WIETLIN: 80. rocznica wywózek Polaków na Syberię
„Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych”
ks. Jan Twardowski
10 lutego 2020 roku przypadała 80. rocznica pierwszej wywózki Polaków na Syberię. Wśród wywiezionych na nieludzką ziemię znalazły się również rodziny z Wietlina i Dresiny. Części z nich po latach udało się powrócić w rodzinne strony i do dzisiaj dają świadectwo o tym, co spotkało tysiące Polaków. W gminie Laszki pamięć o zesłanych na Syberię, do Kazachstanu i Besarabii jest wciąż żywa i przekazywana z pokolenia na pokolenie.
Obchody 80. rocznicy wywózek odbyły się w niedzielę, 9 lutego. Rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod krzyżem upamiętniającym kolonię Dresina, która z powodu wywózek przestała istnieć. O godzinie 11.00 w kościele parafialnym w Wietlinie rozpoczęła się Msza Święta, której przewodniczył ks. Franciszek Rząsa. W homilii przypominał: „mamy prawo wiedzieć i trzeba, żeby to na nowo odświeżać, bo to jest lekcja naszej tożsamości narodowej i katolickiej”.
Po zakończeniu Eucharystii przybyłe delegacje złożyły kwiaty przy tablicy upamiętniającej ofiary Golgoty Wschodu, mieszczącej się na ścianie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Wietlinie. Po części artystycznej, przygotowanej przez uczniów i nauczycieli, zebrani mogli wysłuchać wspomnień Sybiraczek – p. Janiny Adamkiewicz i p. Józefy Fedak. Uroczystość zakończył wspólny obiad, który był okazją do rozmów i wspomnień oraz koncert Orkiestry Dętej z Pruchnika.