Międzynarodowy Dzień Migrantów
W roku 2000, rezolucją z dnia 4 grudnia, Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło dzień 18 grudnia Międzynarodowym Dniem Migrantów. Według Międzynarodowej Organizacji do spraw Migracji obecnie na świecie żyje 214 milionów migrantów. Innymi słowy migranci mogliby stanowić piąty pod względem liczby ludności kraj na świecie. W całej historii ludzkości migracja była odważnym wyrazem woli jednostki do przezwyciężenia przeciwności losu i lepszego życia. Dzisiaj globalizacja, wraz z postępami w komunikacji i transporcie, znacznie zwiększyła liczbę osób, które pragną i są w stanie przenieść się w inne miejsca.
Ta nowa era stworzyła wyzwania i możliwości dla społeczeństw na całym świecie. Służyło również podkreśleniu wyraźnego związku między migracją a rozwojem, a także możliwości, jakie stwarza dla wspólnego rozwoju, to znaczy skoordynowanej poprawy warunków gospodarczych i społecznych zarówno w miejscu pochodzenia, jak i docelowym. Migracja przyciąga obecnie coraz większą uwagę na świecie. W połączeniu z elementami nieprzewidywalności, sytuacji kryzysowych i złożoności wyzwania i trudności związane z migracją międzynarodową wymagają wzmocnionej współpracy i wspólnych działań między krajami i regionami. Organizacja Narodów Zjednoczonych aktywnie odgrywa rolę katalizatora w tym obszarze, mając na celu tworzenie większej liczby dialogów i interakcji w krajach i regionach, a także stymulowanie wymiany doświadczeń i możliwości współpracy.
/źródło: Inited Nations/
W drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego w Kościele katolickim obchodzony jest Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. W instrukcji Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących (1978 r.), która zachęca do regularnego obchodzenia Dnia Migranta, jest zapis, że Dzień ten: „Jest (on) pomyślany jako odpowiednia okazja dla pobudzenia wspólnot chrześcijańskich do odpowiedzialności wobec braci migrantów oraz do obowiązku współdziałania w rozwiązywaniu ich różnorakich problemów”.
O migracji do Polski z Uzbekistanu, Słowacji i Czech opowiedzieli nowicjusze podejmujący formację w Zakonie Braci Mniejszych Konwentualnych w Kalwarii Pacławskiej.