W Archidiecezji Przemyskiej przeszły Orszaki Trzech Króli
W uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2020 r., w wielu miejscowościach Archidiecezji Przemyskiej odbyły się Orszaki Trzech Króli. Często rozpoczynały się one w różnych kościołach danej miejscowości, by spotkać się np. na rynku miasta i wspólnie oddać pokłon nowonarodzenemu Dzieciątku Jezus. Zawsze tym pochodom towarzyszyły barwne przebrania, śpiew kolęd i pastorałek, a także mnóstwo radości oraz uśmiechów. Orszaki miały też walor integrujący lokalną społeczność, bo brały w nich udział całe rodziny, które w ten sposób podkreślały wartość tej podstawowej komórki społecznej.
W Przemyślu, orszak rozpoczął się o godz. 11:30 zawiązaniem wspólnoty i wspólnym kolędowaniem w Bazylice Archikatedralnej. O godz. 12:00 uroczystej Eucharystii przewodniczył abp senior Józef Michalik, a po Mszy Świętej uformowano Orszak, który ze śpiewem kolęd i okrzykami na część Pana Jezusa, przeszedł ulicami: Katedralną, Fredry, Franciszkańską i Kazimierzowską, aby spotkać się na rynku miasta. Tam Trzej Królowie oddali pokłon Świętej Rodzinie, a dzieci, które były przebrane za króla, pastuszka, anioła czy członka Świętej Rodziny, otrzymały nagrody za najpiękniejszy strój orszakowy.
W Jarosławiu Orszak Trzech Króli zgromadził wielu mieszkańców i całego powiatu już po raz dziewiąty. Poszczególne orszaki wyruszyły o godz. 12.00 z czterech parafii: Orszak Świętej Rodziny z Kolegiaty, Orszak Azjatycki z parafii pw. Miłosierdzia Bożego, Orszak Afrykański z parafii OO. Reformatów oraz Orszak Europejski z parafii pw. Chrystusa Króla, aby połączyć się na rynku miasta. Uczestnicy Orszaku zaangażowali się nie tylko jako obserwatorzy, ale także poprzez przygotowane stroje i akcenty kolorystyczne związane z poszczególnymi orszakami. Aby pokłonić się Jezusowi wyruszyli w drogę m.in. królowie Polski, bohaterowie narodowi i żołnierze różnych epok. Wyjście Orszaku z parafii pw. Chrystusa Króla poprzedziła Msza Święta, której przewodniczył abp Adam Szal.
Orszak Trzech Króli po raz czwarty przeszedł również ulicami Łańcuta. Tradycyjnie już spotkanie Świętej Rodziny i Trzech Mędrców odbyło się na Plantach. Święta Rodzina przyjechała z parafii farnej na saniach i przy śpiewie kolęd oczekiwała na orszaki wędrujące z pozostałych parafii: Orszak Żółty z parafii pw. Chrystusa Króla, Orszak Zielony z parafii pw. św. Józefa na Podzwierzyńcu, do którego dołączyli m.in. druhny i druhowie Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz Orszak Czerwony, z najmłodszej łańcuckiej parafii – pw. św. Michała Archanioła. Wraz z mieszkańcami miasta, którzy poprzez przygotowane stroje włączyli się w przeżywane wydarzenie, wędrowali duszpasterze każdej parafii. Po połączeniu Orszaków wszyscy wspólnie wyruszyli za Świętą Rodziną do hali sportowej im. Józefa Witka przy Zespole Szkół Technicznych, gdzie po krótkich jasełkach Trzej Królowie oddali pokłon Dzieciątku.
Podobne wydarzenie miało miejsce również w Sanoku. Tu na spotkanie Zbawiciela wyruszyły trzy Orszaki. Orszak Europejski, któremu przewodził Król Kacper, stanowiły parafie pw. Narodzenia NMP i pw. Chrystusa Króla. Orszak Azjatycki, prowadzony przez Króla Melchiora, stworzyły parafie pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i pw. Wniebowstąpienia Pańskiego. Natomiast w Orszaku Afrykański za przewodem Króla Baltazara szli wierni z parafii pw. Przemienienia Pańskiego i pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Wszystkie Orszaki połączyły się na Placu Harcerskim, skąd wspólnie wyruszyły w kierunku sanockiego Rynku. Tam nastąpił kulminacyjny moment – oddanie pokłonu Dzieciątku Bożemu.
Warto dodać, że Orszaki Trzech Króli odbyły się także m. in. w: Adamówce, Besku, Biedaczowie, Bolestraszycach, Borku Starym, Chałupkach Dębniańskich, Hermanowicach, Jedliczu, Kańczudze, Krośnie, Korczynie, Gwizdowie, Kraczkowej, Rogóżnie, Kosinie, Rakszawie, Medyce, Gniewczynie Łańcuckiej, Skołoszowie, Radymnie, Krościenku Wyżnym, Lubatowej, Majdanie Królewskim, Małkowicach, Nowej Sarzynie, Soninie, Uhercach Mineralnych, Ustjanowej Górnej, Radymnie, Mirocinie, Zarszynie, Żeglcach i Żurawicy.