KALWARIA PACŁAWSKA: Franciszkański kościół Bazyliką Mniejszą
W czwartek, 13 sierpnia 2020 r., we wspomnienie liturgiczne Matki Bożej Kalwaryjskiej wieczornej uroczystej Mszy świętej na galerii sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej o godz. 18:00 przewodniczył abp Adam Szal, metropolita przemyski. W czasie Eucharystii nastąpiło oficjalne ogłoszenie dekretu o podniesieniu kościoła w Kalwarii Pacławskiej do godności Bazyliki Mniejszej.
W nabożeństwie uczestniczyli także: bp Stanisław Jamrozek i bp Krzysztof Chudzio, biskupi pomocniczy archidiecezji przemyskiej, o. Marian Gołąb OFMConv, prowincjał krakowskiej prowincji franciszkańskiej oraz licznie zgromadzeni kapłani diecezjalni i zakonni.
Podczas homilii Metropolita Przemyski wspomniał, że każde maryjne sanktuarium ma swoją historię i każde jest szczególnym miejscem orędownictwa Maryi. – Matka Boża obrała sobie to miejsce, aby tu odbierać cześć. Możemy powiedzieć, że jest to sanktuarium naszej Pani, która czeka na nas, by słuchać naszych próśb i by nam pomagać – zaznaczył kaznodzieja.
Dodatkowym atutem Kalwarii Pacławskiej jest głęboki sens teologiczny, bo męka i śmierć Chrystusa łączy się tutaj z postawą Maryi. – Dobrze rozumiany kult maryjny trzeba rozważać w kontekście działa odkupienia dokonanego na krzyżu. A Maryja w tym dziele jest szczególną Przewodniczką – podkreślił hierarcha. To właśnie przykład Jej życia, zaśnięcia i chwały nieba ma nam dawać nadzieję na życie wieczne.
Na zakończenie, odnosząc się do nadania godności Bazyliki Mniejszej, arcybiskup przypomniał, że Bazylika to Dom Boży. – W kontekście chrześcijańskim Bazylika to Dom Króla. Króla, który jest niezwykłym Królem. To dom samego Boga w Trójcy Świętej Jedynego. Tutaj to dom także Jego Matki – mówił Metropolita Przemyski. Ale nie byłoby tego zaszczytu i godności, gdyby nie wiara ludzi, wiara pielgrzymów, którzy przez prawie cztery wieki wypraszali w tym miejscu wiele łask.
Po zakończeniu Mszy świętej abp Adam Szal oraz o. Marian Gołąb odsłonili w podcieniach nowej Bazyliki Mniejszej tablicę upamiętniającą to historyczne i ważne wydarzenie w życiu całej archidiecezji przemyskiej.