Na całym świecie 15 października jest obchodzony Dzień Dziecka Utraconego. To dzień szczególnej pamięci o dzieciach zmarłych przed narodzinami i o ich rodzinach.

Statystyki wskazują, że około 10–15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem, z czego do 80% poronień dochodzi w pierwszym trymestrze ciąży. To dramatyczne przeżycie dla rodziców i całej rodziny.

W Dniu Dziecka Utraconego wybrzmiewa w sposób szczególny głos rodziców, którzy doświadczyli straty dziecka. W wielu miastach w Polsce odprawiane są Msze Święte w intencji zmarłych dzieci oraz ich rodziców, organizowane są spotkania, podczas których rodzice mogą podzielić się swoim bólem oraz doświadczyć wspólnoty z osobami, które również przeżyły śmierć dziecka.

Obchody Dnia Dziecka Utraconego pierwszy raz zorganizowano w 1988 r. w Stanach Zjednoczonych. W Polsce jest obchodzony od 15 lat. Ma na celu uwrażliwienie społeczeństwa oraz zmianę stereotypów, jeśli chodzi o podejście do tak traumatycznego wydarzenia, jakim jest poronienie. Datę obchodów ustalono na 15 października, ponieważ licząc umownie od 1 stycznia, tyle trwałaby ciąża.

Na terenie archidiecezji przemyskiej w czwartek, 15 października br. w Parafii pw. św. Piotra i św. Jana z Dukli w Krośnie odbyła się Msza Święta w intencji dzieci zmarłych przed urodzeniem i ich rodziców. Po Eucharystii trumna ze zmarłymi dziećmi została złożona w grobie na Cmentarzu Komunalnym. W tym roku pochowano 46 dzieci.  W zbiorczym grobie spoczywa już 432 dzieci.

Dzień Dziecka Utraconego w Krośnie - o. Jan Ewangelista - homilia
pt, 16 Paź 2020  ·  10,0 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Sanktuarium św. Jana Pawła II, 15 października 2020 r.
Godzina o rodzinie: O godności dziecka utraconego - Ewa i Piotr - świadectwo
pt, 11 Paź 2019  ·  7,7 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Audycja z dnia 10 października 2019 r.