100 lat Rycerstwa Niepokalanej w Polsce
W sobotę, 19 października 2019 r., w Bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie odbyły się obchody 100-lecia Rycerstwa Niepokalanej w Polsce. W uroczystościach wzięli udział członkowie Stowarzyszenia z Polski południowej, także z Archidiecezji Przemyskiej.
Spotkanie rozpoczęło się w Auli bł. Jakuba Strzemię. Słowo powitania do zgromadzonych rycerzy skierował o. Piotr Bielenin, gwardian klasztoru oo. Franciszkanów w Krakowie. Następnie głos zabrał o. Piotr Cuber, asystent kościelny Rycerstwa Niepokalanej krakowskiej prowincji franciszkanów. W konferencji o. Piotr przypominał historię powstania Rycerstwa Niepokalanej zaznaczając, że jego przeniesienie na ziemię polską, było powtórnymi narodzinami Rycerstwa i tchnęło w Stowarzyszenie nowego ducha.
Zebrani mogli również obejrzeć przygotowaną przez franciszkańskich kleryków wystawę dotyczącą początków Rycerstwa Niepokalanej w Polsce.
Kolejnym punktem spotkania był wspólny różaniec w Bazylice, który prowadzili członkowie MI (Rycerstwa Niepokalanej) diecezji bielsko-żywieckiej oraz archidiecezji krakowskiej. Po modlitwie różańcowej odbyła się uroczysta Eucharystia, której przewodniczył o. Marian Gołąb, prowincjał krakowskiej prowincji Braci Mniejszych Konwentualnych.
W czasie homilii o. Piotr Lenart, wiceprezes Rycerstwa Niepokalanej w Polsce, wskazał na posłuszeństwo, ubóstwo i pokorę, które powinny stanowić fundament życia każdego rycerza Niepokalanej. Podkreślił również konieczność naśladowania postawy o. Maksymiliana Kolbego, człowieka pełnego miłości posuniętej aż do ofiary z własnego życia.
Na zakończenie Eucharystii Prowincjał zachęcił zgromadzonych w Bazylice rycerzy, aby odważnie odpowiedzieli na zaproszenie Niepokalanej i podjęli walkę z zagrożeniami dzisiejszego świata, walkę przede wszystkim o wiarę w rodzinach i w sercach młodych ludzi. – Musimy być tymi, którzy czują misje w sercu, którzy wiedzą i są przekonani, że są posłani do tego, aby czytać świat, przyglądać się temu pełzającemu wężowi, który umyka pod stopą Maryi i który ciągle kąsa. To my musimy mieć głębokie przekonacie, że naszą Hetmanką jest Niepokalana i chce, abyśmy się zaangażowali w troskę o wiarę i Kościół. Matka Najświętsza dziś w sposób szczególny nas potrzebuje. Teraz jest czas dla Rycerstwa – mówił o. Marian Gołąb.
Oprawę muzyczną Mszy Świętej przygotowała młodzież ze wspólnoty MI działającej przy klasztorze oo. Franciszkanów w Krakowie. Młodzi pomogli także przy organizacji poczęstunku i dekoracji podczas spotkania.