KALWARIA PACŁAWSKA: 130. rocznica urodzin Ojca Wenantego Katarzyńca
W niedzielę, 6 października 2019 r. w Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej odbyły się obchody 130. rocznicy urodzin Czcigodnego Sługi Bożego o. Wenantego Katarzyńca.
W przeddzień urodzin o. Wenantego o godz. 14:00 rozpoczęła się gala finałowa Konkursu Literackiego „Ojciec Wenanty – czy znasz?”. Konkurs został zorganizowany z okazji przypadającej w tym roku 130. rocznicy urodzin Czcigodnego Sługi Bożego O. Wenantego Katarzyńca (1889-1921) i obejmował dwie kategorie: wiersz i proza, w dwóch przedziałach wiekowych – dzieci i młodzież do 18. roku życia oraz dorośli. Jury Konkursu w składzie: Małgorzata Nawrocka, Beata Ewa Komarnicka, o. Andrzej Zając oraz o. Edward Staniukiewicz, wyłoniło finalistów tegorocznego literackiego wydarzenia w Kalwarii Pacławskiej na Podkarpaciu.
Wśród najmłodszych finalistów, w kategorii PROZA, znaleźli się: 3. miejsce – Greta Mazana z Poznania, l. 10; 2. miejsce – Wiktoria Drzał z Nosówki, l. 13 i 1. miejsce – Piotr Michalski z Radymna, l. 18. Natomiast w kategorii WIERSZ: 3. miejsce – Karolina Bereś z Łączek Kucharskich, l. 18; 2. miejsce ex aequo – Filip Bartosiewicz z Adamowa, l. 9 i Marcel Bartosiewicz również z Adamowa, l. 9 i 1. miejsce – Karol Janiga z Radymna, l. 17.
W drugiej grupie wiekowej, w kategorii PROZA, zostali wyróżnieni: Beata Pliszek-Słowińska z Warki oraz Aleksandra Płocińska z Kalisza. Miejsca nagrodzone to: 3. miejsce – Anna Pliszewska z Wieliczki; 2. miejsce – Beata Stąpor z Lubaczowa i 1. miejsce – Joanna Niszcz z Otwocka. W kategorii WIERSZ wyróżnieni zostali: Andrzej Głowienka z Włoch i Maria Barszcz z Kędzierzyna-Koźla. Nagrodzone miejsca to: 3. miejsce – Beata Pliszek-Słowińska z Warki; 2. miejsce – Ewelina Ławecka z Warszawy i 1. miejsce – Bogdan Nowicki z Zabrza.
Jury konkursu przyznało również specjalną nagrodę dla Anny Barasińskiej z Miechowa za opowiadanie dla dzieci „Funio i tajemnica radości”.
Wręczenia wyróżnień i nagród finalistom Konkursu dokonały znane pisarki Małgorzata Nawrocka i Beata Ewa Komarnicka, a nagrodzone prace zaprezentowali aktorzy Dominika Figurska i jej mąż Michał Chorosiński.
Kolejnym punktem spotkania była uroczysta Msza św. sprawowana o dar rychłej beatyfikacji Ojca Wenantego Katarzyńca. Modlitwie przewodniczył o. Mariusz Kozioł OFMConv, wikariusz Krakowskiej Prowincji OO. Franciszkanów. Na początku homilii o. Mariusz wspomniał pamiętne słowa Czcigodnego Sługi Bożego: „Pamiętaj, że świętość naszego życia polega na czynach zwyczajnych, że doskonałe wykonywanie zwykłych czynności zbliża nas do naszego celu, a niedoskonałe – oddala”. Dalej Kaznodzieja wskazał wiernym, że prawdziwa postawa wiary to ufne przylgnięcie do Boga, to także wyjście na pustynię życia i pokonywanie trudności mocą zaufania. Wskazując na przykład życia Ojca Wenantego, Wikariusz Prowincji zachęcał zgromadzonych przy grobie franciszkańskiego Sługi Bożego do ciągłej troski o rozpalanie wiary i do mężnego kroczenia drogą wiary przez całe życie.
Ojcze Wenanty! Ty, który znasz ludzką słabość, który znałeś sekrety serc jako spowiednik, który widziałeś też wzrost i zmagania nowicjuszy. Ty, który sam doznawałeś cierpień choroby, niezrozumienia, bądź z nami, nie tylko wtedy, kiedy łatwo jest wierzyć i pokazywać swoją wiarę, ale bądź z nami, kiedy jej płomień niknie. I dzisiaj, bądź wsparciem i powiedz słowo nadziei, tym którzy go potrzebują, tym których dotyka poczucie opuszczenia przez Boga, samotności, przegrywania z grzechem, ze swoimi uzależnianiami, tym którzy odeszli od prostej swojej służby Bogu i ludziom, którzy weszli w krainę kłamstwa i beznadziei. Ojcze Wenanty! Ty, który jesteś obecny w tym kościele i nie zasłaniasz nigdy sobą Boga, naucz i nas tak wierzyć i tak kochać, abyśmy bez lęku byli świadkami Ewangelii i spotkali się kiedyś z Tobą, kiedyś u Boga – tymi słowami ufnie prosił Ojciec Mariusz, kończąc swoją refleksję.
Po zakończonej Eucharystii wszyscy przybyli na rozstrzygnięcie Konkursu z okazji 130. rocznicy urodzin Ojca Wenantego spotkali się przy urodzinowym dziewięciopiętrowym torcie.
W trakcie spotkania animację muzyczną wykonał Chór i Orkiestra Diakonii muzycznej CREATOR pod dyrygenturą Tomasza Piątka – studenta Akademii Muzycznej w Krakowie.