Dzień Życia Konsekrowanego 2021 w Archidiecezji Przemyskiej
2 lutego 2021 r., Dzień Życia Konsekrowanego w Archidiecezji Przemyskiej uroczyście obchodzono w trzech miejscowościach: Leżajsku, Przemyślu i Miejscu Piastowym. Pozwoliło to na bezpieczne świętowanie z poszanowaniem zasad epidemiczno-sanitarnych.
W sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia (OO. Bernardyni) w Leżajsku godz. 12.30 uroczystej Eucharystii z odnowieniem ślubów zakonnych przewodniczył abp Adam Szal, metropolita przemyski.
W homilii pasterz archidiecezji przemyskiej wyraźnie podkreślił potrzebę żywego kontaktu z Bogiem ukrytym w Najświętszym Sakramencie. Ma ona wypływać nie tylko z charyzmatu powołania do kapłaństwa, czy życia zakonnego, ale przede wszystkim z chrztu świętego i dotyczy każdego chrześcijanina. Dlatego abp Szal zachęcał nawet do krótkich osobistych adoracji, które będą ożywiać codzienne życie w przyjaźni z Panem Bogiem. – Trzeba Go odwiedzać, aby szukać siły do pełnienia swojej misji –powiedział kaznodzieja.
Arcybiskup podkreślił, że Dzień Życia Konsekrowanego nie jest tylko świętem sióstr i braci zakonnych, ale także szczególnym momentem do wyrażenia im wdzięczności za ich codzienną wierność charyzmatom zakonnym i codzienną służbę Panu Bogu i ludziom.
Metropolita przemyski życzył zgromadzonym w leżajskim sanktuarium, aby umieli żyć Eucharystią i by była ona w centrum ich modlitwy oraz życia. – Bądźcie zawsze ludźmi Eucharystii. Bądźmy tymi, którzy na wzór Chrystusa składającego się za nas w ofierze podczas Mszy świętej, umieli ofiarować się Panu Bogu. Bądźmy zawsze jak Symeon i prorokini Anna, wzorem radosnej służby Panu Bogu. Także wzorem rozpoznawania Chrystusa w różnych znakach, zwłaszcza w sakramentach świętych, w Słowie Bożym i modlitwie – apelował abp Adam Szal.
Natomiast Eucharystii sprawowanej o godz. 14.00 w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu przewodniczył bp Stanisław Jamrozek.
W homilii biskup podkreślił rolę osób konsekrowanych w świecie. – Przekazujemy Chrystusa innym, jawimy się jako źródła Chrystusa w świecie. W tym świecie, który jest światem pogańskim, my mamy jawić się jako źródła światła w świecie. Te gromnice, które dzisiaj zapalamy – one są przypomnieniem tego, że to światło chrystusowe osoby konsekrowane powinny nieść do ludzi, którzy często żyją w ciemności, po to, aby także te osoby mogły się zapalić tym światłem. Mamy być świadkami Chrystusa. Kiedy on posyłał swoich uczniów to mówił do nich: będziecie moimi świadkami w Jerozolimie i aż po krańce świata. Na te krańce świata nas Pan posyła, żebyśmy świadczyli o Nim i żeby Jego światło mogło coraz bardziej rozwijać się w ludzkich sercach – mówił bp Jamrozek.
Kaznodzieja wskazywał również na rolę proroka jaką powinna pełnić osoba konsekrowana w świecie. – Dlatego naszym zadaniem jako świadków Chrystusa jest to, żeby poruszać się w promieniach tego światła. Kiedy ja jestem blisko Pana, On mnie będzie oświecał swoim światłem i później ja stanę się jego odbiciem. Mamy stawać się znakiem profetycznym dla współczesnego świata. Zatem zapowiadać już tę rzeczywistość, która czeka ludzi po drugiej stronie, dlatego też nasz celibat i ubóstwo jest najbardziej cenny, kiedy rozumiemy go jako dar dla królestwa niebieskiego. Świat oczekuje czytelnego znaku z naszej strony – przepowiadania tej rzeczywistości do której pielgrzymujemy – podkreślał kaznodzieja.
