JAROSŁAW: Pamiętają o Franciszku Przysiężniaku
Franciszek Przysiężniak, słynny „Ojciec Jan”, to Żołnierz Niezłomny, którego losy związane są z Jarosławiem. Urodził się 22 listopada 1909 roku w miejscowości Krupe (powiat Krasnystaw). W czasie wojny walczył w konspiracji, był pułkownikiem Narodowej Organizacji Wojskowej, Armii Krajowej i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Dowodził oddziałem partyzanckim operującym w Lasach Janowskich. Był kilkukrotnie aresztowany i torturowany, na wolność wyszedł w 1954 roku. Zmarł 30 września 1975 roku w Jarosławiu.
22 listopada 2019 roku, w 110. rocznicę jego urodzin w Jarosławiu odbyły się uroczystości poświęcone pamięci „ojca leśnych żołnierzy”. Rozpoczęły się Mszą Święta w kościele Trójcy Przenajświętszej. Historię życia Franciszka Przesiężniaka przybliżył uczestnikom wydarzenia ks. Andrzej Surowiec, który w homilii wskazał, czego możemy dziś uczyć się z postawy „Ojca Jana”. Kolejny punkt obchodów miał miejsce przy grobie bohatera na Starym Cmentarzu. Uroczystość zakończyły prelekcje o życiu i działalności Franciszka Przysiężniaka i podziemiu niepodległościowym na Rzeszowszczyźnie połączone z okolicznościową wystawą w budynku PWSTE.
Organizatorami i partnerami wydarzenia byli: jarosławskie stowarzyszenie „Ocalić przeszłość dla przyszłości”, starosta jarosławski Stanisław Kłopot, Instytut Pamięci Narodowej, Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna w Jarosławiu oraz 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej.