KALWARIA PACŁAWSKA: Aktualny program Odpustu oraz nowe wytyczne reżimu sanitarnego
NOWY (AKTUALNY) PROGRAM ODPUSTU oraz NOWE WYTYCZNE REŻIMU SANITARNEGO
W związku z tym, że pandemia koronawirusa wciąż nie ustaje, tegoroczny Wielki Odpust w Kalwarii Pacławskiej odbędzie się w okrojonej formie, oraz w wysokim reżimie sanitarnym, aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa dla pielgrzymów.
WIELKI ODPUST WNIEBOWZIĘCIA NMP
KALWARIA PACŁAWSKA, 11–15 sierpnia 2020 r.
Z UROCZYSTYM OGŁOSZENIEM DEKRETU
O PODNIESIENIU KOŚCIOŁA DO GODNOŚCI BAZYLIKI MNIEJSZEJ
w 100. ROCZNICĘ URODZIN ŚW. JANA PAWŁA II
w 400. ROCZNICĘ URODZIN ANDRZEJA M. FREDRY, FUNDATORA KALWARII
WTOREK 11. 08. 2020 r.
14:00 – Poświęcenie szat Matki Bożej w kaplicy Domku Matki Bożej.
17.15 – Różaniec (na galerii)
18:00 – Msza św. – przewodniczy kaznodzieja odpustowy o. Piotr Reizner (na galerii)
20:30 – Uzdrowienie chorych – módl się za nami. Nabożeństwo uzdrowienia (na galerii)
23.00 – Zamknięcie kościoła
ŚRODA 12. 08. 2020 r.
6:00 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP (na galerii)
15:00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego (na galerii)
17.15 – Różaniec (na galerii)
18:00 – Msza św. – przewodniczy o. bp Edward Kawa ze Lwowa (na galerii)
20:30 – Nabożeństwo Maryjne (na galerii)
23.00 – Zamknięcie kościoła
CZWARTEK 13. 08. 2020 r.
6:00 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP (na galerii)
6:45 – Przeniesienie figury Matki Bożej Zaśniętej z kościoła na plac kościelny
7:00 – Msza św. (na galerii)
9:00 – Msza św. w kaplicy Domku MB
15:00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego (na galerii)
15:30 – Msza św. (na galerii)
17.15 – Różaniec (na galerii)
18:00 – Msza św. – przewodniczy Nuncjusz Apostolski w Polsce abp. Salvatore Pennacchio. Ogłoszenie dekretu o podniesieniu kościoła w Kalwarii do godności bazyliki mniejszej (na galerii)
20:45 – Andrzej Głowienka – „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” – Oratorium ku czci Św. Jana Pawła II – prawykonanie (plac kościelny)
23.00 – Zamknięcie kościoła
PIĄTEK 14. 08. 2020 r.
6:00 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP (na galerii)
9:00 – Msza św. w kaplicy Grobu Matki Bożej
15:00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego (na galerii)
15:30 – Msza św. (na galerii)
17.15 – Różaniec (na galerii)
18:00 – Msza św. – przewodniczy ks. bp Krzysztof Chudzio z Przemyśla (na galerii)
23:00 – Przeniesienie figury Matki Bożej Wniebowziętej do kaplicy św. Rafała, przy kaplicy kazanie.
24:00 – Msza św. prymicyjna (neoprezbiterzy franciszkańscy); homilię wygłosi minister prowincjalny o. Marian Gołąb z Krakowa (na galerii)
SOBOTA 15. 08. 2020 r.
6:00 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP (na galerii)
6:30 – Przeniesienie figury Matki Bożej Wniebowziętej z kaplicy Św. Rafała do kościoła.
7:00 – Msza św. (na galerii)
9:00 – Msza św. (na galerii)
12:00 – Suma Odpustowa pod przewodnictwem Metropolity Przemyskiego ks. abpa Adama Szala z udziałem prowincjała franciszkanów o. Mariana Gołąba (na galerii)
16:00 – Msza św. (na galerii)
18:00 – Msza św. (na galerii)
BEZPIECZEŃSTWO I WYTYCZNE REŻIMU SANITARNEGO
Ze względu na to, że miejscowa wspólnota zakonna została objęta kwarantanną i odizolowana, opieka duszpasterska nad wiernymi została powierzona franciszkanom z innych klasztorów (oraz tutejszym ojcom powracającym z urlopów). Bracia w kwarantannie nie będą mieli żadnej styczności z pielgrzymami i z pozostałymi zakonnikami.
