13 lipca, który każdego roku jest 10. dniem Przemyskiej Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, tym razem stał się okazją sztafetowego pielgrzymowania grupy św. Urszuli z Łańcuta.

Po przyjeździe grupy autokarem na trasę pielgrzymki, pątnicy swoją drogę rozpoczęli w Rokitnie, gdzie uczestniczyli w Mszy Świętej pod przewodnictwem abpa Adama Szala. Homilię z kolei wygłosił ks. prał. Roman Chowaniec, proboszcz parafii pw. św. Doroty w Markowej, który nawiązując do odczytywanego dziś fragmentu Ewangelii, przestrzegał przed przyzwyczajeniem się do nauki Chrystusa tak, iż przestanie ona przemieniać nasze życie. – Nie zmarnujmy tego dzisiejszego czasu nawiedzenia – mówił kaznodzieja. – Będziemy mieć dużo czasu, aby spojrzeć na swoje życie  w świetle Jego Ewangelii, aby szukać pustyni w naszym sercu, aby zostać sam na sam z Bogiem, który ma moc uzdrowić moją duszę, który pomoże mi zabliźnić się ranom gniewu, nienawiści, braku przebaczenia, ranom, które wciąż krwawią i sprawiają ból. Bóg pomoże mi dobrze wybrać, jeśli ja tego zechcę, jeśli ja się dziś otworzę na Jego łaskę, jeśli ja pozwolę się Jemu prowadzić – kontynuował.

Na koniec rozważania zacytował fragment homilii papieża Benedykta XVI z inauguracji jego pontyfikatu, w której mówił m.in. „Nie obawiajcie się Chrystusa. On niczego nie zabiera, a daje wszystko”.

Przed błogosławieństwem abp Adam zawierzył pielgrzymów św. Józefowi przed jego obrazem, który od Luszowic towarzyszy przemyskiej pielgrzymce.

Dzień ten był także okazją do przezywania nabożeństwa pojednania, które każdego roku odbywa się w kościele w Sokolnikach.

Idąca w tym dniu grupa, nabożeństwo to przygotowała także dla pielgrzymów duchowych, którzy mieli okazję łączyć się duchowo za pośrednictwem materiału zarejestrowanego jeszcze przed pielgrzymką w kościele w Markowej.

Ponadto tradycyjnie pielgrzymi duchowi mogli uczestniczyć w Mszy Świętej transmitowanej z Jarosławskiego Opactwa tradycyjnie już przewodniczył ks. Andrzej Bienia, dyrektor Radia FARA – Rozgłośni Archidiecezji Przemyskiej i przewodnik grupy pielgrzymów duchowych.

Mówiąc o pielgrzymce, fizycznej i duchowej, ks. Andrzej przypomniał, że nie chodzi o znaki zewnętrzne, tylko o to co się w nas dokonało.

– Czy my po tych dniach pielgrzymowania, możemy powiedzieć, że doświadczyliśmy Boga? Że bardziej się zjednoczyliśmy z Nim? Czy możemy powiedzieć, że On stał się dla nas najważniejszą osobą tego czasu?

Kaznodzieja zaprosił pielgrzymów duchowych, aby otworzyć się na Boży plan: – Czy dzisiaj pójdziemy za tym głosem? Bo może doświadczyliśmy czegoś szczególnego, jakiejś przemiany, ale czy my tego samego pragniemy dla naszych braci i sióstr?

Jak dodał ks. Bienia, nie dobrze by było, gdyby po pielgrzymce, fizycznej i duchowej, nie było w nas widać zmiany, której dokonuje w nas Bóg.

Po zakończonej Mszy Świętej, ponownie o godz. 19:45 pielgrzymi duchowi spotkali się na modlitwie, tym razem w ramach nowenny ku czci Matki Bożej Częstochowskiej i codziennej modlitwy różańcowej, która w czasie pieszej pielgrzymki na Jasną Górę odbywa się w intencjach pielgrzymów i radiosłuchaczy Radia FARA.

Temu nabożeństwu przewodniczył także ks. Andrzej Bienia.

***

Dzień 10:   KONFERENCJA   |   ANIOŁ PAŃSKI   |   KORONKA DO BOŻEGO MIŁOSIERDZIA

***

Wszystkie bieżące informacje na temat przebiegu pielgrzymki,
a także filmy i galerie można znaleźć na stronie
pielgrzymka.przemyska.pl.

> GALERIA – DZIEŃ 10 <