11 lutego br., w dzień liturgicznego wspomnienia Matki Bożej z Lourdes, obchodziliśmy XXVIII Światowy Dzień Chorego pod hasłem «Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię» (Mt 11, 28).

Te słowa papież Franciszek uczynił hasłem tegorocznego Światowego Dnia Chorych wskazując, że ukazują one  tajemniczy kierunek łaski, która objawia się ludziom prostym i daje wytchnienie utrudzonym i zmęczonym. (…) Są one wyrazem  solidarności Syna Człowieczego wobec ludzkości dotkniętej smutkiem i cierpieniem. (…) Jezus Chrystus wzywa wszystkich, aby pójść do Niego: «przyjdźcie do mnie» i obiecuje ulgę i wytchnienie. Papież wskazuje, iż w posłudze na rzecz ludzi chorych, doświadczonych cierpieniem, szczególne miejsce zajmują pracownicy służby zdrowia: lekarze, pielęgniarki i wolontariusze.

Ten dzień ustanowił św. Jan Paweł II 13 maja 1992 r. w liście do ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia – kard. Fiorenzo Angeliniego. Wyznaczył wówczas jego datę na 11 lutego – wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Pierwszy taki dzień obchodzono właśnie w tym francuskim sanktuarium maryjnym.

Caritas Archidiecezji Przemyskiej wraz z Diecezjalnym Duszpasterzem Chorych, ks. Marcinem Hunią, zaprosili w tym dniu do modlitwy księży kapelanów szpitali, wszystkich chorych, cierpiących, samotnych i niepełnosprawnych, przebywających w Domach Pomocy Społecznej, Środowiskowych Domach Samopomocy, Warsztatach Terapii Zajęciowej, Domach Dziennego Pobytu na Uroczystą Mszę św. ofiarowaną w ich intencjach.

Centralne obchody Światowego Dnia Chorego w Archidiecezji Przemyskiej odbyły się w 8 punktach.

JAROSŁAW: W Jarosławiu Światowy Dzień Chorego obchodzono w Domu Ulgi w Cierpieniu im. Św. Jana Pawła II, gdzie w kaplicy odbyła się uroczysta Msza Święta, której przewodniczył abp Adam Szal. Wraz z nim przy ołtarzu obecni byli ks. Franciszek Rząsa, duszpasterz tego domu, ks Janusz Kluz, kapelan szpitala w Jarosławiu, oraz jarosławscy dziekani i proboszczowie.

W wygłoszonej homilii abp Adam Szal powołując się na orędzie papieża Franciszka zauważył, że Kościół ma być domem przyjaznym dla chorego i cierpiącego podobnie jak Dom Ulgi w Cierpieniu w Jarosławiu. Ponadto arcybiskup zachęcił, aby w cierpieniu iść z Chrystusem i ku Chrystusowi, ku zbawieniu. Mamy iść po to, aby uczyć się od niego otwarcia, uczyć się miłości, która zawiera się w Eucharystii, w krzyżu a także w sakramencie namaszczenia chorych. 

abp Adam Szal - Światowy Dzień Chorego - homilia
wt, 11 Lut 2020  ·  4,9 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Jarosław, 11 lutego 2020 roku
Światowy Dzień Chorego - rozmowy z chorymi i opiekunami
wt, 11 Lut 2020  ·  8,8 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Jarosław, 11 lutego 2020 roku

Ponadto abp Adam Szal, odwiedził w tym dniu także tych, którzy zgromadzili się w jarosławskiej kolegiacie na Mszy Świętej dla osób chorych, gdzie zebranym udzielił błogosławieństwa oraz wsparł ich swoją modlitwą.

PRZEMYŚL: W Przemyślu Światowy Dzień Chorego obchodzono na terenie parafii pw. Miłosierdzia Bożego. Tam, w kościele parafialnym odbyła się uroczysta Msza Święta, której przewodniczył abp senior Józef Michalik. Wraz z nim przy ołtarzu obecni byli ks. Janusz Mączka, proboszcz parafii oraz ks. dr Paweł Konieczny, wicedyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej.

W wygłoszonej homilii abp Michalik zauważył, że choroba dotyka każdego z nas: – Choroba jest zawsze tajemnicą. Nie wiemy dlaczego doświadczamy takiej albo innej choroby. Różnie ludzie próbują wyjaśnić. ale jest jednocześnie egzaminem dla chorego, czy umie znosić, czy umie sobie pomóc (…) czy akceptuje tę chorobę, to doświadczenie.

abp Józef Michalik - Światowy Dzień Chorego w Przemyślu - homilia
wt, 11 Lut 2020  ·  8,9 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Przemyślu, 11 lutego 2020 r.

Ponadto abp Michalik odwiedził w tym dniu także tych, którzy swoją chorobę przeżywają w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Ojca Pio w Przemyślu, aby im pobłogosławić, z nimi porozmawiać. Następnie w szpitalnej kaplicy poświęcił obraz bł. Hanny Chrzanowskiej, ufundowany przez jedną z pielęgniarek.

ŁAŃCUT: W kościele farnym w Łańcucie Mszy Świętej przewodniczył ks. Józef Bar. W swojej homilii przypomniał biblijnych bohaterów, którzy pomimo swojego wieku i choroby byli świadkami żywej wiary. Podzielił się również wspomnieniami o bliskich sobie osobach chorych i podkreślił wielkie znaczenie modlitwy chorych i cierpiących.
Po Mszy Świętej w Domu Dziennego Pobytu Caritas odbyło się spotkanie, które było okazją do wspólnego świętowania.

ks. Józef Bar - Światowy Dzień Chorego - homilia
wt, 11 Lut 2020  ·  11,7 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Łańcut Fara, 11 lutego 2020 roku

PRZEWORSK: W Przeworsku obchody Światowego Dnia Chorego odbyły się w Bazylice Grobu Pańskiego. Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył ks. prał. Piotr Baraniewicz, Oficjał Sądu Metropolitalnego w Przemyślu, a w koncelebrze wzięli udział: ks. prał. Tadeusz Gramatyka, dziekan i proboszcz oraz ks. Zbigniew Rolski, kapelan Szpitala Rejonowego w Przeworsku.

