Fot. Szachowe Mistrzostwa Duchowieństwa Chess / Facebook

Szachy to jedna z najstarszych gier strategicznych, znana na całym świecie. Od V w.n.e ludzie stają do boju w pojedynkach szachowych. Uznaje się, że pierwotna wersja gry w szachy powstała w Indiach. Skąd trafiła do Persji, następnie spopularyzowała się wśród Arabów, a później w Europie.

Zadziwiająca jest ponadczasowość i uniwersalność gry w szachy. W turniejach szachowych mierzyli się zarówno królowie jak i ludność niskiego pochodzenia. Obecnie każdy kontynent, kraj, województwo wyłania własnego mistrza szachowego.

Takim „mistrzem szachowym” jest ks. dr Konrad Dyrda, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, który właśnie 20 lipca, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Szachów, dzielił się swoją przygodę z tym sportem. Dlatego w porannym programie „W rytmie dnia” opowiedział o swoim doświadczeniem gry w szachy, tłumaczył dlaczego z pozoru nudna gra potrafi budzić tak niezwykłe emocje, a przede wszystkim zachęcał, aby grając w szachy rozbudzać swój umysł i ćwiczyć logiczne myślenie.

W rytmie dnia - Międzynarodowy Dzień Szachów - ks. dr Konrad Dyrda, rektor WSD Przemyśl
pon, 20 Lip 2020  ·  7,0 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Rozmowa z poniedziałku, 20 lipca 2020 r.