W dniach 19-20 września 2020 r., na Jasnej Górze odbyła się 38. Pielgrzymka Ludzi Pracy. W tym roku pątnikom towarzyszyło hasło: „Z Matką Odkupiciela. Mocni nadzieją”. Tegoroczna pielgrzymka przypadła w roku jubileuszowym 40. rocznicy narodzin NSZZ „Solidarność”. Głównym uroczystościom w niedzielę przewodniczył  biskup rzeszowski Jan Wątroba, a homilię wygłosił abp Adam Szal, metropolita przemyski. Eucharystię koncelebrowali duszpasterze Ludzi Pracy i kapelani NSZZ „Solidarność” na czele z ks. kan. Krzysztofem Hajdunem, sekretarzem krajowym Duszpasterstwa Ludzi Pracy. 

W homilii kaznodzieja przybliżył tło historyczne związane z początkami działalności „Solidarności”. – Czterdzieści lat temu podpisano porozumienie z władzami komunistycznymi. W Szczecinie, Gdańsku w Jastrzębiu Zdroju zostały zarejestrowane oddziały Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność – przypomniał w homilii abp Adam Szal. – Chciałbym zauważyć, że 17 sierpnia 1980 r. pojawiło się 21. postulatów strajkujących. Trudno byłoby je wszystkie analizować, ale zwróćmy uwagę na to, że w jednym z nich rozszerzonym w stosunku do pierwotnego brzmienia pojawiły się także głosy o to, żeby zwrócić uwagę na duchową stronę pracy ludzkiej. Domagano się Mszy św. transmitowanej przez radio. To właśnie to, do czego się przyzwyczailiśmy w ostatnim czasie, co było bardzo potrzebne w czasie pandemii – transmisje radiowe, telewizyjne są zasługą robotników strajkujących czterdzieści lat temu. Za to chciałbym serdecznie podziękować tym, którzy na to zwrócili uwagę, bo jest to pewne przesłanie, które współbrzmi z dzisiejszą Ewangelią Świętą – zauważył arcybiskup.

Hierarcha poruszył także temat pracy i sprawiedliwego wynagrodzenia za nią. – Ważna jest praca i wynagrodzenie, można się o wynagrodzeni spierać, jak w dzisiejszej Ewangelii Świętej, ale ważna jest także duchowa strona i sens ludzkiej pracy. Praca i płaca to nie tylko wymóg bardzo potrzebny do naszego bytowania, to także nasze powołanie – powiedział Metropolita Przemyski.

Abp Adam Szal zwrócił także uwagę na rolę Maryi w jej szczególnym obrazie jako Matki Bożej Solidarności Robotników. – To jasnogórski wizerunek, który został umieszczony na biało-czerwonym tle ubogacony datami, które symbolizują zrywy wolnościowe. To wielkie przesłanie o tej duchowej wartości naszego życia, powołania i naszej pracy. Bóg, honor i Ojczyzna, to hasło, które przyświeca każdemu patriocie, to hasło, które wytycza kierunki rozwoju. Dziś dziękujemy za tych 40-ści lat istnienia NSZZ ‘Solidarność’, dziękujemy także Opatrzności za to, że w dziejach naszej Ojczyzny byli ludzie, ojcowie, matki, siostry i bracia, którzy kierowali się nie tylko dobrem swoim, tym najbardziej prozaicznym – wysokością wynagrodzenia i warunkami pracy, ale także chcieli, by była poszanowana godność ludzka, by poszanowany był aspekt duchowy ludzkiej pracy – podkreślił abp Szal.

Pielgrzymka Ludzi Pracy odbywa się każdego roku, w trzecią sobotę i niedzielę września. Po raz pierwszy zorganizowana została w 1983 r. przez bł. ks. Jerzego Popiełuszkę (kapelana i obecnie patrona NSZZ ‚Solidarność’) dla robotników Huty „Warszawa”. Rok później, uczestnicy pielgrzymki przybyli z wielu rejonów Polski i modlili się w uroczystej Mszy. św. o dobrą i godną pracę oraz o właściwe traktowanie pracowników.

38. Pielgrzymka Ludzi Pracy „Z Matką Odkupiciela. Mocni nadzieją” - abp Adam Szal - homilia
wt, 22 Wrz 2020  ·  10,9 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Jasna Góra, 20 września 2020 r.