W homilii ks. Baraniewicz podzielił się swoim doświadczeniem wizyty w Lourdes, gdzie udał się podczas swoich studiów w Rzymie wraz ze sparaliżowanym Wojciechem. Ten młody chłopak pragnął uzdrowienia, więc został zanurzony w wodach z Lourdes, ale nadal pozostawał sparaliżowany. Później napisał w liście: „Matka Boża mnie uzdrowiła, dokonała cudu! Byłem w depresji, nie chciałem nigdzie z domu wychodzić, wszędzie się buntowałem, a dzisiaj założyłem fundację, jestem do dyspozycji. Wielu ludzi przychodzi do mnie. To jest uzdrowienie!”

– To jest przesłanie dzisiejszego dnia, abyśmy dzisiaj w sposób szczególny może nie prosili Matki Bożej z Lourdes i Pana Jezusa o to, żeby nas uzdrowił, żeby kule nam odebrał, żeby ta noga już nie bolała, żeby ta wątroba nie bolała, żeby wreszcie ta migrena odeszła, ale żeby dała nam radość ducha, żebyśmy poczuli to dotknięcie Jezusa i usłyszeli „chcę, bądź uzdrowiony”. Żebyśmy wszyscy powracali do domu i przede wszystkim odczuli wewnętrzną radość – mówił ks. prał. Baraniewicz.

Zachęcał do tego, aby to przesłanie Matki Bożej z Lourdes, która wzywa wszystkich do bliskości z Jezusem Eucharystycznym, wzywa do podejmowania pokuty, do oczyszczania serc i bycia radością. – Dzisiaj o to w sposób szczególny się tutaj razem z Wami modlę, w łączności z abp. Adamem, wszystkimi biskupami i kapłanami, którzy o tej samej porze w różnych częściach diecezji właśnie głoszą Słowo i udzielają sakramentu namaszczenia chorych – dodał kaznodzieja.

Zakończeniem homilii było nawiązanie do odczytanej Ewangelii. – Jezus staje dzisiaj przed nami, może dla nas w trudnej sytuacji. Upadnijmy przed nim na kolana i poprośmy „Jezus, uzdrów mnie” – podsumował ks. Baraniewicz. 

ks. Piotr Baraniewicz - Światowy Dzień Chorego - homilia
wt, 11 Lut 2020  ·  15,6 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Przeworsk, 11 lutego 2020 roku

BRZOZÓW: W Brzozowie Msza Święta z okazji Światowego Dnia Chorych odbyła się w Bazylice pw. Przemienienia Pańskiego, której przewodniczył ks Marcin Hunia, diecezjalny duszpasterz chorych.

Ks. Marcin zwrócił uwagę na ważne miejsce chorych w Kościele. Zachęcił ich do modlitwy, korzystania ze wstawiennictwa innych ludzi, a przede wszystkim do spotkań z Jezusem w Eucharystii. – Moi drodzy, na każdą naszą Eucharystię przynośmy nasze cierpienia, przynośmy nasze krzyże, nasze trudy dnia codziennego i mówmy o nich Panu Jezusowi – to On nas pokrzepi, On da nam ukojenie, On sprawi, ze pomimo ciężkiego nieraz życia na naszych ustach chociaż na chwilę będzie mógł zagościć uśmiech. Bo przecież każda Msza Święta, to znak Jego miłości do nas, to znak Jego wielkiej obecności wśród nas – mówił kaznodzieja. Zachęcał do częstego przyjmowania Komunii Świętej i innych sakramentów. Zwrócił też uwagę na potrzebę wdzięczności wobec wszystkich, którzy służą ludziom chorym.

ks. Marcin Hunia - Światowy Dzień Chorego - homilia
wt, 11 Lut 2020  ·  11,6 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Brzozów, 11 lutego 2020 roku

SANOK: W Sanoku modlitwa z okazji Światowego Dnia Chorego została przygotowana w kościele farnym pw. Przemienienia Pańskiego. Tam uroczystej Eucharystii z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych przewodniczył bp Stanisław Jamrozek.

W wygłoszonej homilii zauważył, że Jezus nie uzdrawia od razu, ale tylko w takich momentach, kiedy już nic ludzie nie mogą nam pomóc. I dlatego jeśli towarzyszy nam wielkie zaufanie do Boga, wielka ufność, to potem będziemy także świadkami cudów, które Bóg dokonuje, bo On ciągle działa, przychodzi z pomocą i potwierdza swoją obecność pośród ludu, do którego wcześniej przyszedł w swoim Synu Jezusie Chrystusie.

bp Stanisław Jamrozek - Światowy Dzień Chorego w Sanoku - homilia
śr, 12 Lut 2020  ·  7,5 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Sanok pw. Przemienienia Pańskiego, 11 lutego 2020 r.

Ponadto Msza Święta w intencji chorych została sprawowana w Krośnie w Centrum medyczno-charytatywnym Caritas pod przewodnictwem kapelana ks. Wojciecha Sabika, a także w Ustrzykach Dolnych w parafii pw. św. Józefa Robotnika, której przewodniczył wicedyrektor Caritas, ks. Tomasz Stec

W czasie Eucharystii wierni mogli przyjąć sakrament namaszczenia chorych. Modlitewne spotkania zakończyły się adoracją z błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem na sposób tego, udzielanego w Lourdes.