LEŻAJSK: Podsumowanie tegorocznego Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej
W dniach 5 – 19 czerwca 2021 r. w Franciszkańskim Ośrodku Kultury w Leżajsku odbywała się szósta edycja Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej, której towarzyszyło hasło „Odkryj życie z pasją”. Radio FARA, Rozgłośnia Archidiecezji Przemyskiej miało nad tym wydarzeniem patronat medialny. Ale jaki to był czas?
Wszystko zaczęło się w sobotę, 5 czerwca 2021 r., Eucharystią o godz. 12.00, której przewodniczył biskup Ignacy Dec, a kazanie wygłosił o. Bartymeusz Kędzior OFM, Dyrektor Franciszkańskiego Ośrodka Kultury w Leżajsku.
Pierwszy dzień festiwalu rozpoczął kurs biblijny prowadzony przez wykładowcę uniwersyteckiego, doktora teologii i znakomitego biblistę Marcina Majewskiego, którego tematem był „Święty Paweł na nowo odczytany”. Wieczór pierwszego festiwalowego dnia zarezerwowany był dla nastrojowego koncertu w wykonaniu Krzysztof Iwaneczko. Udział w koncercie tego młodego artysty był bez wątpienia dla wszystkich wielką przyjemnością. Również dla muzyka, co sam podkreślał – spotkanie z publicznością na żywo to ogromna i długo wyczekiwana radość.
Drugiego dnia było muzycznie, a to za sprawą kolejnego gościa – zespołu Luxtorpeda. Publiczność Festiwalu żywiołowo reagowała na występ artystów składający się z wielu znanych utworów zespołu m.in.: „Cel”, „Siódme”, „List”, „Kod genetyczny DDA”. Członkowie Luxtorpedy również niezwykle hojnie i z niesamowitą empatią poświęcali czas swoim fanom, zarówno przed jak i po koncercie, co dodatkowo uprzyjemniło ten festiwalowy dzień.
Trzeci dzień to ponowne spotkanie z Marcinem Majewskim pt.: ”Odkrywamy Ziemię Świętą”. Było ono wirtualną i duchową podróżą do Ziemi Świętej, do tego skrawka, gdzie działał, nauczał, umarł i zmartwychwstał Jezus.
Czwartego dnia było energicznie, gdyż w leżajski FOK miał przyjemność gościć piękną i niezwykle utalentowaną artystkę, która odkryła przed uczestnikami swoje serce pełne marzeń. Roksana Węgiel – Roxie, 16-latka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych. Jej utwory w serwisie YouTube mają milionowe wyświetlenia, a ona sama jest idolem i inspiracją dla rzeszy młodych ludzi. Roxie opowiedziała o najcenniejszych wartościach kierujących jej życiem. Są to przede wszystkim: Bóg, miłość i rodzina, czyli najpiękniejsze wartości, które pomagają jej pozostać sobą w świecie show-biznesu. Skromne, szczere i mądre wypowiedzi naszego gościa wywarły na wszystkich ogromne wrażenie!
Piątego dnia Marcin Jakimowicz, pisarz i ceniony dziennikarz „Gościa Niedzielnego” umocnił uczestników festiwalu doświadczeniami własnej żywej wiary w trudnej kwestii zmagań duchowych. A w szóstym dniu Festiwalu, którego gościem był Krzysztof Ziemiec, można było zrozumieć, że „wszystko jest po coś”. Gość odkrył swoje życie z pasją, jaką dla niego jest przede wszystkim rodzina, a także dziennikarstwo i praca w mediach.
Kolejne dni także były różnorodne. Magdalena Suszek-Bąk zajmująca się rysowaniem piaskiem, czyli twórczością wizualną z pogranicza malarstwa, rysunku i animacji filmowej, „narysowała” historię zaczerpniętą z Pisma Świętego opowiadającą o stworzeniu świata. Uczestnicy z zachwytem obserwowali powstające obrazy, które po chwili zamieniały się za sprawą artystki w kolejne, wspaniale odmalowujące następujące po sobie etapy stworzenia świata zgodnie z zamysłem Bożym. Wieczorem tego dnia wystąpił przed festiwalową publicznością Tomasz Samołyk, twórca filmów chrześcijańskich.
