PRZEMYŚL: Telerehabilitacja kardiologiczna – nowatorska forma pomocy
W Wojewódzkim Szpitalu im. Św. Ojca Pio w Przemyślu w pierwszej placówce medycznej na Podkarpaciu została wprowadzona telerehabilitacja kardiologiczna.
Dlatego o tej nowatorska forma pomocy rozmawialiśmy w poniedziałek, 15 lutego 2021 r., w porannym programie „W rytmie wydarzeń” z lek. Dariuszem Paszkiewiczem, p.o. kierownika oddziału rehabilitacji kardiologicznej oraz Barbarą Stawarz, dyrektorem szpitala. Rozmowy poprowadził Paweł Bugira, rzecznik szpitala.
– Telerehabilitacja, czyli rehabilitacja kardiologiczna w warunkach domowych to jest odpowiedź na potrzebę czasu. Przez pandemię niektórzy mają ograniczony dostęp do rehabilitacji, a choroby układu sercowo-naczyniowego cały czas zbierają swoje żniwo i nadal są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, staramy się za wszelką cenę rozszerzyć dostęp pacjentów do rehabilitacji i dlatego wdrożyliśmy w naszym szpitalu, jako pierwsi na Podkarpaciu, program hybrydowej rehabilitacji kardiologicznej – mówił lek. Dariusz Paszkiewicz, p.o. kierownika oddziału rehabilitacji kardiologicznej.
Zatem jak telerehabilitacja wygląda w praktyce? Codziennie rano pacjent mierzy sobie ciśnienie krwi, a ciśnieniomierz za pomocą routera wysyła wyniki do stacji kontroli na oddziale rehabilitacji. Następnie wykonuje badanie EKG, które również w czasie rzeczywistym jest przekazywane do szpitala.
– Analizujemy te zapisy i dzwonimy do pacjenta. Oprócz suchych danych ważna jest bowiem rozmowa z pacjentem, jego ogólne samopoczucie, czy ewentualne inne dolegliwości, których na EKG nie zobaczymy. Jeśli nie ma przeciwwskazań, zezwalamy na ćwiczenia – opowiadał lek. Paszkiewicz.
Pacjent może korzystać z telerehabilitacji maksymalnie 35 dni.