PRZEMYŚL: 40. rocznica powstania NSZZ „Solidarność”
W niedzielę, 23 sierpnia 2020 r., w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu świętowano 40. rocznicę powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Uroczystej Eucharystii dziękczynnej przewodniczył abp Adam Szal, Metropolita Przemyskie, który wygłosił okolicznościową homilię.
Hierarcha przypomniał, że to właśnie od Kościoła człowiek otrzymuje pewne, jasne i fundamentalne zasady moralne, które towarzyszą codziennemu życiu; także temu, które nazywa się często „życiem związkowym”. – Celem tego życia jest umacnianie solidarności między ludźmi i między ludami. Tylko ona może przełamać w naszym codziennym życiu takie niedobre rzeczy jak nienawiść, jak wrogość, jak zagrożenia – powiedział metropolita.
Według niego solidarność to przyjaźń, to miłość wzajemna, ale także miłość społeczna. – To dążenie do dobrego podziału dóbr materialnych, do sprawiedliwego wynagrodzenia za pracę, dążenie do bardziej sprawnego porządku społecznego. To solidarność pomiędzy poszczególnymi grupami, także grupami zawodowymi, grupami społecznymi. Także między pokoleniami – dodał arcybiskup.
Solidarność w takim ujęciu koresponduje z chrześcijańską cnotą solidarności, która wykracza poza dobra materialne i doczesne. – Przecież Związek Zawodowy „Solidarność” od samego początku zwracał uwagę nie tylko na płace, nie tylko na pracę, ale także na obecność Pana Boga w życiu społecznym, na przykazania. Także na możliwość obecności na Mszy świętej – mówił hierarcha.
Dalej arcybiskup zachęcał, aby każdy w swoim sercu odpowiedział sobie na pytanie – czym dla mnie jest solidarność?Czy jest solidarność jako cnota chrześcijańska czy solidarność rozumiana jak Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”?
Po Mszy Świętej zostały złożone kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, patrona „Solidarności”, pomnikiem św. Jana Pawła II, orędownika wolności oraz tablicą pamiątkową na Kamiennym Moście.
Organizatorem obchodów był Region Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność”.