W poniedziałek, 11 listopada br., podczas obchodów 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w krośnieńskiej farze została odsłonięta tablica upamiętniająca abp. Jerzego Ablewicza, biskupa tarnowskiego w latach 1962-1990, rodaka krośnieńskiego, w 100-lecie jego urodzin.

– Bardzo skromny, czuły na ludzką biedę, przy tym bardzo mądry i gorliwy jako kapłan i pasterz diecezji, wielki czciciel Maryi, przyjaciel Krosna. Jak wspominają księża i wierni tej diecezji zawsze ciepło wyrażał się o Krośnie i swoich rodakach. Często powracał we wspomnieniach do Krosna. Wielokrotnie w farze celebrował Mszę św. z okazji większych uroczystości religijnych. Cenił go bardzo kardynał Karol Wojtyła, jego przyjaciel. Przybył osobiście na pogrzeb jego matki w 1972 roku i odprawił Mszę św. pogrzebową w farze za śp. Emilię Ablewicz z d. Ekiert – tak przybliżał osobę abp Jerzego Ablewicza proboszcz parafii farnej, ks. prał. Andrzej Chmura.

Mszy św. koncelebrowanej przez proboszczów miasta Krosna, w obecności Krośnieńskiej Kapituły Kolegiackiej, gospodarzy miasta, samorządów, wojska, policji, harcerzy, środowisk narodowych i patriotycznych, uczniów i nauczycieli oraz dużej rzeszy wiernych, przewodniczył i kazanie wygłosił ordynariusz diecezji tarnowskiej, bp Andrzej Jeż. Kaznodzieja zaznaczył, że chcąc poznać abp. Jerzego Ablewicza, trzeba przybyć do Krosna. Tu widać ducha Bożego, polskiego i patriotycznego. Tak został ukształtowany przez rodzinę, parafię, diecezję przemyską. Całe to bogactwo wniósł w diecezję tarnowską. Bp Jeż wspominając abp. Ablewicza, podkreślił, że odcisnął swój ślad na diecezji tarnowskiej, ale też na duchowieństwie. Był to człowiek, który umiłował Kościół i Polskę. Należy z pewnością do wielkich postaci Kościoła minionych dziesięcioleci. Biskup Jeż wspominał też przyjaźń abp. Ablewicza z kard. Wojtyłą. Już jako papież, Jan Paweł II w książce „Wstańcie, chodźmy” napisał m. in.: Tarnów i sąsiedni Przemyśl należą do tych diecezji, które w skali światowej wydają największą ilość powołań. W diecezji tarnowskiej długie lata był ordynariuszem mój przyjaciel, arcybiskup Jerzy Ablewicz. Wywodził się z Przemyśla, z duchowego dziedzictwa św. Józefa Pelczara. To pasterze, którzy stawiali bardzo wysokie wymagania, najpierw sobie, a potem swoim księżom i klerykom. Sądzę, że tu tkwi tajemnica wielości powołań w tych diecezjach. Młodych pociągają wymagania i wysokie ideały.

Tablica upamiętniająca abp. Jerzego Ablewicza powstała z inicjatywy proboszcza krośnieńskiej fary, ks. Andrzeja Chmury. Została odsłonięta przez kuzynów abp. Ablewicza, Marię Bielską i Adama Ekierta, a poświęcił ją bp Andrzej Jeż. Tablica została wykonana przez Andrzeja Samborowskiego z Głowienki.

oprac. Adam Przybysz


Jerzy Karol Ablewicz urodził się w Krośnie n. Wisłokiem 1 listopada 1919 r., jako syn rodziny urzędniczej, Aleksandra i Emilii z Ekiertów.

Do szkoły powszechnej, gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego uczęszczał w Krośnie. Egzamin dojrzałości złożył w 1937 r. Następnie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, w którym studiował przez 2 lata. Po zajęciu Polski w 1939 r. przez Niemców, a od Wschodu przez Sowietów, przerwano naukę w Seminarium Duchownym w Przemyślu. Wznowiono ją w maju 1940 r. w letniskowej willi biskupów przemyskich „Anatolówka” w Brzozowie. W trudnych warunkach wojennych Jerzy Ablewicz zdobywał wykształcenie i rozwijał charakter. 5 marca 1943 r. w Brzozowie przyjął święcenia kapłańskie. Po święceniach przez trzy lata posługiwał jako wikariusz w parafiach Trzcieniec i Pnikut (obecnie Ukraina) oraz w Przeworsku. Następnie w 1946 r. został wysłany przez władze kościele na dalsze studia w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1949 r. uzyskał tytuł doktora filozofii chrześcijańskiej na podstawie napisanej i obronionej pracy pt. „Tomistyczna metafizyka dobra”. Przez 13 lat był zatrudniony  w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu jako wykładowca filozofii, prefekt studiów i wicerektor.

