GNIEWCZYNA ŁAŃCUCKA: Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski
W sobotę, 2 maja 2020 r., bp Marian Rojek, ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej, przewodniczył porannej Mszy Świętej w parafii pw. św. Mateusza w Gniewczynie Łańcuckiej.
Hierarcha wyjaśniał wiernym aspekt królowania Matki Bożej. – Królowanie zawiera w sobie cztery elementy. Niezwykłą godność z tej racji, że jest Matką Bożego Syna. Po drugie, ma Ona udział we władzy Chrystusa. Trzecim akcentem jest macierzyńska służba, a czwartym niewyczerpana skuteczność wstawiennictwa Maryi Królowej – powiedział bp Rojek.
Zachęcił także zgromadzonych do tego, aby spojrzeć na Maryję przez pryzmat jej kobiecości. – Kobieta. To brzmi dumnie i zobowiązuje. Także, gdy odniesiemy to do Maryi, tym mocniej przemawia do nas ta prawda – przekonywał biskup. By lepiej zrozumieć tę kobiecość Maryi, zachęcił, aby po kolei analizować przymioty rozpoczynające się na kolejne litery słowa „kobieta”.
Biskup Marian Rojek bezpośrednio po Eucharystii udał się do Przemyśla, gdzie wziął udział w święceniach biskupich ks. prał. Krzysztofa Chudzio, nowego biskupa pomocniczego archidiecezji przemyskiej.
Wyjątkowo w tym roku uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski została przesunięta na sobotę, 2 maja, ze względu na rangę oficjum niedzielnego, gdy nie ma możliwości obchodzenia innych uroczystości w tym dniu.
Warto przypomnieć, że uroczystość została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 roku na prośbę polskich biskupów, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Upamiętnia ona śluby lwowskie króla Jana Kazimierza, który podczas potopu szwedzkiego powierzył Polskę opiece Matki Bożej.
Łukasz Sztolf