SIENIAWA: Upamiętnili ofiary ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach
W niedzielę, 20 czerwca 2021 r., w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Sieniawie odbyło się spotkanie upamiętniające 78. rocznicę banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach, na Wołyniu, w Galicji Wschodniej (Małopolsce Wschodniej) i na Lubelszczyźnie.
Spotkanie przebiegało pod hasłem „Wołyń’43: Walka o pamięć – walka o Polskę” i poprzedziła Msza Święta, a następnie w programie znalazły się trzy bloki: wernisaż wystawy pt. „Niedokończone Msze Wołyńskie. Martyrologium duchowieństwa wołyńskiego – ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej”, przygotowanej przez „Civitas Christiana” Oddział w Lublinie, promocja książki wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej pt. „Nie zabijaj. Nacjonalizm i ludobójstwo na Kresach wobec Kościoła, etyki chrześcijańskiej i zasad humanizmu” oraz prelekcję pt. „Wołyń’43: Walka o pamięć – walka Polskę. W 78-rocznicę banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach, na Wołyniu, w Galicji Wschodniej (Małopolsce Wschodniej) i na Lubelszczyźnie”.
Prelekcję wygłosił prof. dr Adam Kulczycki, wykładowca akademicki, działacz i publicysta kresowy, redaktor naczelny „Gazety Parlamentarnej”, a udział w wydarzeniu wzięli przedstawiciele lokalnych władz, parafii, zaproszeni goście oraz mieszkańcy.
11 lipca ustanowiony został Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Święto to ma na celu upamiętnienie ofiar rzezi wołyńskiej i innych mordów dokonanych na obywatelach II Rzeczpospolitej przez ukraińskich nacjonalistów w czasie II wojny światowej. Jego data przypada w rocznicę tzw. „krwawej niedzieli” (11 lipca 1943 r.), będącej punktem kulminacyjnym masowych eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez OUN–UPA, wspieranych przez lokalną ludność ukraińską.