierwszosobotniego spotkania fatimskiego ogromnej troski o dobre wychowanie młodego pokolenia w tych niełatwych czasach.
W wrześniowej modlitwie uczestniczyli także górnicy, którzy przy ołtarzu polowym umieścili obraz swojej patronki, św. Barbary. Ponieważ szczególną intencją spotkania była modlitwa za dzieci i młodzież to bp Salaterski pobłogosławił indywidualnie wszystkie dzieci zgromadzone w Miejscu Piastowym. Tradycyjnie nabożeństwo fatimskie zakończyła modlitwa różańcowa i procesja.