26 kwietnia 2021 r. w ramach audycji kulturalnej pt. „Muzea Podkarpacia” mieliśmy okazję rozmawiać o wystawie plenerowej Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej i Domu Spotkań z Historią w Warszawie pt. „Ku nowoczesności! Kresy Niepodległe 1919-1939”.

W opisie wystawy możemy przeczytać, że jest ona poświęcona niemal nieobecnym w powszechnej świadomości, wybranym dokonaniom gospodarczym i cywilizacyjnym związanym z odbudową i modernizacją ziem wschodnich II RP. Ekspozycja składa się z siedmiu tematycznych wątków. Każdy z nich opowiada o wybranym aspekcie modernizacji Kresów: od odbudowy po zniszczeniach w latach 1914–1920 i modernistycznej architektury lat 30., przez inwestycje i zakłady przemysłowe (największa polska rafineria w Drohobyczu, Państwowe Kamieniołomy w Janowej Dolinie), znane firmy i marki, (m.in. kultowe radioodbiorniki Elektrit czy luksusowe trunki od Baczewskich). [źródło: mnzp.pl]

O idei wyjścia z wystawą przed gmach muzeum, współpracy Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej z Domem Spotkań z Historią w Warszawie, a także tematem prezentowanej wystawy opowiedziała nam Iwona Bobko, kierownik Działu Edukacji, Promocji i Wystaw MNZP.