W wielkoczwartkowe przedpołudnie, w tym roku niestety w pustej Bazylice Archikatedralnej, sprawowana była Msza Święta Krzyżma pod przewodnictwem abp. Adama Szala, metropolity przemyskiego. Poświęcone zostały oleje służące do sprawowania świętych namaszczeń: krzyżmo i olej chorych.

Dzisiaj modlimy się w intencji tych wszystkich, którzy będą korzystali z sakramentów świętych podczas, których używany jest święty olej. Modlimy się w intencji chorych, cierpiących, zwłaszcza tych dotkniętych przez epidemię. Modlimy się w intencji diakonów, którzy przyjmą w tym roku święcenia kapłańskie, Księdza Biskupa Nominata, który będzie już namaszczony Krzyżem Świętym podczas święceń biskupich. Modlimy się w intencji młodzieży, która przygotowuje się do sakramentu bierzmowania. Modlimy się, aby dary łaski spłynęły obficie na Kościół święty – mówił we wstępie do Mszy świętej Metropolita Przemyski.

W Liturgii wzięli udział tylko pozostali biskupi przemyscy: abp senior Józef Michalik, bp Stanisław Jamrozek, bp nominat Krzysztof Chudzio oraz przedstawiciele kapłanów archidiecezji przemyskiej.

W homilii abp Adam Szal przypomniał, że najbardziej Chrystus objawił się, jako kapłan w Wieczerniku i na Krzyżu. – Podczas Ostatniej Wieczerzy oparł kapłaństwo o Przykazanie Miłości do Ojca i do drugiego człowieka. A szczytem tej Miłości objawionej w Jezusie Chrystusie jest Jego Męka i śmierć na krzyżu. I rzeczywiście Chrystus był Ofiarą i Ofiarnikiem – powiedział.

Arcybiskup wyraził tez ogromną wdzięczność za to, że w Kościele Świętym było tak wielu świętych oraz gorliwych kapłanów. – Za to, że tych gorliwych kapłanów było tak wielu w naszej Ojczyźnie i było i jest wielu w naszej archidiecezji przemyskiej – mówił hierarcha, po czym przywołał szczególnie dwóch wielkich Polaków: św. Jan Paweł II i Sługę Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Pierwszy rozumiał kapłaństwo, jako „Dar i Tajemnicę”, a drugi, jako „dar dany Kościołowi przez Chrystusa, dar który ma charakter służebny”.

Metropolita przemyski przywołał także sylwetki przemyskich kapłanów: św. Jana z Dukli, św. Józefa Sebastiana Pelczara oraz patrona roku duszpasterskiego w archidiecezji przemyskiej – bł. ks. Jana Balickiego, który rozumiał kapłaństwo, jako modlitwę o nawrócenie grzeszników, zadośćuczynienie za grzechy ludzi i dobre uczynki, których powinno być wiele w życiu kapłańskim. – Posługa kapłańska jest więc oparta na pokornej wierze. Kto, jak kto, ale właśnie ten błogosławiony przekonuje nas o tym, że fundamentem naszej wiary, ale także i posługi kapłańskiej jest pokora – powiedział arcybiskup.

Dlatego bł. ks. Balicki uważał, że każdy kapłan powinien być ministrem, a nie twórcą Tajemnic Bożych. – To bardzo proste, ale zarazem ważne określenie! Twórcą Tajemnic jest właśnie Pan Bóg, a Jego intencje my tylko odczytujemy i jesteśmy sługami tych Bożych zamysłów – przypominał abp. Szal i zachęcał, aby wszyscy uświadamiali sobie, że mają być „sługami Eucharystii”.

Ten czas, który przeżywamy uzmysławia nam, jakże bardzo potrzebne jest to, byśmy rozdawali Chrystusa Eucharystycznego. Radością każdego kapłana jest to, że rozdaje Komunię święta w każdej Eucharystii. A wielkim bólem i smutkiem, który przeżywa teraz wielu kapłanów i biskupów, jest to, że to udzielania Komunii świętej jest bardzo utrudnione, choć jest możliwe – wyjaśniał metropolita.

Zwracając się bezpośrednio do prezbiterium archidiecezji przemyskiej, abp Adam Szal zaznaczył, że Wielki Czwartek jest szczególną okazją do tego, aby spojrzeć na tajemnicę kapłaństwa i wpisać ją w tajemnicę krzyża, który jest wielkim wysiłkiem. – Tak jak oliwę z oliwek wyciska się przez zmiażdżenie, podobnie też nasze kapłańskie życie jest związane z krzyżem, bo właśnie przez ten krzyż i trud czujemy się zjednoczeni wokół Chrystusa – powiedział arcybiskup wyrażając też życzenie, aby kapłani zasłużyli na określenie wypowiedziane przez człowieka, który po spotkaniu proboszcza z Ars wrócił do swoich bliskich i powiedział „widziałem Chrystusa obecnego w człowieku”. – Oby w nas, kapłanach, ludzie mogli zobaczyć Chrystusa – życzył pasterz archidiecezji przemyskiej.