Zwracając się do osób konsekrowanych bp Jamrozek przypomniał o obowiązku modlitwy za innych. – Jesteśmy wezwani też, żeby stawać przed Panem, orędować za innymi w modlitwie, a jednocześnie prosić o nasze uświęcenie. Napełnianie się światłem Chrystusa, stawanie się prorokami dla świata i bycie ludźmi modlitwy – to wszystko będzie prowadziło, że będziemy stawali się wiarygodni i czytelni w naszym postępowaniu. Żeby być takimi, musimy żyć tak jak mówimy. Jesteśmy też wezwania, aby ewangelizować, ale sami musimy dać się zewangelizować Dobrej Nowinie, która przemieni nas wewnętrznie i która staje się światłem dla naszego życia i postępowania. Kiedy otworzymy się na światło Ewangelii, będziemy napełniali się miłością – zauważył hierarcha.
Z kolei modlitwie o godz. 15.00 w sanktuarium św. Michała Archanioła (Księża Michalici) w Miejscu Piastowym przewodniczył bp Krzysztof Chudzio.
W homilii hierarcha wyjaśnił symbolikę płomienia świecy, który nierozerwalnie związany jest z uroczystością Ofiarowania Pańskiego. – Świeca to symbol wiary. Otrzymaliśmy ją zapaloną na chrzcie świętym, jako ten symbol światła wiary i potem we wszystkich ważnych momentach naszego życia Kościół podaje nam zapaloną świecę, która przypomina otrzymaną na chrzcie świętym łaskę wiary – powiedział biskup. Zatem tę wiarę trzeba przenieść przez całe doczesne życie.
W tym kontekście osoby konsekrowana mają tą wiarą żyć i o niej świadczyć wszędzie, gdzie są posłane. – A wiemy, że wcale nie jest to łatwe. Żyjemy w czasach duchowego chaosu, zagubienia, zamętu. W czasach kiedy do głosu dochodzą różne tendencje liberalne i laickie. Dzisiaj już w sposób otwarty wykreśla się Boga z życia społecznego. A jeśli do niedawna wiarę próbowano zredukować do sfery czysto prywatnej to teraz już następują próby zupełnego zniszczenia religii – zaznaczył. W tym procesie destrukcyjnym pomaga szerząca się obojętność religijna i relatywizm.
– To nie bez wpływu pozostaje też na nasze środowiska. Dlatego, że osoba konsekrowana nie ucieka od rzeczywistości ziemskiej. Jej zadaniem jest przekształcanie tej rzeczywistości i przemienianie jej. Ale niestety ten świat ma też swoje negatywne oddziaływanie, które może niszczyć wiarę. Koniecznym zatem jest prowadzić życie w ścisłej więzi z Ewangelią i Chrystusem, gdzie Bóg jest niepodzielnie największą wartością – tłumaczył kaznodzieja zwracając się do sióstr i braci zakonnych.
Każda osoba konsekrowana ma ciągle poszukiwać i poznawać Jezusa, co najpełniej odzwierciedla się w uczestniczeniu w Eucharystii. – Jest ona także i dla nas najważniejszym momentem w szukaniu Jego obecności, jest też szczytem naszej wiary. Z jednej strony buduje naszą wiarę, a z drugiej strony nasza wiara zmierza do rozpoznania Go tutaj, aby w końcu w niebieskiej rzeczywistości zobaczyć Go, być z Nim i trwać z Nim. Każdego dnia centralnym punktem dnia osoby konsekrowanej jest Msza święta, gdzie możemy autentycznie w sprawowanej Eucharystii odnaleźć i spotkać Jezusa – powiedział bp Chudzio.
We wszystkich trzech miejscach: Leżajsku, Przemyślu i Miejscu Piastowym uroczyste Eucharystie poprzedzały adoracje Najświętszego Sakramentu oraz modlitwa koronką do Bożego Miłosierdzia.
W Archidiecezji Przemyskiej obecnie działa 27 zgromadzeń żeńskich (w tym 2 na prawie diecezjalnym) oraz 12 zgromadzeń męskich.