Kolejny, dziewiąty dzień, to intymna rozmowa z artystką wizualną Kamila Kansy, która tworzy i publikuje swoje dzieła pod pseudonimem Laura Makabresku. W czasie trwania festiwalu w holu Franciszkańskiego Ośrodka Kultury można było oglądać wystawę jej zdjęć. Zachwycając się oglądanymi pracami Laury uczestnicy wsłuchali się w piękną poetycką opowieść o przemianie jej duszy, życia i twórczości, po tym jak Bóg pociągnął ją do siebie i obdarzył łaską. Również tego dnia odbyły się warsztaty z psychologii pozytywnej prowadzone przez o. Piotra Kwiatka, kapucyna.
Kolejne dni to spotkania z teatrem. Gościem Festiwalu był Teatr „A”, który przyjechał do Gliwic. Po raz pierwszy w historii festiwalu była okazja podziwiać spektakl plenerowy. Po zapadnięciu zmroku, aktorzy Teatru “A” zaprosili widzów do przeżycia wyjątkowego zdarzenia teatralnego zatytułowanego „Exultet”.
Następnego dnia uczestnicy festiwalu mogli obejrzeć sztukę pt.: ”Początek” w wykonaniu aktorów Teatru „A” , która opowiada biblijną historię stworzenia świata. Sztuka adresowana jest do młodszych dzieci, ale w rzeczywistości był to spektakl familijny.
Kolejni goście, czyli Michał Niewiadomski, sympatyczny i wesoły aktor, zaprosił dzieci w zaczarowany świat cyrku. Natomiast ks. Krzysztofa Porosło i Marcin Zieliński porozmawiali z uczestnikami pięknie i merytorycznie na temat jedności w Kościele. Obaj rozmówcy chcieli pokazać, że każdy ma prawo różnić się w podejściu do wiary, gdyż każdy odnajduje się w innej duchowości. Ale dopóki w kontekście wiary łączą ludzi sprawy fundamentalne to każda duchowość jest dobra gdyż do Boga prowadzi wiele dróg, czasem bardzo odmiennych.
Kolejnego, trzynastego dnia było lirycznie. Zadbało o to małżeństwo aktorów: Piotr Cyrwus i Maja Barełkowska. Przedstawili oni program poetycki „Dancing” powstały w oparciu o wybrane wiersze Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Znakomita interpretacja poezji Gałczyńskiego i ogromny talent tej pary aktorskiej zachwycił widzów.
Czternasty dzień Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej to dwa spotkania wieńczące powoli ten czas. Pierwsze z nich to połączenie online z Magdaleną Wolińską-Riedi, polsko-watykańską dziennikarką, która jako jedna z nielicznych, świeckich kobiet, przez prawie 20 lat, mieszkała w najmniejszym państwie na świecie, jakim jest Watykan. Gośćmi tego dnia byli także Gabriela i Wojciech Gąsiorowie, czyli GGDuo, którzy przyjechali do Leżajska z muzyką i słowem. Niezwykła muzyka i piękny głos Gabi urzekły festiwalowych uczestników.
Ostatni dzień festiwalu rozpoczęły warsztaty z siostrą Anną Marią Pudełko pt.:”Dar wzajemności”. W ich połowie, o godz. 12.00 był czas na to, aby dobremu Bogu podziękować za dar tych ostatnich dwóch tygodni Eucharystią w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku pod przewodnictwem o. Klaudiusza Barana OFM, Kustosza leżajskiego Sanktuarium.
Bez wątpienia było PIĘKNIE!
o. Bartymeusz Kędzior OFM, dyrektor Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej oraz Franciszkańskiego Ośrodka Kultury w Leżajsku