Metropolita podkreślił, że dzisiejsze nostalgiczne spotkanie w pustej przemyskiej Bazylice Archikatedralnej jest też okazją do tego, aby wyrazić wdzięczność za posługę kapłańską. – Bardzo dziękuję wszystkim kapłanom naszej przemyskiej archidiecezji, którzy na różnych polach życia kapłańskiego z wielkim poświęceniem i oddaniem pełnią służbę kapłańską i pasterską. Dziękuję kapłanom pracującym na terenie archidiecezji, także poza nią, a zwłaszcza kapłanom pracującym na misjach. Łącze się duchowo z kapłanami chorymi, będącymi w podeszłym wieku. Dziękując za dar ich modlitwy, proszę o to, aby wsparli nasza archidiecezje swoją modlitwą i cierpieniem. By modlili się szczególnie o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne – prosił hierarcha.

Swoją wdzięcznością otoczył także alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, którzy realizują swoje powołanie przeżywając swoistego rodzaju nowicjat-kwarantannę, przygotowując się w tych niezwykłych warunkach do tego, aby być kapłanami, czyli narzędziami w rękach Chrystusa.

Arcybiskup przypomniał, że ogromna i bardzo różnorodna jest solidarność duchowieństwa archidiecezji przemyskiej. – Udzielamy sakramentów świętych, w sposób, jaki to jest możliwe; spieszymy z pomocą tym, którzy są chorzy, cierpiący; że uruchamiamy także środki internetowe, środki masowego przekazu, które pozwalają kapłanowi docierać mimo ograniczeń do domów swoich parafian. Bardzo wszystkim za to dziękuję, za ten trud głoszenia Ewangelii w innych warunkach. A może właśnie jest to wielkie wyzwanie dla nas, abyśmy docierali z tym słowem poprzez Internet, poprzez wysyłanie wiadomości SMS czy innych, byśmy podtrzymywali swojego ducha – powiedział abp Adam Szal.

Przy tej okazji podziękował też za materialne wsparcie, które często jest realizowane w myśl ewangelicznej zasady „niech nie wie lewica, co czyni prawica”. W ostatnim czasie poprzez Caritas Archidiecezji Przemyskiej diecezja wspiera Szpital Wojewódzki św. Ojca Pio w Przemyślu, któremu przekazano respirator. Około 1200 seniorów otrzymało pakiety żywnościowe, przekazano ok. 1200l środków do dezynfekcji 25 domom pomocy społecznej i 14 zakładom opieki leczniczej, a także potrzebną opieką otoczono pracowników służby zdrowia.

Niestety ze względu na panującą na świecie i w Polsce epidemię koronawirusa, to wielkoczwartkowe przedpołudnie w archidiecezji przemyskiej wyglądało zupełnie inaczej. Nie odbyło się tradycyjne życzenia wielkanocne w Domu Biskupim, nie ogłoszono żadnych godności dla kapłanów i nie odbyły się coroczna pielgrzymka Liturgicznej Służby Ołtarza do archikatedry. – Zazwyczaj do tej pory tak było, że ministranci, lektorzy, ceremoniarze, schole przyjeżdżały do katedry, aby modlić się razem. Pozdrawiam Was, Drodzy Młodzi Czciciele Najświętszego Sakramentu. Zachęcam do duchowej łączności, a da Bóg, w najbliższym czasie, do zgromadzenia się przy Ołtarzu Chrystusa – zwrócił się do LSO abp Szal.

Łukasz Sztolf

WIELKI CZWARTEK: Msza Święta Krzyżma - abp Adam Szal - wprowadzenie
czw, 9 Kwi 2020  ·  4,6 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Bazylika Archikatedralna w Przemyślu, 9 kwietnia 2020 r.
WIELKI CZWARTEK: Msza Święta Krzyżma - abp Adam Szal - homilia
czw, 9 Kwi 2020  ·  41,4 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Bazylika Archikatedralna w Przemyślu, 9 kwietnia 2020 r.
WIELKI CZWARTEK: Msza Święta Krzyżma - abp Adam Szal - zakończenie
czw, 9 Kwi 2020  ·  2,7 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Bazylika Archikatedralna w Przemyślu, 9 kwietnia 2020 r.