Wielki Odpust Kalwaryjski – dzień 2
Drugi dzień Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego, 13 sierpnia, jest zawsze poświęcony tzw. dróżkom pogrzebu Matki Bożej. Rozpoczyna się on przed godziną siódmą przeniesieniem figury Maryi Zaśniętej z Bazyliki na plac kościelny.
Później, o godz. 7:00 wierni uczestniczyli w uroczystej Eucharystii, której przewodniczył tegoroczny kaznodzieja odpustowy o. Radosław Kramarski, franciszkanin pracujący we Wrocławiu. On także wygłosił okolicznościową homilię, a po Mszy świętej wyruszyła procesja, aby rozważając sceny z życia Najświętszej Maryi Panny odprowadzić figurę do kaplicy Grabu Matki Bożej.
Gościem Studia Kalwaryjskiego był o. Edward Staniukiewicz, który przybliżył słuchaczom i telewidzom znaczenie tego dnia.
Gościem pierwszego wejścia ze Studia Kalwaryjskiego o godz. 12:30 był br. Jan Hruszowiec, promotor kultu franciszkańskich męczenników z Pariacotto (Peru). On z kolei telewidzom i słuchaczom powiedział o bł. o. Zbigniewie Strzałkowskim i o. Michale Tomaszku. W tym roku Wielkiemu Odpustowi towarzyszą oni w sposób namacalny, bo w postaci zakrwawionych koszul, które mieli w dniu śmierci. Relikwie można zobaczyć i pomodlić się za wstawiennictwem Błogosławionych Franciszkanów przez cały czas trwania Odpustu.
Natomiast w drugim wejściu Studia Kalwaryjskiego o godz. 13:30 można było usłyszeć sporo o Orkiestrze Kalwaryjskiej. Ona uświetnia wszystkie uroczystości odpustowe, a także ma swoje koncerty na tzw. „organistówce” przy punkcie widokowym. A o funkcjonowaniu, zadaniach, instrumentach i liczebności Orkiestry Kalwarysjkiej opowiedzieli: Michał Rydzik, kapelmistrz i Mariusz Cwynar.
Z kolei w trzecim wejściu Studia Kalwaryjskiego o godz. 14:30 o. Edward Staniukiewicz, duszpasterz z Kalwarii Pacławskiej, podkreślił pasyjny aspekt tego sanktuarium. Przy okazji można było usłyszeć również nieco o jutrzejszym Oratorium poświęconym o. Wenantemu Katarzyńcowi.
W tym roku podczas Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego bardzo uroczyście jest celebrowana Koronka do Miłosierdzia Bożego o godz. 15:00. Modlitwie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem i cudownym obrazem Matki Bożej Słuchającej przewodniczył o. Radosław Kramarski, tegoroczny kaznodzieja odpustowy.
Czwarte wejście Studia Kalwaryjskiego o godz. 16:30 było w całości poświęcone zespołowi franciszkańskich kleryków – Fioretti. To właśnie oni koncertowali tego dnia na scenie ustawionej na placu kościelnym, zapraszając nie tylko do wspólnego śpiewu, dobrej zabawy, ale przede wszystkim do modlitwy. O działaniach zespołu, jego składzie, tradycji i dorobku artystycznym mówili: br. Roman M. Solecki i br. Jan M. Vicha. Zakonnicy serdecznie zaprosili telewidzów fara.tv na wieczorny koncert.
Głównym i centralnym punktem drugiego dnia Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego była uroczysta Eucharystia o godz. 18:00 sprawowana na galerii Bazyliki Mniejszej. Na placu zgromadziły się tłumy wiernych, a modlitwie przewodniczył abp Adam Szal, metropolita przemyski. On także wygłosił okolicznościową homilię.
Ostatnim punktem drugiego dnia Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego był koncert zespołu Fioretti, który tworzą od 51 lat każdorazowi klerycy franciszkańskiego seminarium w Krakowie. Koncert był doskonałą formą integracji, wspólnego śpiewu i modlitwy. Był on transmitowany w mediach społecznościowych naszej Rozgłośni.
***
PROGRAM I WYKAZ TRANSMISJI
WIELKIEGO ODPUSTU KALWARYJSKIEGO 2021
***