Rozmowa dnia: O Towarzystwie Gimnastycznym „SOKÓŁ” w Dynowie
Początki organizowania się stowarzyszeń społecznych w Galicji sięgają przełomu XIX i XX wieku. W 1907 roku właśnie w Galicji powstał Związek Teatrów i Chórów Włościańskich inspirujący i koordynujący pracę nad przedstawieniami amatorskimi. Dla większości amatorów przedstawienie teatralne było formą zabawy, z którą łączono jeszcze inne zadania: zbieranie funduszy na cele społeczne, np. na mundury straży ogniowej, na akcje w obronie języka i obyczaju. Bardzo często zespoły posiadały własny repertuar regionalny. Już w odrodzonej Polsce, w 1919 roku powołany został Ogólnopolski Związek Teatrów Ludowych, a od następnego roku rozpoczęto wydawanie czasopisma „Teatr Ludowy”. W dziewięć lat później w Warszawie Jędrzej Ciernik założył Instytut Teatrów Ludowych. 7 lutego 1867 roku we Lwowie powstał Związek Polskich Towarzystw Gimnastycznych SOKÓŁ, a jego pierwszym prezesem został radny miasta Lwowa dr Milleret , zastępcą hr. Aleksander Fredro. W Dynowie „SOKÓŁ ‘’ działał od 1905 roku kierując się hasłem ”Dobro Rzeczypospolitej najwyższym prawem” . Towarzystwo przyciągało młodzież działalnością sportową, patriotyczną i kulturalną. I to właśnie Towarzystwo Gimnastyczne „SOKÓŁ” w Dynowie stało się tematem programu Rozmowa dnia w środę 3 lutego 2021 roku.
Naszym gościem była Krystyna Dżuła prezes Towarzystwa. Pani Krystyna przedstawiła naszym radiosłuchaczom bogatą historię tego Towarzystwa, ukazała to, czym teraz zajmują się jego członkowie oraz przedstawiła plany na przyszłość.
W Święto Ofiarowania Pańskiego w kościele pw. św. Wawrzyńca w Dynowie odbył się Spektakl słowno-muzyczny „Żeby człowiek był z Nowonarodzonym Bogiem i ludźmi”. Wcześniej ten spektakl został utrwalony na filmie, dlatego poniżej podajemy link do tego nagrania.