Fot. Radio FARA

13 sierpnia, kiedy Kościół katolicki wspomina Najświętsza Maryję Pannę Kalwaryjską, w sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej odbywają się tzw. dróżki maryjne. Kolejny dzień Wielkiego Odpustu rozpoczęły godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP, następnie figura Matki Bożej Zaśniętej została przeniesiona z kościoła na plac kościelny, gdzie na galerii sprawowana była Msza święta, której przewodniczył o. Dariusz Gaczyński, sekretarz ds. misji krakowskiej prowincji franciszkanów.

To jest bardzo ważne, abyśmy sobie uświadomili, że to jest wielka łaska jaką otrzymaliśmy od Boga, że z odwagą odpowiedzieliśmy na wezwanie Maryi, aby przy niej być. Bo ja widzimy, wielu z różnych powodów, przede wszystkim z lęku, obawy, nie odważyło się przyjść – mówił w homilii o. Gaczyński OFMConv.

Kaznodzieja bardzo mocno zaznaczył, że w naszym życiu potrzebujemy wsparcia Matki Bożej: – Tylko Ona może nam odkryć i umocnić w nas te prawdziwe pragnienia, bo w każdym z nas Bóg złożył to podstawowe, najważniejsze pragnienie Boga i nieba. Ale aby do tego pragnienia się dokopać, wynieść je na piedestał, aby stało się najważniejsze potrzebujemy Matki, właśnie Maryi – powiedział zakonnik zachęcając wszystkich do nieustannej, gorliwej modlitwy, zawsze z Maryją, szczególnie przez modlitwę różańcową.

Wielki Odpust Kalwaryjski 2020 - Msza Święta poranna - o. Dariusz Gaczyński OFMConv - homilia
czw, 13 Sie 2020  ·  6,6 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Kalwaria Pacławska, 13 sierpnia 2020 r.

Po porannej Eucharystii figura Maryi Zaśniętej została przewieziona do kaplicy Domku Matki Bożej, gdzie tradycyjnie o godz. 9:00  sprawowana była Msza święta. W tym roku ze względu na sytuację pandemii nie odbyły się ogólne dróżki maryjne, ale można było to szczególne nabożeństwo odprawić indywidualnie.

Z kolei gośćmi porannego programu Radia FARA byli: o. Edward Staniukiewicz OFMConv, duszpasterz kalwaryjskiego sanktuarium, który opowiedział o istocie Dnia Pogrzebu Matki Bożej oraz Romana Trojniarz, redaktor „Niedzieli Przemyskiej”, która podzieliła się swoim doświadczeniem pątniczym, a szczególnie tegoroczną samotną ale jubileuszową pieszą pielgrzymką na „Jasną Górę Podkarpacia”.

Wielki Odpust Kalwaryjski 2020 - Studio Kalwaryjskie - o. Edward Staniukiewicz OFMConv
czw, 13 Sie 2020  ·  17,3 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Przemyśl - Kalwaria Pacławska, 13 sierpnia 2020 r.
Wielki Odpust Kalwaryjski 2020 - Studio Kalwaryjskie - Romana Trojniarz, redaktor "Niedzieli Przemyskiej"
czw, 13 Sie 2020  ·  5,0 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Przemyśl - Kalwaria Pacławska, 13 sierpnia 2020 r.

O godz. 15:00 pątnicy zgromadzili się na placu kościelnym, aby wspólnie odmówić koronkę do Bożego Miłosierdzia. – Godzina śmierci Pana Jezusa, godzina trzecia po południu jest czasem uprzywilejowanym w nabożeństwie do Miłosierdzia Bożego. W tej godzinie pragniemy stanąć w duchu pod krzyżem Chrystusa, by dla zasług Jego męki błagać o miłosierdzie dla siebie i dla całego świata – powiedział we wstępie do modlitwy o. Piotr Reizner OFMConv, kaznodzieja odpustowy.

