„Oto drzewo Krzyża..” – te słowa abp Adam Szal wyśpiewał w Wielki Piątek, 10 kwietnia 2020 r., podczas wieczornej Liturgii Męki Pańskiej celebrowanej w pustej Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu.

W liturgii uczestniczył także bp Stanisław Jamrozek oraz abp senior Józef Michalik, który wygłosił krótką homilię. Przypomniał w niej, że to wielkopiątkowa śmierć Chrystusa na krzyżu otwiera przed nami Wielką Tajemnicę naszego Boga. – Czy zdołam ją przyjąć? Tak naprawdę, do głębi? – pytał retorycznie hierarcha. Bo przecież to jest Bóg Miłości, który nie chce karać, ale zbawiać grzesznika.

Wpatrujmy się z wiarą w Krzyż Chrystusa, aby dostrzec Jego ofiarną miłość do Ojca, którego swoją śmiercią uwielbia i wynagradza za nasze grzechy. Ale odkrywajmy, że śmierć Chrystusa to niepojęty akt miłości do każdego z nas, bo odradza nas z ciemności śmierci i przywraca do życia wiecznego – tłumaczył abp Michalik.

Przypomniał też, że to grzech jest zawsze przyczyną wszelkich nieszczęść. – Z jakimż bólem i niepokojem przeżywamy dziś w całym świecie agresję wirusa. Potrzebna jest wielka solidarność, heroiczna niekiedy pomoc lekarzy, pielęgniarek i innych zwykłych ludzi dobrej woli, sąsiadów, przyjaciół. Przetrwamy to zagrażanie dzięki ofiarom i wspólnym wyrzeczeniom – powiedział abp Michalik dodając, że nie wolno nigdy zapominać o pandemiach grzechu, który zawsze niszczy relację człowieka z Bogiem.

Czy nie jest pandemią grzechu powszechne dziś w świecie zabójstwo nienarodzonych? Czy nie widzimy pandemii egoizmu, kłamstw i nienawiści także w naszych środowiskach i w naszym kraju? Zapytajmy, czy tego „wirusa zła” nie ma we mnie? Bo on jest bardziej szkodliwy i bardziej rozkładający ludzkie relacje niż ten wirus, który dzisiaj rani tyle ludzi – apelował hierarcha.

Następnie została odśpiewana uroczysta Modlitwa Powszechna, w której oprócz tradycyjnych dziesięciu wezwań dodano specjalną modlitwę o ustanie epidemii koronawirusa: Módlmy się za tych, którzy cierpią z powodu pandemii na całym świecie oraz za wszystkich, którzy opiekują się nimi i walczą z chorobą, aby nie utracili nadziei.” Po niej abp Adam Szal modlił się słowami: Boże, Twoja wola kieruje wszystkimi chwilami naszego życia, † przyjmij modlitwy, które składamy za chorych braci i siostry oraz opiekujących się nimi, aby wyprosić dla nich Twoje miłosierdzie, * i przemień naszą obawę w radosne dziękczynienie. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Inaczej też niż do tej pory wyglądała adoracja krzyża. Ze względu na epidemię koronawirusa nie całowano znaku zbawienia, a jedynie oddawano mu należną cześć poprzez uklęknięcie lub głęboki pokłon.

Na zakończenie Liturgii Wielkiego Piątku Metropolita Przemyski przeniósł Najświętszy Sakrament do symbolicznego Grobu Pańskiego, jednak bez uroczystej procesji.

Wielki Piątek: Liturgia Męki Pańskiej w Archikatedrze - abp Józef Michalik - homilia
pt, 10 Kwi 2020  ·  5,9 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Bazylika Archikatedralna w Przemyślu, 10 kwietnia 2020 r.

Warto dodać, że w tegoroczny Wielki Piątek w Bazylice Archikatedralnej nie odbyła się też wspólna celebracja Ciemnej Jutrzni, nie odśpiewano trzech części Gorzkich Żali, a jedynie wieczorną celebrację Liturgii Męki Pańskiej poprzedziło nabożeństwo Drogi Krzyżowej (transmitowane przez Radio FARA), któremu przewodniczył ks. prał. Mieczysław Rusin, proboszcz przemyskiej katedry.

Łukasz Sztolf