W Niedzielę Misyjną i wspomnienie św. Łukasza, patrona lekarzy, w poznańskiej bazylice archikatedralnej rozpoczął się proces beatyfikacyjny dr Wandy Błeńskiej zwanej „Matką Trędowatych”. W związku z tym temat ten zagościł w porannej audycji Radia FARA „W rytmie wydarzeń”.

Z powodu zarażenia koronawirusem w uroczystości nie mogli uczestniczyć abp Stanisław Gądecki oraz bp Szymon Stułkowski, który co miesiąc od dnia śmierci dr Błeńskiej gromadzi młodzież przy grobie misjonarki na wspólnej modlitwie różańcowej. Uroczysta sesja Trybunału pod przewodnictwem bp. Damiana Bryla, delegata metropolity poznańskiego, zainaugurowała proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym dr Wandy Błeńskiej, pochodzącej z Poznania lekarki i misjonarki.

Modlitwa na rozpoczęcie sesji proces beatyfikacyjnego na szczeblu diecezjalnym
pon, 19 Paź 2020  ·  472,2 KB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Poznań, 18 października 2020 r.
Modlitwa na zakończenie sesji proces beatyfikacyjnego na szczeblu diecezjalnym
pon, 19 Paź 2020  ·  612,6 KB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Poznań, 18 października 2020 r.

„Kościół wynosi na ołtarze sługi i służebnice Boże, aby się za nas modlili i aby pokazać nam wzór do naśladowania” – powiedział ks. dr Rafał Pajszczyk, referent ds. beatyfikacji i kanonizacji. Zaznaczył, że proces beatyfikacyjny dr Wandy Błeńskiej będzie toczył się drogą heroiczności cnót poznańskiej lekarki i misjonarki. Przeczytał też tzw. życiorys krytyczny, przygotowany przez postulatora procesu, ks. Jarosława Czyżewskiego.  Ks. dr Pajszczyk poinformował, że od pierwszego posiedzenia Trybunału Wandzie Błeńskiej przysługuje tytuł „Służebnica Boża” – uczestnicy uroczystości powitali te słowa gromkimi brawami.

Życiorys Wandy Błeńskiej
pon, 19 Paź 2020  ·  9,0 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Poznań, 18 października 2020 r.

W homilii poznański biskup pomocniczy podkreślił, że dr Błeńska była człowiekiem wiary, która przejawiała się w modlitwie i towarzyszyła jej w każdym momencie życia. – Od samego początku wyboru swej drogi życiowej podjęła współpracę z Bożą łaską. Będąc studentką, angażowała się w różne dzieła misyjne i była wdzięczna Panu Bogu za łaskę wiary – zauważył bp Bryl. Zwrócił uwagę na postawę pokory, którą charakteryzowała się dr Błeńska, i świadomość potrzeby łaski Bożej w trudnych warunkach pracy wśród trędowatych w Ugandzie.

Dr Błeńska powtarzała, że trzeba pokochać swoich pacjentów i że nie należy się ich bać. – Lekarz musi być przyjacielem chorego. Najskuteczniejszym lekarstwem jest miłość – kaznodzieja wspomniał słowa misjonarki. Zaznaczył, że poznańska lekarka była świadoma, że jej sposób bycia promieniował na innych. Przypomniał słowa „matki trędowatych”, która była przekonana, że „pokochanie lub odrzucenie chrześcijaństwa zależy od tego, co Afrykańczycy dojrzeli w naszym postępowaniu”.

Poznański biskup pomocniczy podkreślił, że służebnica Boża była przeniknięta wiarą, z miłością pochylała się nad każdym człowiekiem, głosiła Ewangelię o godności osób chorych. Chciała nieść Dobrą Nowinę na krańce ziemi i pomagać innym. – Wspominamy dziś piękne życie dr Wandy, dziękujemy za nie i prosimy, aby doświadczenie spotkania z jej osobą poruszyło nasze serca. Oby piękne pragnienia, którymi żyła, obudziły się i w nas – powiedział bp Bryl.

Homilia na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego na szczeblu diecezjalnym - bp Damian Bryl
pon, 19 Paź 2020  ·  13,1 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Poznań, 18 października 2020 r.

Galeria zdjęć z inauguracji procesu beatyfikacyjnego

Wanda Błeńska zmarła 27 listopada 2014 r. w wieku 103 lat. Co miesiąc przy jej grobie na cmentarzu jeżyckim gromadzą się wierni odmawiając różaniec. Zapraszamy na stronę wandablenska.pl oraz na profil na Facebooku.

 

Źródło: http://archpoznan.pl/pl/aktualnosci-proces-beatyfikacyjny-wandy-blenskiej