Józefa Bryg – fragment fotografii z dzieciństwa

Józefa Bryg jako mała dziewczynka przeżyła tragiczne wydarzenia na Kresach z 12 marca 1944 r. Cudem wraz z bratem ocalała z rzezi zasłonięta przez ciało swej rozstrzelanej matki. Swoją historię opowiada zaledwie od kilku lat, a jej wspomnienia i przeżycia są tak żywe, jakby mówiła o zdarzeniach z dnia wczorajszego. Pierwszą część dramatycznej historii jej życia zawarł Maciej Wojciechowski w filmie „Ocalałam z rzezi”. Dalszą część pani Józefa opowiada podczas spotkań w szkołach czy ośrodkach kulturalnych. Chętnie też wówczas odpowiada na pytania, podkreślając, że w każdym narodzie są ludzie dobrzy i źli i że najgorszą rzeczą jest budowanie nienawiści.

W czwartek, 30 stycznia 2020 r., spotkanie z bohaterką filmu i jego reżyserem miało miejsce w Centrum Kulturalnym w Przemyślu. Zgromadzona tu młodzież obejrzała film, posłuchała wspomnień Józefy Bryg i miała możliwość zadawania związanych z usłyszaną historią pytań.


Informacje na temat podobnych spotkań oraz projekcji filmu dostępne są w Dziale Dziedzictwa i Edukacji Kulturowej Centrum Kulturalnego w Przemyślu.


Rozmowa dnia: Józefa Bryg i Maciej Wojciechowski
śr, 5 Lut 2020  ·  13,3 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
O tragicznych wydarzeniach na Podolu i potrzebie przekazania pamięci o nich kolejnym pokoleniom z bohaterką i reżyserem filmu "Ocalałam z rzezi"
Ocalałam z rzezi - Józefa Bryg - ciąg dalszy życiorysu
sob, 8 Lut 2020  ·  6,3 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Centrum Kulturalne w Przemyślu, 30 stycznia 2020 r.
Ocalałam z rzezi - Józefa Bryg i Maciej Wojciechowski - pytania od publiczności
sob, 8 Lut 2020  ·  8,5 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Centrum Kulturalne w Przemyślu, 30 stycznia 2020 r.

>>>ZDJĘCIA<<<