PRZEMYŚL-WSD: Święcenia diakonatu
W niedzielę, 24 maja 2020 r., w Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, bp Krzysztof Chudzio przewodniczył święceniom diakonatu, które odbyły się w kaplicy górnej Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Archidiecezja Przemyska przez jego apostolską posługę otrzymała 19 nowych diakonów.
Ze względu na epidemię koronawirusa święcenia diakonatu nie odbyły się według tradycji w wybranych parafiach kandydatów, a w kaplicy seminaryjnej. Najbliżsi neodiakonów mogli im towarzyszyć przez transmisję radiową na falach Radia FARA, Rozgłośni Archidiecezji Przemyskiej lub transmisję wideo z kaplicy seminaryjnej zorganizowaną przez wspólnotę kleryków.
Od 15 maja br. alumni V roku Seminarium Duchownego w Przemyślu trwali na nowennie poprzedzającej dzień święceń. Natomiast w dniach od 17 do 23 maja br. przeżywali stosowne rekolekcje zamknięte, które prowadził ojciec duchowny, ks. Łukasz Haduch.
Kandydatów do święceń bp. Krzysztofowi Chudzio oraz wszystkim obecnym w kaplicy i łączącym się poprzez transmisje przedstawił ks. dr Konrad Dyrda, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu.
W homilii biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Krzysztof Chudzio zwracając się jeszcze do kandydatów do święceń diakonatu przypomniał, że ich życie będzie rozpięte pomiędzy dwoma biegunami. – Z jednej strony przywilej wybrania, którego wyrazem jest poznanie woli Bożej, a z drugiej, odpowiedzialność za powierzony dar i zadanie dawania świadectwa o Nim wobec świata – stwierdził hierarcha. Dlatego aktualnym wyzwaniem dla nowych diakonów będzie zjednoczenie serca z wolą Bożą.
Biskup zwracając się do rodziców nowych diakonów, którzy uczestniczyli tylko duchowo w uroczystości święceń, powiedział, że swoją fizyczną nieobecność w seminaryjnej kaplicy mogą ofiarować w intencji swoich synów, którzy poświęcają swoje życie Kościołowi katolickiemu.
Bp Chudzio przypomniał także, że diakonat to prawdziwa służba. – Macie być diakonami, by pełnić służbę – powiedział. – Taka postawa niestety różna jest od mentalności tego świata, ale wy macie dawać siebie. Fundamentem takiej postawy jest więź z Chrystusem wyrażająca się w modlitwie i niezachwianej wierze. Pójdziecie dziś do świata, gdzie człowiek poraniony epidemią będzie szukał kapłanów, by pouczyli go o nadziei i nauczyli modlitwy. Trzeba, abyście szczerze i w pełni oddali Panu Jezusowi czyste serce, by tam Duch Święty mógł rozlać miłość Bożą, abyście taką miłością kochali ludzi. Dokona się to także przez przyrzeczenie celibatu ze względu na królestwo niebieskie – przypomniał hierarcha, następnie tłumacząc im, czym jest celibat.
Na zakończenie życzył neodiakonom, aby ich serce pozostało otwarte na wielką łaskę Ducha Świętego. – Nie lękajcie się! Pan jest z Wami! On jest przy was nieustannie. Jesteście Jego własnością. A tam, gdzie jest Pan Jezus, przy Nim, tak jak pod krzyżem, jest też Jego Matka. Jej się powierzcie. Ona wszystko dostrzeże szybciej niż wy sami. I będzie prosić za was u Syna, który nigdy was nie opuści – zakończył homilię bp Chudzio.
Podczas obrzędu święceń diakonatu alumni wyrazili wolę przyjęcia święceń przez nałożenie rąk biskupich, pełnienie posługi diakona w duchu pokornej miłości, pełnienie posługi głoszenia Ewangelii słowem i czynem, zachowywanie celibatu, wierne sprawowanie Liturgii Godzin w intencji Kościoła i całego świata oraz przyrzekali cześć i posłuszeństwo swojemu ordynariuszowi.
