Witkowski to my!
Dzieci rodzą się ze skrzydłami, nauczyciele pozwalają im je rozwinąć – pisał Janusz Korczak, specjalista od dziecięcych dusz. W życiu człowieka przychodzi taki moment, kiedy po latach nauki w „swojej” szkole musi wyruszyć w nieznany świat. Nie będzie go jednak przemierzał z pustymi rękami – zabierze ze sobą bagaż wiedzy i doświadczeń, zdobytych w szkolnych latach.
Dzień zakończenia szkoły to zawsze niezwykłe święto, którego uczniowie – a szczególnie maturzyści – wypatrują z utęsknieniem. Jednak w tym roku szkolnym, ze względu na panującą pandemię, wszystko wygląda inaczej niż zazwyczaj. Co więc zrobić, kiedy nie można osobiście pożegnać szkolnych murów? Jak spotkać się razem, kiedy spotkać się nie można? Oczywiście online, a świetny sposób znaleźli na to maturzyści z Witkowskiego, czyli Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych im. Augusta Witkowskiego w Jarosławiu.
https://www.facebook.com/zsdgil/videos/224242852190972
Rok 2020 jest dla jarosławskiego Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych szczególny – szkoła świętuje bowiem swoje 80-te urodziny. Przez te lata szkolne mury stały się drugim domem dla wielu pokoleń wychowanków i nauczycieli. Szkolne korytarze wypełniał gwar uczniowskich rozmów, a sale lekcyjne wiedza i szelest długopisu na kartkach papieru (szczególnie w czasie matur i sprawdzianów). Budynek przy ulicy Świętego Ducha 1, w którym mieści się Zespół Szkół, zna w Jarosławiu niemal każdy, ale czy znamy choć kawałek historii, jaką kryją pozornie zwyczajne mury?
Przed wojną mieściło się w nich Gimnazjum Matematyczno-Przyrodnicze im. Augusta Witkowskiego. Początki dzisiejszej szkoły sięgają roku szkolnego 1940-41, choć samodzielną placówką stała się dopiero we wrześniu 1951 roku. Nazwa szkoły kształtowała się przez lata, zmieniały się organy, którym podlegała, budynek był remontowany, zmianie podlegały zasady kształcenia, zawsze jednak była miejscem, w którym uczniowie mogli się uczyć, rozwijać, kształtować charaktery i zawierać przyjaźnie. Jak każda szkoła budziła wielkie emocje, wśród których mieszała się miłość z nienawiścią, ale we wspomnieniach uczniów pozostała jako „moja” i „nasza szkoła”.
Wiele nieopowiedzianych historii skrywa pamięć absolwentów. I są to z pewnością najciekawsze mozaiki szkolnego życia. Opowieści o przyjaźniach i pierwszych miłościach, o lubianych i groźnych nauczycielach, młodzieńczych psotach i tylu innych, niezwykłych sprawach. O nie jednak trzeba zapytać samych uczniów. Być może taka okazja trafi się podczas szkolnego jubileuszu, zaplanowanego na jesień. Zapewne wielu dawnych uczniów Witkowskiego z chęcią wróciłoby do szkolnych ław, by po latach na nowo odnaleźć „swoje miejsce” w historii Alma Mater.
80 lat to piękny wiek, jednak historia Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych wcale się nie kończy. Tworzą ją obecni uczniowie szkoły, ale wielu jest jeszcze takich, którzy będą ją współtworzyć w kolejnych latach. Szkoła oferuje bowiem możliwość kształcenia w klasach licealnych (architektoniczna, biologiczno-chemiczna, społeczno-prawna, lingwistyczna i politechniczna) oraz w technikum geodezyjnym.
Nauka to podróż, która trwa całe życie. Jest jednak miejsce, w którym się zaczyna, po to, by nigdy nie skończyć. Takim miejscem jest szkoła, która choć kończy się, to zostaje w sercach młodzieży na lata studenckie, dorosłe życie, a nawet emeryturę. Podobnie przez całe życie towarzyszy uczniom osoba patrona szkoły, a patron jarosławskiego Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych jest niezwykły. Profesor August Wiktor Witkowski to wybitny uczony, fizyk, a zarazem humanista, filozof, znawca literatury, piszący wiersze, kompozytor drobnych utworów muzycznych, malarz amator przejawiający niewątpliwy talent artystyczny.
Więcej informacji o Szkole, jej Patronie, historii, uczniach, nauczycielach i absolwentach
można znaleźć na stronie internetowej Szkoły.
Magdalena Kapuścińska