26 lutego 1962 r. został mianowany przez papieża Jana XXIII biskupem ordynariuszem diecezji tarnowskiej. Arcybiskupem został mianowany przez papieża Jana Pawła II dnia 10 czerwca 1987 r. podczas pamiętnej pielgrzymki Papieża do Polski i Mszy św. beatyfikacyjnej Karoliny Kózkówny w Tarnowie.

W czasie 28-letniej posługi abp. Jerzego Ablewicza w diecezji tarnowskiej miało miejsce wiele doniosłych uroczystości narodowych i kościelnych, diecezjalnych i parafialnych. Między innymi poprowadzenie Wielkiej Nowenny Millenium Chrztu Polski (1957-1966); nawiedzenie w diecezji kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej (1968-1970); jubileusz 150-lecia Seminarium Duchownego w Tarnowie (1971); 900-setna rocznica męczeńskiej śmierci św. Stanisława ze Szczepanowa (1979); koronacje obrazów Matki Bożej w Okulicach (1962), Limanowej (1966), Nowym Sączu (1963), Przeczycy (1975), Lipinkach (1980), Szczerzycy (1984); Jubileusze koronacji świętych wizerunków związanych z diecezja; Jubileusz 200-lecia powstania diecezji tarnowskiej (1986); pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Tarnowa i beatyfikacja Karoliny Kózkowny (1987); 100-lecie Muzeum Diecezjalnego. Podczas wszystkich uroczystości osobiście głosił Słowo Boże. Skierował też do diecezjan wiele listów pasterskich. Z osobistym zaangażowaniem przeprowadził IV Synod Diecezji Tarnowskiej.

W trudnych latach komunistycznych i prześladowania Kościoła, abp Jerzy Ablewicz erygował 135 nowych parafii, utworzył kilka nowych dekanatów. W latach jego pasterzowania powstało ok. 690 nowych budowli sakralnych i kościelnych; ok. 160 kościołów, 110 kaplic dla celów kultowych i katechetycznych, ponad 60 kaplic cmentarnych, ok. 200 plebanii  i domów katechetycznych, nowy Dom Księży Emerytów. Jest to imponujący dorobek całej diecezji tarnowskiej, współpracy Biskupa, kapłanów i wiernych świeckich.

Abp Ablewicz był otwarty na Kościół powszechny, hojnie posyłał kapłanów do krajów misyjnych, głównie Afryki i Ameryki Południowej. Działał też w Kongregacji ds. Świętych. W 1981 r. wygłosił w Watykanie rekolekcje wielkopostne pt. „Będziecie moimi świadkami” dla Ojca św. i Kurii Rzymskiej.

Abp Jerzy Ablewicz zmarł 31 marca 1990 r. i spoczywa  w krypcie Bazyliki Katedralnej w Tarnowie. Papież Jan Paweł II w liście przesłanym na uroczystości pogrzebowe napisał m. in.: „Arcybiskupie Jerzy, długoletni i wierny Pasterzu i Przyjacielu, z którym przez wiele lat dzieliłem troskę o Krakowską Metropolię. Bóg Ci zapłać miłośniku Kościoła Bożego i niestrudzony pracowniku, który budowie Królestwa Bożego na Tarnowskiej Ziemi i w Ojczyźnie oddałeś umysł i serce, całego siebie”.

ks. Andrzej Chmura

100. rocznica urodzin abpa Jerzego Ablewicza - abp Andrzej Jeż - homilia
pt, 15 Lis 2019  ·  21,3 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Krosno - Fara, 11 listopada 2019 r.
100. rocznica urodzin abpa Jerzego Ablewicza - relacja
pt, 15 Lis 2019  ·  16,1 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Krosno - Fara, 11 listopada 2019 r.