W sobotę, 24 października br., zmarł w wieku 80 lat ks. prał. Bronisław Żołnierczyk, emerytowany Kanonik Przemyskiej Kapituły Metropolitalnej. W programie „W rytmie wydarzeń” 26 października Jadwiga Mikołajczyk, była prezes Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta w Przemyślu, wspominała kapłana, z którym współpracowała przez wiele lat.

Ks. prał. Bronisław Żołnierczyk ur. 21 marca 1940 r. w Sanoku. Po studiach teologicznych w przemyskim seminarium, 21 czerwca 1964 r. w Katedrze w Przemyślu przyjął święcenia kapłańskie i został skierowany na dalsze studia teologiczne na KUL w Lublinie. W okresie studiów pomagał w parafii Tarnowska Wola. Po powrocie do diecezji dwa lata był wikariuszem parafii Sieniawa. W roku 1970 r. rozpoczął pracę dydaktyczno-wychowawczą w przemyskim Seminarium, gdzie w latach 1970-1976 był prefektem, a następnie ojcem duchownym (1976-1985). Jednocześnie pełnił funkcję referenta diecezjalnego ds. powołań. Od roku 1986 pełnił funkcję dyrektora diecezjalnej komisji charytatywnej.

Podejmował szereg inicjatyw na terenie Przemyśla i całej diecezji. M.in. prowadził Duszpasterstwo Osób Niewidomych, zainicjował Ruch Wiara-Światło „Muminki” na całym Podkarpaciu i w sąsiadujących województwach, który przy współpracy z osobami świeckimi i rodzicami opiekował się dziećmi i młodzieżą psychicznie niepełnosprawną i ich rodzicami, założył ośrodek rehabilitacyjno-wychowawczy dla tych dzieci na Bakończycach, zainicjował opiekę nad dziećmi z domów dziecka i pogotowia opiekuńczego.

W latach 1985-2000 ksiądz Prałat sprawował funkcję Dyrektora „CARITAS” Archidiecezji Przemyskiej. Opieką materialną i duchową obejmował rodziny wielodzietne oraz ludzi z domów spokojnej starości przy ulicy Jasińskiego i Basztowej oraz pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej na Lipowicy oraz wspierał Braci Albertynów w Przemyślu w ich pracy opiekuńczo-charytatywnej nad ludźmi psychicznie chorymi. W okresie stanu wojennego i kryzysu gospodarczego, doposażył w nowoczesny sprzęt, lekarstwa i żywność oraz w środki czystości szpitale w Przemyślu i Szpital Psychiatryczny w Żurawicy.

Ściśle współdziałał i współpracował z Polskim Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Polskim Stowarzyszeniem Diabetyków, Polskim Towarzystwem Walki z Kalectwem i innymi.
Z inicjatywy śp. ks. Bronisława powstały pierwsze Koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Będąc głęboko przejęty bezdomnością i troską o bliźniego, w roku 1989 założył schronisko dla mężczyzn oraz Dom Matki i Dziecka w Przemyślu. Z ramienia Episkopatu Polski i Zarządu Głównego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta we Wrocławiu ks. Bronisław Żołnierczyk w 2001 roku został mianowany asystentem kościelnym dla wszystkich Kół Towarzystwa w Polsce.

Od 1987 roku należał do Przemyskiej Kapituły Metropolitalnej, a przez wiele lat w Sądzie Metropolitalnym równolegle do innych zajęć pełnił funkcję sędziego. W roku 2006 otrzymał tytułu Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla. [źródło: przemyska.pl]

W rozmowie z ks. Andrzejem Bienią, dyrektorem Radia FARA – Rozgłośni Archidiecezji Przemyskiej, p. Jadwiga Mikołajczyk mówiła o dziełach, które podejmował śp. ks. Żołnierczyk, jego otwarciu na człowieka potrzebującego i duchowym prowadzeniu, które realizował w swojej kapłańskiej posłudze.

W rytmie wydarzeń: Wspomnienie śp. ks. prał. Bronisława Żołnierczyka - Jadwiga Mikołajczyk
pon, 26 Paź 2020  ·  5,3 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Audycja z dnia 26 października 2020 r.

Uroczystości pogrzebowe zmarłego kapłana odbywać się będą w dnia 26-27 października 2020 r. [PROGRAM]