Natomiast o godz. 17:15 pątnicy zebrali się na placu kościelnym, aby rozważać tajemnice światła różańca świętego. W tym roku jest to nowość w programie odpustowym.

Wieczornej Mszy świętej na galerii o godz. 18:00 przewodniczył abp Adam Szal, metropolita przemyski, a obecni byli: bp Stanisław Jamrozek i bp Krzysztof Chudzio, biskupi pomocniczy archidiecezji przemyskiej oraz o. Marian Gołąb OFMConv, prowincjał krakowskiej prowincji franciszkańskiej.

W czasie Eucharystii nastąpiło oficjalne ogłoszenie dekretu o podniesieniu kościoła w Kalwarii Pacławskiej do godności Bazyliki Mniejszej.

Wielki Odpust Kalwaryjski 2020 - Msza Święta - abp Adam Szal - ogłoszenie dekretu Stolicy Apostolskiej o podniesieniu kościoła w Kalwarii Pacławskiej do godności Bazyliki Mniejszej
czw, 13 Sie 2020  ·  1,4 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Kalwaria Pacławska, 13 sierpnia 2020 r.

Podczas homilii Metropolita Przemyski wspomniał, że każde maryjne sanktuarium ma swoją historię i każde jest szczególnym miejscem orędownictwa Maryi. – Matka Boża obrała sobie to miejsce, aby tu odbierać cześć. Możemy powiedzieć, że jest to sanktuarium naszej Pani, która czeka na nas, by słuchać naszych próśb i by nam pomagać – zaznaczył kaznodzieja.

Dodatkowym atutem Kalwarii Pacławskiej jest głęboki sens teologiczny, bo męka i śmierć Chrystusa łączy się tutaj z postawą Maryi. – Dobrze rozumiany kult maryjny trzeba rozważać w kontekście działa odkupienia dokonanego na krzyżu. A Maryja w tym dziele jest szczególną Przewodniczką – podkreślił hierarcha. To właśnie przykład Jej życia, zaśnięcia i chwały nieba ma nam dawać nadzieję na życie wieczne.

Na zakończenie, odnosząc się do nadania godności Bazyliki Mniejszej, arcybiskup przypomniał, że Bazylika to Dom Boży. – W kontekście chrześcijańskim Bazylika to Dom Króla. Króla, który jest niezwykłym Królem. To dom samego Boga w Trójcy Świętej Jedynego. Tutaj to dom także Jego Matki – mówił Metropolita Przemyski. Ale nie byłoby tego zaszczytu i godności, gdyby nie wiara ludzi, wiara pielgrzymów, którzy przez prawie cztery wieki wypraszali w tym miejscu wiele łask.

Wielki Odpust Kalwaryjski 2020 - Msza Święta - abp Adam Szal, Metropolita Przemyski - homilia
czw, 13 Sie 2020  ·  11,1 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Kalwaria Pacławska, 13 sierpnia 2020 r.

Po zakończeniu Mszy świętej abp Adam Szal oraz o. Marian Gołąb odsłonili w podcieniach nowej Bazyliki Mniejszej tablicę upamiętniającą to historyczne i ważne wydarzenie w życiu całej archidiecezji przemyskiej.

Dzień pogrzebu Matki Bożej zakończyło prawykonanie oratorium ku czci Św. Jana Pawła II pt. „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”. Tuż przed występem Łukasz Sztolf zaprosił do radiowego mikrofonu Elżbietę Przystasz, dyrygenta oraz Andrzeja Głowienkę, kompozytora. Opowiedzieli oni m.in. o tym, jak powstawało to dzieło, ile osób zaangażowano w wykonanie oratorium i jaki nadano mu przekaz.

Wielki Odpust Kalwaryjski 2020 - Studio Kalwaryjskie - Elżbieta Przystasz i Andrzej Głowienka, twórcy oratorium
czw, 13 Sie 2020  ·  15,4 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Kalwaria Pacławska, 13 sierpnia 2020 r.