Każdy Pielgrzym podejmuje osobistą i odpowiedzialną decyzję, pragnąc przybyć pielgrzymką do Kalwarii Pacławskiej.
Organizatorzy odpustu apelują do wiernych, aby ci, którzy mają jakiekolwiek niepokojące objawy (gorączka, suchy kaszel, trudności w oddychaniu, utrata smaku lub węchu itd.) albo mieli styczność z chorymi na koronawirusa, nie przyjeżdżali do Kalwarii Pacławskiej, a jedynie łączyli się duchowo za pośrednictwem Radia Fara https://archiwalna.przemyska.pl/transmisje/ oraz https://fara.tv/
Franciszkanie opracowali procedury, które mają pomóc w bezpiecznym pielgrzymowaniu do sanktuarium, zgodne z obowiązującymi wymaganiami sanitarnymi:
- Pątnicy powinni mieć ze sobą maseczki ochronne. Obowiązek ich zakładania obowiązuje w kościele, nawiedzając kaplice dróżkowe oraz gdy jesteśmy na zewnątrz w zbyt bliskiej odległości od drugiej osoby (1,5 m odstępu).
- Przed wejściami do kościoła ustawione będą pojemniki z płynem dezynfekującym do rąk z których należy korzystać przy wchodzeniu i opuszczaniu świątyni.
- Każdego dnia dokonywana będzie bieżąca dezynfekcja kościoła: szczególnie ławek, kratek konfesjonałów, poręczy i innych powierzchni dotykowych.
- Osoby pragnące przystąpić do spowiedzi św. na podcieniach z tyłu świątyni muszą mięć założoną maseczkę podczas spowiedzi. Bez niej nie będą spowiadane! W kolejkach do spowiedzi, należy zachować bezpieczną odległość co najmniej 1,5 m.
- Wszystkie msze św. i nabożeństwa będą celebrowane na zewnątrz świątyni, przy Kaplicy Domku Matki Bożej i przy Kaplicy Grobu Matki Bożej. Kościół będzie otwarty w godzinach 6.00-23.00 i udostępniony będzie jedynie na krótką modlitwę przed cudownym obrazem Matki Bożej przy ograniczonej liczbie wchodzących. Ruch w kościele będzie jednostronny.
- Przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego w obecnej sytuacji zachęcamy; w tym celu należy wyciągnąć przed siebie dwie dłonie ułożone jedna na drugiej i spożyć Ciało Pańskie przed kapłanem. Przy kaplicy św. Anny komunia św. będzie udzielana poza Mszami.
- Kapłani przed udzielaniem Komunii Świętej będą dezynfekować swoje dłonie.
- Znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk.
- Cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego.
- Kapłani nie podają wiernym relikwiarzy do ucałowania.
- Kropielnice kościoła pozbawione są wody święconej.
- Obowiązuje zakaz dotykania, czy całowania szat figury Matki Bożej.
- Franciszkanie w tym roku nie będą organizować żadnych wspólnych dróżek ani procesji. Natomiast każdej z grup zorganizowanych nie zabraniamy przeżyć dróżek jedynie we własnym gronie na własną odpowiedzialność (!). Prosimy o rozwagę w decyzji.
- Dom Pielgrzyma z bufetem będzie całkowicie zamknięty dla pielgrzymów! Mieszkać tam będą jedynie franciszkanie obsługujący Odpust.
- Toalety dla pielgrzymów (dezynfekowane) będą dostępne jedynie w stałym miejscu koło parkingu, przy polu namiotowym. Nie ma możliwości korzystania z Domu Pielgrzyma itp.
- Będzie możliwość skorzystania z pola namiotowego. Obowiązuje rejestracja na polu namiotowym z osobistym podpisem regulaminu i przyjęciem zasad reżimu sanitarnego!
