KALWARIA PACŁAWSKA: Rozpoczął się Wielki Odpust 2020
W sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla rozpoczął się Wielki Odpust. W tym roku ma on znacznie okrojoną formę ze względu na aktualne obostrzenia sanitarne. Zbiega się on z 400. rocznicą urodzin Andrzeja M. Fredry, fundatora Kalwarii, 100. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II oraz z uroczystym ogłoszeniem dekretu o podniesieniu kościoła do godności Bazyliki Mniejszej.
Chociaż większość pątników dotrze do kalwaryjskiego sanktuarium dopiero w środę, 12 sierpnia, to już dzień wcześniej specjalne nabożeństwo poświęcenia szat Matki Bożej zainaugurowało coroczne obchody odpustowe. Jak zwykle przewodniczył mu kaznodzieja odpustowy, którym w tym roku jest o. Piotr Reizner OFMConv z Lwówka Śląskiego.
Nabożeństwo tym razem rozpoczęło się już od razu w kaplicy Domku Matki Bożej, a następnie przedstawiciele asysty kalwaryjskiej przewieźli figurę Matki Bożej Zaśniętej do kalwaryjskiego kościoła. W tych wyjątkowych warunkach sanitarnych wprowadzono zakaz dotykania i całowania szat Matki Bożej.
Nowością w programie Wielkiego Odpustu w Kalwarii Pacławskiej była wspólna modlitwa różańcowa prowadzona z galerii na placu kościelnym, która poprzedziła uroczystą Mszę świętą.
Wieczornej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił o. Piotr Reizner, tegoroczny kaznodzieja odpustowy. W krótkim słowie wstępu przywitał w imieniu gospodarzy – oo. Franciszkanów, wszystkich, którzy przybyli na Jasną Górę Podkarpacia. – Pragniemy Was powitać u Tej, która na pewno jest Mamą najlepszą. To Maryja w ciągu tych najbliższych dni pochyla się nad każdym ludzkim sercem po to, by wsłuchiwać się w nasze prośby, intencje, dziękczynienia. Po to, by po raz kolejny pokazać, że tą Matką Pięknej Miłości jest rzeczywiście – powiedział zakonnik.
W homilii kaznodzieja odpustowy zwrócił uwagę na to, jak należy celebrować czas Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego. – I nas, siedzących tutaj na galerii z obawami i lękiem, nie ukrywamy tego. I Was, zgromadzonych na tym placu. I tych, którzy się z nami łączą za pomocą mediów, powinna połączyć jedna myśl. My nie mamy przeżyć tej Eucharystii i tego odpustu. Ten święty i błogosławiony czas ma Cię zmienić. ma mnie zmienić. Mamy wejść w zwycięstwo Chrystusa dokonane na Kalwarii wraz z Jego Matką. I tak po ludzku mówiąc najprostszymi słowami, stać się lepszymi – apelował o. Reizner.
Ostatnim oficjalnym punktem odpustowym tego dnia było nabożeństwo uzdrowienia „Uzdrowienie chorych – módl się za nami”, któremu przewodniczył o. Bartosz Pawłowski OFMConv z Sanoka. Na rozpoczęcie odczytał fragment Ewangelii według św. Marka z 2 rozdziału o uzdrowieniu chorego w Kafarnaum. W krótkim rozważaniu porównał Kalwarię Pacławską z tą biblijną miejscowością, gdzie uzdrawiał Bóg. Drugą częścią tego nabożeństwa była adoracja Najświętszego Sakramentu.
Z kolei telefonicznym gościem „radiowego studia kalwaryjskiego 2020” był o. Edward Staniukiewicz OFMConv z Kalwarii Pacławskiej, który przed rozpoczęciem wieczornej modlitwy różańcowej na placu kościelnym, wprowadził Radiosłuchaczy w klimat tegorocznych uroczystości odpustowych i wyjaśnił ich znaczenie.
Wielki Odpust w Kalwarii Pacławskiej potrwa do najbliższej soboty, 15 sierpnia 2020 r., kiedy będziemy obchodzić uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wszystkie informacje związane z tymi dniami można znaleźć na stronie internetowej sanktuarium.