BŁAŻOWA: Licealiści z wizytą u Pani Wawelskiej
Oto tu wszystko jest Polską, kamień każdy i okruch każdy,
a człowiek, który tu wstąpi, staje się Polski częścią, budowy tej częścią.
Oto i my teraz przydajemy miary ciału temu
– i my teraz dopiero wśród tych murów jesteśmy Polską.
Stanisław Wyspiański Wyzwolenie 1910
4 marca uczniowie klas pierwszych Liceum Ogólnokształcącego im. Świętej Jadwigi Królowej wraz z wychowawcami, nauczycielami, dyrekcją, absolwentami i emerytami nauczycielami w ramach programu wychowawczego szkoły uczestniczyli w całodziennym wyjeździe do Katedry Wawelskiej. Głównym punktem programu była Msza św. w Katedrze odprawiona w podziękowaniu za opiekę Patronki oraz przekazanie srebrnego ryngrafu, który ufundowali absolwenci i uczniowie szkoły z okazji 50-lecia liceum. Jubileusz obchodziliśmy w 2019 r. Ryngraf zawiśnie obok ołtarza świętej Jadwigi.
Ważnym celem naszego wyjazdu było zapoznanie uczniów klas pierwszych liceum z miejscem, gdzie żyła, rządziła państwem i modliła się Jadwiga Andegaweńska córka Ludwika Andegaweńskiego i Elżbiety Bośniaczki, prawnuczka króla Władysława Łokietka, która w wieku 10 lat została królem Polski, a w wieku 12 lat poślubiła Jagiełłę Wielkiego Księcia Litwy i przez to przyczyniła się do chrztu ostatniego pogańskiego narodu w Europie. Na Wawelu zwiedziliśmy wystawę czasową „Skarby epoki Piastów”, po której oprowadzał nas ks. Seweryn Puchała. Na wystawie zgromadzono najcenniejsze eksponaty z wielu muzeów z Polski. Młodzież mogła zobaczyć włócznie św. Maurycego, którą Bolesław Chrobry otrzymał od cesarza Ottona III podczas zjazdu w Gnieźnie w 1000 r., Szczerbiec, czyli miecz koronacyjny królów Polski, klejnoty ze skarbu wydobytego w Środzie Śląskiej i ponad 50 innych zabytków, głównie precjozów ze złota wysadzanych drogimi kamieniami o wielkich walorach artystycznych. Ogółem na wystawie w Muzeum Narodowym na Wawelu wyeksponowano prawie wszystkie zachowane cenne przedmioty z okresu Piastów.
Po południu po katedrze oprowadzał nas sam Kustosz Katedry Wawelskiej ks. prałat Zdzisław Sochacki. W niezwykle interesujący sposób przedstawił historię Wzgórza Wawelskiego i trzech kolejnych katedr oraz jej patronów. Poznaliśmy najważniejsze ołtarze i związane z nimi historie jak Ołtarz Ojczyzny, Ołtarz Koronacyjny i Ołtarz św. Jadwigi oraz nagrobki i groby królów, wieszczów i bohaterów narodowych. Byliśmy w najstarszej części katedry tj. w Krypcie św. Leonarda i na wieży z dzwonem Zygmunta. Katedra i Zamek Królewski Wawel to miejsce ważne dla serc wszystkich Polaków. Tu koronowali się wszyscy królowie począwszy od Władysława Łokietka a na Auguście III kończąc. Tu spoczęły też doczesne ich szczątki.
Wyjazd wpisuje się w program poznawania miejsca, gdzie żyła i działała święta Jadwiga królowa Polski. Liceum Ogólnokształcące w Błażowej należy do Rodziny Szkół Jadwiżańskich, którego prezesem jest Stanisława Buczek. Stowarzyszenie to razem z Katedrą Wawelską organizuje Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Złote Lilie Jadwigi Andegaweńskiej, w tym roku ma on hasło przewodnie „Długo czekałaś Jadwigo…” , a szczegółowa tematyka dotyczy nie tylko świętej Jadwigi, Piastów, Andegawenów i Jagiellonów, ale także postaci świętego Jana Pawła II, jego biografii i działań związanych ze staraniami o wyniesienie Jadwigi na ołtarze. Uczniowie naszej szkoły biorą w nim udział po raz trzeci. Konkurs jest przeznaczony zarówno dla szkół podstawowych jak i ponadpodstawowych. Już dwukrotnie zwyciężyliśmy w nim w kategorii szkół średnich, a laureaci konkursu byli w nagrodę na wycieczkach na Węgrzech, gdzie poznawaliśmy miejsca związane z Jadwigą Andegaweńską jak i na Litwie, gdzie urodził się książę Jagiełło, późniejszy król Polski i mąż Jadwigi. Obecnie jesteśmy po szkolnych eliminacjach do III edycji konkursu. Nagrodą dla laureatów jest w tym roku wyjazd do Rzymu. Fundatorem finałów konkursu i samych nagród jest ks. prałat Zdzisław Sochacki proboszcz Parafii Archikatedralnej św. Stanisława B.M. i św. Wacława M na Wawelu.
dr Małgorzata Kutrzeba