STRACHOCINA: Śluby zakonne Sióstr Rycerstwa Niepokalanej
We wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi – w sobotę, 12 września 2020 r., w Strachocinie trzy siostry Franciszkanki Rycerstwa Niepokalanej złożyły śluby zakonne. S. Barbara M. Zima i s. Kamila M. Szczepek złożyły profesję wieczystą, a s. Augustyna Kozłowska – profesję czasową.
Uroczystość miała miejsce w kościele parafialnym pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, który jest równocześnie diecezjalnym sanktuarium św. Andrzeja Boboli. Eucharystii przewodniczył abp Adam Szal. Ołtarz otaczali również kapłani związani z siostrami składającymi śluby i kilku ojców franciszkanów z Niepokalanowa. Ks. Józef Niżnik, kustosz strachocińskiego Sanktuarium i duchowy opiekun Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej, powitał zebranych i wprowadził w znaczenie bieżącej uroczystości.
Homilię wygłosił wikariusz biskupi do spraw życia zakonnego, ks. Józef Trela. Kaznodzieja w głęboki sposób przybliżył siostrom i wiernym znaczenie ślubów zakonnych, pokazując je jako formę naśladowania samego Boga. – Ubogi jest Pan Bóg; to może dziwnie brzmi. Ubogi jest Ojciec, bo oddaje wszystko Synowi, nic sobie nie zostawiając prócz ojcostwa. Ubogi jest Syn, bo nie ma nic swojego. Wszystko bierze od Ojca – odkrywał tajemnicę rad ewangelicznych ks. Trela. – Zazwyczaj czystość, celibat kojarzy się ze stratą, ale to nie jest istota. (…) Tu nie chodzi o to, co zostawiamy. Chodzi o to, kogo wybieramy. I to jest taki wybór, którego wszystkie kobiety mogą zazdrościć. Nie ma piękniejszego, wspanialszego Oblubieńca niż Jezus – wyjaśniał ślub czystości.
Po homilii nastąpił obrzęd składania ślubów. S. Augustyna na znak zakończenia nowicjatu otrzymała granatowy welon. S. Barbara i s. Kamila na znak ślubów wieczystych – obrączki, które nałożył im abp Adam Szal.
Po Mszy świętej odczytane zostało słowo przesłane przez Przełożona Generalną Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanje, s. Callistę Nishimura Kazuko z Japonii, która ze względu na epidemię nie mogła przybyć do Polski. Siostry z Japonii łączyły się jednak z wydarzeniem w Polsce duchowo oraz przez transmisję internetową. Podziękowanie odczytała przełożona Delegatury Polskiej Zgromadzenia, s. Agata M. Bujak.
We Mszy Świętej uczestniczyły siostry rycerki przybyłe z innych placówek, rodziny sióstr, przyjaciele oraz przedstawiciele parafii. Oprawę muzyczną przygotowała parafialna schola MI wraz z siostrami.
Po Eucharystii goście udali się do Oratorium św. Józefa na posiłek. Tam siostry neoprofeski wyraziły swoje podziękowania.