KALWARIA PACŁAWSKA: Konsekracja głównego ołtarza w Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej
W niedzielę, 3 maja 2020 r., abp Adam Szal, metropolita przemyski uroczyście poświęcił nowy ołtarz w sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej. W Eucharystii wziął udział także bp Krzysztof Chudzio, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej oraz o. Marian Gołąb, prowincjał. Nowy ołtarz został ufundowany jako wotum wdzięczności za opiekę Bożą nad Krakowską Prowincją Franciszkanów w ostatnim czteroleciu.
W homilii abp Adam Szal przypomniał, że czwarta niedziela wielkanocna jest nazywana potocznie „Niedzielą Dobrego Pasterza”, a niezwykłą rzeczą w polskiej pobożności są wakacyjne pielgrzymki do miejsc świętych, jak Jasna Góra czy Kalwaria Pacławska. – W połowie sierpnia organizatorzy, przewodnicy, gromadzą wokół siebie, jako dobrzy pasterze, ludzi którzy wędrują drogami z Przemyśla na Kalwarię – przypominał metropolita. Ich zadaniem jest właściwe wyznaczenie szlaku i doprowadzenie pielgrzymów do celu. A w pielgrzymowaniu znaczącą rolę odgrywają postoje, kiedy można nabrać sił, zjeść posiłek i napić się wody, aby nie ustać w drodze.
– Przy stole zatrzymujemy się po to, aby porozmawiać. Przy stole zatrzymujemy się po to, aby pracować. A najpiękniejsze znaczenie stołu to jest to, że przy nim spożywa się posiłek – tłumaczył kaznodzieja. Ten symbol stołu przewijał się w historii Starego i Nowego Przymierza. – Ale najpiękniejszym był stół w Wieczerniku, kiedy to zgromadził się nowy naród w postaci dwunastu apostołów, po to, aby rozpocząć coś zupełnie nowego. Ten stół rozpoczął Nowe Przymierze, Nowy Testament, nową Ucztę Paschalną – dodał.
Dlatego uroczystość poświęcenia ołtarza jest zawsze niezwykłym przeżyciem dla wspólnoty parafialnej, ale także pięknym nawiązaniem do wydarzeń z Wieczernika i z Golgoty. – Konsekracja, czyli namaszczenie olejem świętym ołtarza, po to, aby był w sposób szczególny przeznaczony tylko dla Pana Boga, tylko dla Jego chwały. Tylko po to, aby składać Najświętszą Ofiarę. Tylko po to, aby tu była uobecniana była tajemnica Wieczernika i tajemnica Kalwarii – wyjaśniał arcybiskup.
Jednak sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej ma też drugi aspekt, ten związany z kultem maryjnym. – Matka Boża odzwierciedlała w swoim życiu postawę głęboko eucharystyczną i dlatego zauważamy rzeczywiście przedziwną zbieżność pomiędzy Tajemnicą Eucharystii, a postawą Maryi, która jest tak bardzo ważna, jako przykład dla nas – powiedział abp Szal.
Na koniec zwrócił uwagę na sam nowo poświęcany ołtarz, który w centrum ma szczególny znak franciszkański: krzyż, a przed nim dwie skrzyżowane ręce. Jedna to ręka Chrystusa ukrzyżowanego, a druga to ręką św. Franciszka. – To symbol, który dotyczy nie tylko ojców Franciszkanów, ale każdego z nas. My, uczestnicząc w Mszy świętej, w Ofierze krzyża, mamy łączyć się z Ofiarą Chrystusa, mamy łączyć się z tym, co Chrystus uczynił dla nas na Kalwarii – przekonywał metropolita przemyski.
Następnie wyśpiewana została litania do Wszystkich Świętych, po czym metropolita przemyski wypowiedział formułę konsekracji i namaścił kamienny, na stałe przytwierdzony do posadzki, nowy ołtarz olejem krzyżma, a później rozpalił na nim dym kadzidła, który wypełnił całą kalwaryjską świątynię. Na koniec ołtarz nakryto białym obrusem, przyniesiono kwiaty i świece, aby można było sprawować na nim Najświętszą Ofiarę. Abp Adam Szal pobłogosławił też ogień, od którego zapalono świece i wówczas w całej świątyni rozbłysły światła.
Po komunii na kalwaryjskim wzgórzu wyśpiewano uroczyste „Te Deum” w akcie dziękczynienia za uroczystość poświęcenia ołtarza i wszelkie otrzymane łaski.
Na koniec Eucharystii głos zabrał o. Marian Gołąb, Prowincjał Karkowskiej Prowincji Franciszkanów. – Ołtarz to serca tej świątyni. Od dziś mamy nie tylko ten ołtarz drewniany, ale ten wyrzeźbiony w kamieniu – wyrażał swoją wdzięczność zakonnik. Podziękował on wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób związani byli z przygotowaniem i przebiegiem uroczystości w kalwaryjskim sanktuarium. W sposób szczególny zachęcił do wspólnej modlitwy zawierzenia biskupiej posługi bp. Krzysztofa Chudzio, który na Kalwarii Pacławskiej sprawował swoją prymicyjną Mszę świętą biskupią.
Łukasz Sztolf