Przemyśl pod Krzyżem
W święto Podwyższenia Krzyża Świętego, 14 września 2019 r., Polska stanęła pod Krzyżem. Wobec odchodzenia od wiary i jawnego atakowania tego, co święte, Polacy postanowili wrócić do źródła wiary, zwrócić się do Chrystusa Ukrzyżowanego, jedynego Pana i Zbawiciela świata.
Archidiecezja Przemyska włączyła się do ogólnopolskiej modlitwy pokutno-wynagradzającej, podejmując inicjatywę „Z różańcem pod Krzyżem”. Na prośbę Metropolity Przemyskiego, abpa Adama Szala, w wielu parafiach wierni gromadzili się przy przydrożnych krzyżach i kapliczkach, by tam modlić się na różańcu.
Przemyscy wierni natomiast wyruszyli pod Krzyż Zawierzenia, biorąc udział w wydarzeniu „Przemyśl pod Krzyżem, Polska pod Krzyżem”.
Modlitwa rozpoczęła się w Archikatedrze Przemyskiej Mszą Świętą, której przewodniczył bp Stanisław Jamrozek. W homilii bp Stanisław wskazał na krzyż Chrystusa jako znak miłości Boga, odkupienia, zwycięstwa nad złem. Szukając odpowiedzi na pytanie, dlaczego krzyż jest przez wielu znienawidzony, zauważył, że krzyż kojarzy się z cierpieniem, którego człowiek za wszelką cenę chce uniknąć. Próbował też odkryć sens cierpienia. – Na krzyżu objawiła się miłość, tu Bóg odkrył swoje prawdziwe oblicze. On nie unicestwił cierpienia, ale uczynił je drogą do prawdziwego szczęścia i w cierpieniu, w krzyżu, ukazał całą swoją potęgę. W tajemnicy krzyża odkrywamy, że to, co wydawało się klęską, stało się zwycięstwem – dzielił się swoją refleksją. – Pokonać śmierć śmiercią, cierpienie cierpieniem, ból bólem to najgłębsza tajemnica i dlatego tak trudna do pojęcia dla nas żyjących – podsumował z pokorą. Homilię zakończył modlitwą, która była wyznaniem pragnienia pójścia za Chrystusem i Jego Krzyżem.
We Mszy Świętej wzięli również udział pielgrzymi VIII Pieszej Pielgrzymki Dziękczynnej z Pruchnika do Przemyśla, którzy przygotowali oprawę liturgiczną.
Po Eucharystii rozpoczęła się droga krzyżowa pod Krzyż Zawierzenia – na miejsce, gdzie w 2000 r., Roku Wielkiego Jubileuszu, miasto Przemyśl zostało zawierzone Miłosierdziu Bożemu. Rozważania poszczególnych stacji odczytywali wierni z kolejnych parafii przemyskich, przekazując sobie duży drewniany krzyż.
Na szczycie, na zakończenie nabożeństwa bp Stanisław Jamrozek skierował do obecnych „słowo spod Krzyża”. W spontanicznej modlitwie zwrócił się do Chrystusa, dziękując za Jego krzyż, wyznając wiarę w Jego zwycięstwo nad szatanem, przyrzekając wierne trwanie i bronienie wartości ewangelicznych oraz błagając o łaski dla mieszkańców Przemyśla. Na koniec zachęcił, by wierni mieli zawsze w sercu i na ustach słowa błogosławieństwa wobec innych. Kulminacyjnym punktem tej części wydarzenia było odczytanie Aktu zawierzenia Maryi, Matce Miłosierdzia, ułożonego przez św. Jana Pawła II. Podczas odczytywania tej modlitwy z centrum miasta rozległ się hejnał przypominający, że wybiła godz. 21.00, godzina Apelu Jasnogórskiego.
W drodze krzyżowej wzięła udział ogromna liczba mieszkańców Przemyśla. Byli wśród nich kapłani, siostry zakonne, harcerze, rodziny z dziećmi, ludzie młodzi i starsi.
Kolejną część wydarzenia stanowiła całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu w kościele OO. Franciszkanów w Przemyślu. Rozpoczęła się ona trwającą ok. dwie godziny Koronką do Miłosierdzia Bożego, którą prowadzili kolejno wszyscy obecni w świątyni. Zakończeniem spotkania była Eucharystia, której przewodniczył proboszcz franciszkańskiej parafii, o. Zbigniew Kubit OFMConv. W homilii zwrócił uwagę na miłosierdzie Boże objawione w krzyżu i w odczytywanej tego dnia przypowieści o synu marnotrawnym.
Organizatorami przemyskiej modlitwy pokutno-wynagradzającej byli: Archidiecezja Przemyska, Grupa Męska Męski Różaniec, OO. Franciszkanie z Przemyśla, Akcja Katolicka oraz Ruchu Światło-Życie Domowy Kościół.