BŁAŻOWA: Celebracja Niedzieli Palmowej – SMAP Błażowa 2020
W niedzielę, 5 kwietnia 2020 r., po raz kolejny mieliśmy okazję celebrować Niedzielę Palmową. Święto to upamiętnia triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy. Dzień ten rozpoczyna także Wielki Tydzień oraz jest finałem Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej. To jednak w tym roku, ze względu na panująca pandemię, musiało radykalnie zmienić swoją formę, którą było duchowe przeżywanie tego czasu w łączności z młodymi z Błażowej, gdzie miało się odbyć spotkanie.
Dzięki transmisji radiowo-telewizyjnej Radia FARA mieliśmy jednak okazję do wspólnego uczestniczenia w uroczystej Mszy Świętej Niedzieli Palmowej, której w kościele w Błażowej przewodniczył abp Adam Szal.
Na rozpoczęcie Eucharystii w pustej świątyni Metropolita Przemyski powitał wszystkich, którzy łączyli się we wspólnej modlitwy, a także poświęcił palmy, przyniesione przez tę garstkę, która mogła uczestniczyć w modlitwie w kościele.
– Ten pochód Chrystusa, rozpoczęty w sposób bardzo symboliczny przez wjazd do Jerozolimy, miał zakończyć się i zakończył się triumfem. Miał zakończyć się triumfem wszystkich ludzi. Pasja, czyli Męka Pańska, to nie tylko opis wydarzeń, które miały miejsce dwa tysiące lat temu, ale także to przedstawienie rzeczywistości, w której my żyjemy. To dramat, która powtarza się także obecnie – mówił w homilii abp Adam Szal.
Metropolita Przemyski w sposób szczególny zwrócił się także do młodych, którzy mieli tego dnia wspólnie modlić się w Błażowej: – Mieliśmy razem z tysiącami młodych ludzi tutaj w Błażowej patrzeć na drogi naszego życia. Mieliśmy szukać i szukaliśmy, tylko trochę inaczej, drogi Chrystusowej we wspólnocie. Przyszło nam szukać tej drogi indywidualnie. Chcieliśmy uklęknąć razem przed Najświętszym Sakramentem tak jak Papież Franciszek. Chcieliśmy razem uklęknąć przy sakramencie pokuty, sławić Matkę Bożą, także uklęknąć przed krzyżem Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej […] Klękamy przed pamiątką męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, przed Eucharystią. Klękamy i modlimy się do Matki Bożej o pomoc. Trzeba wstać w tym trudnym czasie, w którym przyszło nam żyć, gdy cały świat boryka się z pandemią. Trzeba wstać po to, aby popatrzeć na życie w perspektywie dwóch uczniów idących do Emaus. Oni też byli załamani, smutni, nie widzieli perspektywy przed sobą, woleli uciec. Trzeba, aby staną przy nas Chrystus na nowo. Trzeba, aby rozpalił na nowo nasze serca, aby umocnił naszą wiarę, umocnił miłość i żeby była w nas nadzieja i żebyśmy potrafili po tych dramatycznych przeżyciach Wielkiego Postu i pandemii iść do współczesnego świata, aby szukać dróg Pana Boga.
Na zakończenie Mszy Świętej Niedzieli Palmowej w błażowskim kościele głos zabrał ks. prał. Tadeusz Biały, duszpasterz młodzieży Archidiecezji Przemyskiej, który mówił o znaku misji, przekazywany młodym każdego roku na zakończenie Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej. Tym razem znakiem misji była Tygodnik Katolicki „Niedziela”, który ma nas zachęcić do sięgania po treści dotyczące naszej wiary. Znak ten abp Adam Szal przekazał reprezentantom młodzieży naszej archidiecezji.
Zakończenie modlitwy młodzieży w Niedzielę Palmową zawsze jest okazją do podziękowania tym, którzy przygotowują SMAP, a także młodzieży, która każdego roku chętnie uczestniczy w tym wielkim wydarzeniu wiary. Moment ten był także czasem zaproszenia na kolejne Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej, które odbędzie się za rok w Krośnie.
Stanisław Gęsiorski
WARTO POSŁUCHAĆ:
Ks. prał. Tadeusz Biały, duszpasterz młodzieży Archidiecezji Przemyskiej
o duchowym udziale w Spotkaniu Młodych Archidiecezji Przemyskiej
– SMAP Błażowa 2020 –
List Metropolity Przemyskiego do młodych – SMAP 2020
Uklęknij i wstań!
Drodzy Młodzi,
pragnący uczestnictwa w Spotkaniu Młodych Archidiecezji Przemyskiej!
Papież Franciszek w orędziu na tegoroczny XXXV Światowy Dzień Młodzieży, przeżywany w Niedzielę Palmową, koncentruje swoje rozważania wokół polecenia Chrystusa, budzącego młodego człowieka do życia: „Młodzieńcze, tobie mówię wstań” (Łk 7,14).
Bardzo różne mogą być drogi prowadzące człowieka do życia. Zachęta do podjęcia drogi, wiodącej do życia otrzymanego od Zbawiciela, dotyczy każdego człowieka – dziecka, młodego człowieka, czy też dziękującemu Panu Bogu za wiele lat swego życia. Każdy z nas może znaleźć się w stanie śmierci duchowej, także wówczas gdy tryskamy dobrym zdrowiem. Przeżywany przez nas Wielki Post, który prowadzi nas do eksplozji życia, która dokonała się w tajemnicy Zmartwychwstania, jest w tym roku naznaczony niepokojem związanym z panującą pandemią nowego koronawirusa. Ta niepokojąca sytuacja skłania nas do tego, byśmy zatrzymali się w pędzie narzucanym nam przez współczesny świat. Można bowiem odnieść wrażenie, że ów pęd prowadzi nas do duchowego marazmu, a nawet śmierci duchowej, wskutek lansowanych poglądów na życie oraz ideologii odwracających człowieka od Pana Boga i Jego przykazań.
Jakże potrzebny jest dobrze przeżyty czas Wielkiego Postu, by podjąć refleksję nad stanem swojego zdrowia duchowego! Jakże bardzo potrzebny jest czas Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej dla młodego człowieka po to, by rozważając tekst papieskiego orędzia, modląc się, uklęknąć przy krzyżu, zatrzymać się przed Najświętszym Sakramentem, pochylić się nad Słowem Bożym, po to, by wstać umocnionym i pełnym życia! Chrystus dotyka nas i mówi: „wstań!”. Jak to pięknie napisał papież Franciszek: „jest to dotyk Boskości, który… otwiera niewyobrażalne przestrzenie wolności, godności, nadziei, nowego i pełnego życia”.
Drodzy Młodzi Przyjaciele!
Bardzo Was proszę, otwórzcie się na to dotknięcie Chrystusa. Skorzystajcie z nowoczesnej technologii, by spotkać się z Panem Bogiem i ze swoimi młodymi przyjaciółmi. Chrześcijanin to człowiek, który niosąc w sobie nadzieję, szuka sposobów przezwyciężenia trudności. Tęskniąc za wzruszającymi SMAP-ami, mającymi miejsce w poprzednich latach, w takich miejscach jak choćby w Ustrzykach Dolnych, Radymnie i Dukli, tym razem spotykajmy się w Błażowej duchowo: uklęknijmy i wstańmy do świętego życia!
✠ Adam Szal
Arcybiskup Metropolita Przemyski