JAROSŁAW: Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu
W piątek, 10 lipca 2020 roku, w Jarosławiu odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Święto to przypada 11 lipca, w rocznicę tzw. krwawej niedzieli. Uroczystości na Starym Cmentarzu rozpoczęły się o godzinie 12.00 od wciągnięcia flagi państwowej na maszt i odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego.
Jako pierwszy głos zabrał wiceburmistrz Jarosławia Dariusz Tracz, który krótko przywołał historię „krwawej niedzieli” i przypomniał, że „naszym obowiązkiem jest nazywanie zła po imieniu, ale jednocześnie tym obowiązkiem jest pamięć. Wspólnie musimy leczyć rany pamięci i rany niepamięci. Ale – co równie ważne – obowiązkiem naszego pokolenia jest też budowanie przyszłości i dobrego sąsiedztwa bez balastu nienawiści. A można to zrobić tylko na fundamencie prawdy”. Drugim prelegentem był wiceprezes jarosławskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich – Artur Dobrucki. W swoim przemówieniu przywołał on memoriał obywatelski, który w 2018 roku opracował dr Leopold Zgoda, etyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego i członek Akademii Dziedzictwa Kresów.
Modlitwę w intencji pomordowanych i o pokój na świecie poprowadzili o. Marek Grzelczak, dominikanin i o. Krzysztof Sroka, franciszkanin. Kolejnym etapem obchodów było złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą ofiary zbrodni wołyńskiej. Ze względu na panującą epidemię obchody odbywały się z zachowaniem przepisów sanitarnych.