Po odśpiewaniu litanii do Wszystkich Świętych, nałożeniu rąk biskupa i modlitwie święceń, nowi diakoni ubrani zostali w stułę na sposób diakoński (tj. opuszczoną z lewego ramienia i spiętą na końcach) oraz dalmatykę, a następnie otrzymali szczególny znak swojej posługi – księgę Ewangelii. Biskup wypowiedział wtedy do każdego z nich słowa: „Przyjmij Chrystusową Ewangelię, której głosicielem się stałeś; wierz w to, co będziesz czytać, nauczaj tego, w co uwierzysz, i pełnij to, czego będziesz nauczać”. Cały obrzęd zakończył tzw. pocałunek pokoju nowych diakonów i biskupa.
Nowi diakoni Archidiecezji Przemyskiej:
- dk. Tomasz Biedka, parafia pw. NMP Królowej Polski w Krośnie-Polance
- dk. Grzegorz Bujdasz, parafia pw. św. Bartłomieja w Bartkówce
- dk. Hubert Cyran, parafia pw. św. Mikołaja, biskupa w Kraczkowej
- dk. Dawid Dubiel, parafia pw. św. Stanisława Biskupa (Fara) w Łańcucie
- dk. Piotr Gliniak, parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (Łazy Kostkowskie) w Jarosławiu
- dk. Michał Gurgacz, parafia pw. św. Piotra i Pawła w Jurowcach
- dk. Krzysztof Herbut, parafia pw. św. Barbary w Golcowej
- dk. Łukasz Liszka, parafia pw. Ducha Świętego (Fara) w Przeworsku
- dk. Grzegorz Matwijec, parafia pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Stubnie
- dk. Daniel Pawlak, parafia pw. św. Józefa w Łańcucie
- dk. Jakub Pomykała, parafia pw. św. Józefa w Łańcucie
- dk. Dawid Sas, parafia pw. św. Wojciecha w Krośnie
- dk. Michał Stachyrak, parafia pw. św. Stanisława Biskupa w Rymanowie-Zdroju
- dk. Michał Stęchły, parafia pw. Matki Bożej Pocieszenia w Ujeznej
- dk. Patryk Szałaj, parafia pw. św. Michała Archanioła w Zarzeczu
- dk. Wojciech Szular, parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Świętoniowej
- dk. Paweł Śliwka, parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Olszanach
- dk. Gerard Terech, parafia pw. Matki Bożej Pocieszenia w Gwizdowie
- dk. Karol Wałczyk, parafia pw. św. Józefa w Łańcucie
Na zakończenie Mszy świętej z udzieleniem święceń diakonatu w imieniu neodiakonów słowa wdzięczności wobec Kościoła, biskupa i całej wspólnoty skierował dk. Grzegorz Matwijec.
Słowa podziękowania i gratulacje wyraził też rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Przypomniał on też, że święcenia zaplanowane były w innej formie.
Również podsumowania uroczystości podjął się bp Krzysztof Chudzio, prosząc o szczególną modlitwę w intencji neodiakonów oraz całej wspólnoty seminaryjnej.
Po zakończeniu Eucharystii nowi diakoni poświęcili swoje życie, powołanie i posługę w prezbiterium przemyskim szczególnej opiece Matki Bożej w modlitwie Regina caeli.
Diakoni mają rozmaite zadania w Kościele, służące kapłanom i wiernym, jak m.in. asystowanie biskupowi i kapłanowi w czasie funkcji liturgicznych, udzielanie chrztu, rozdawanie Komunii Świętej, czytanie Ewangelii, głoszenie homilii, przewodniczenie nabożeństwom (ale nie Eucharystii, spowiedzi i sakramentowi namaszczenia chorych), sprawowanie sakramentaliów (jak np. błogosławieństwa przedmiotów i osób), asystowanie i błogosławienie małżeństwa w imieniu Kościoła na podstawie delegacji biskupa lub proboszcza, prowadzenie pogrzebu, zajmowanie się w imieniu Kościoła dziełami miłosierdzia i administracją oraz akcją społecznej pomocy.
Łukasz Sztolf