Przez ostatnich kilka tygodni, podczas środowych audycji kulturalnych zapraszamy do rozmowy osoby związane prowadzonym przez Centrum Kulturalne w Przemyślu projektem Bardzo Młoda Kultura.

Celem projektu zaproponowanego przez Narodowe Centrum Kultury jest wzmacnianie roli edukacji kulturowej w Polsce poprzez pobudzenie i wykorzystanie edukacyjnego potencjału kultury. Zadaniem programu jest projektowanie, testowanie i wdrażanie rozwiązań, które mają zbliżyć sferę edukacji i sferę kultury.

Podczas audycji 4 marca 2020 r. przy radiowym mikrofonie gościliśmy Joannę Kostkiewicz, odpowiedzialną za projekt „Animacja w teatrze”, realizowany we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Żurawicy z siedzibą w Wyszatycach. Projekt został skierowany do mieszkańców gminy i polegał na przygotowaniu teatru kukiełkowego od podstaw, począwszy od scenariusza, przez kukiełki, a kończąc na pokazaniu go mieszkańcom.

Ponadto podczas audycji spotkaliśmy się także z Bernadetą Jandułą, koordynatorem projektu, która opowiedziała o szeregu inicjatyw i warsztatów podejmowanych w ramach Bardzo Młodej Kultury na terenie województwa podkarpackiego.

Bardzo Młoda Kultura - Animacja w teatrze
czw, 5 Mar 2020  ·  13,5 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Audycja z dnia 4 marca 2020 r.

Kolejny projekt mieliśmy okazję zaprezentować państwu tydzień później, 11 marca 2020 r., został skierowany do mieszkańców Przemyśla.

W ramach inicjatywy „Kreatywna Pozytywka w Przemyślu” Katarzyna Grabka opowiedziała nam o projekcie „Przemyśl to z Marianem”, w którym przez kulturę i sztukę ukazano jego uczestnikom, że miasto w którym mieszkają nie jest zaściankiem na krańcu świata, ale miejscem bogatym w historię i kulturę.

Głównym celem projektu było jednak ukazanie, jak ważnym jest dbanie o swoją małą ojczyznę.

Bardzo Młoda Kultura - Kreatywna Pozytywka w Przemyślu - Przemyśl to z Marianem
czw, 12 Mar 2020  ·  6,3 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Audycja z dnia 11 marca 2020 r.

Ostatnim z projektów w ramach Bardzo Młodej Kultury, które zaprezentowaliśmy na antenie Radia FARA, był Urban Sketching, zrealizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Chmielniku. O tej inicjatywie w środę, 18 marca 2020 r., opowiedziała nam Sylwia Kozak, pomysłodawca.

Urban Sketching to projekt skierowany dla najmłodszych uczestników, którzy uczestnicząc w warsztatach plenerowych rysowali to, co ich urzekło w otoczeniu, w miejscach, które odwiedzili. Efektem projektu była wystawa, podczas której zaprezentowane prace przygotowane przez dzieci i młodzież z Chmielnika.

Bardzo Młoda Kultura - Urban Sketching
czw, 19 Mar 2020  ·  12,9 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Audycja z dnia 18 marca 2020 r.

Więcej informacji nt. programu Bardzo Młoda Kultura można znaleźć na stronie Narodowego Centrum Kultury.