- Okoliczni gospodarze indywidualnie podejmują decyzję i odpowiedzialność za zakwaterowanie na swoich posesjach pielgrzymów.
RUCH SAMOCHODOWY W CZASIE WIELKIEGO ODPUSTU
Informacje ogólne:
- Bezwzględnie należy się podporządkować wskazówkom Policji i służb porządkowych
- Nie potrzeba żadnych specjalnych pozwoleń na wjazd na górę kalwaryjską
Parkingi Klasztorne:
Klasztorne miejsca parkingowe znajdują się:
- „św. Rafał”: za kaplicą św. Rafała w stronę Pacławia
- „Ukrzyżowanie”: za grupą kaplic „Ukrzyżowania” – przy drodze z Kalwarii w stronę Huwnik
W momencie zapełnienia parkingów na górze, ruch pozostaje wstrzymany i parkowanie możliwe jest tylko na dole!
Parkingi Klasztorne (św. Rafał, Ukrzyżowanie) są BEZPŁATNE, przy wyjeździe będzie istniała możliwość złożenia dobrowolnej ofiary na prace remontowe przy naszym Sanktuarium.
Pierwszeństwo ruchu:
- samochody uprzywilejowane (pogotowie, straż, policja oraz samochody obsługujące Odpust Kalwaryjski)
- zorganizowane grupy pielgrzymkowe
- samochody indywidualne
Ze względu na możliwość różnorodnych trudności i przeszkód związanych z wjazdem na Kalwarię prosimy o wcześniejszy przyjazd i cierpliwość.
11 sierpnia: wjazd regulowany przez służby porządkowe (około g. 14:00 utrudnienia w ruchu z powodu uroczystości przy Kaplicy Grobu MB i Kaplicy Domku Matki Bożej)
12 sierpnia: wjazd na górą kalwaryjską jest regulowany przez służby porządkowe, ruch samochodowy jest wstrzymywany na czas przejścia zorganizowanych pieszych grup pielgrzymkowych. Całkowicie ruch wstrzymany jest od godz. 17:00 wyjazd z Kalwarii po Mszy św. o godz. 18:00.
13 sierpnia: wjazd na Kalwarię do około godz. 6:00, ruch samochodowy wstrzymany do godzin południowych (indywidualne[!] Dróżki Pogrzebu Matki Bożej). Od godz. 16:00 ruch jednokierunkowy – w górę, do Sanktuarium. Wyjazd z Kalwarii po Mszy św. o godz. 18:00. Zjazd przez Huwniki.
14 sierpnia: wjazd na górę w zależności od przemarszu grup pielgrzymkowych (ruch regulują policja i służby porządkowe) – indywidualne [!] Dróżki Pana Jezusa. Od godz. 16:00 ruch jednokierunkowy – w górę, do Sanktuarium, wyjazd z Kalwarii po Mszy św. o godz. 18:00. Zjazd przez Huwniki, a następnie ruch regulowany przez służby porządkowe, (ograniczenie w czasie uroczystości przy kaplicy św. Rafała i Mszy św. o g. 24:00).
15 sierpnia: wyjazd z Kalwarii do godz. 9:00, a następnie wjazd na górę (ruch jednokierunkowy) na sumę odpustową o g. 12:00!
Ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną wjazd autokarów z pielgrzymami z parafii na Kalwarię będzie możliwy każdego dnia do godz. 6.00 (lub do zapełnienia miejsc parkingowych za cmentarzem) zjazd po Mszy św. o godz. 18.00. Pozostali parkują autokary nad Wiarem. Tam też zorganizowany jest transport zbiorowy (przez państwowe i prywatne firmy) do Przemyśla.
UWAGA!
Przepisy państwowe do momentu rozpoczęcia Odpustu mogą się jeszcze zmienić. Należy na bieżąco śledzić wiadomości podawane na naszych stronach i przez Ministerstwo Zdrowia oraz do nich się stosować.
Kalwaria Pacławska, 8 sierpnia 2020
Do zobaczenia u naszej Matki!
Franciszkanie
fot. archiwum Radia FARA [2019]