W sobotę, 14 września 2019 r., obchodzony jest  Światowy Dzień Pierwszej Pomocy, który został ustanowiony w 2000 roku przez organizację Międzynarodowego Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Jest to dzień, w którym na całym świecie mówi się o tym, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach, kiedy zagrożone jest życie ludzkie. Dlatego ten temat wybrzmiał także na antenie Radia FARA.

Łukasz Sztolf z radiowym mikrofonem dotarł do tych, którzy na co dzień, w pracy, ale też często z wyboru, ratują życie drugiemu człowiekowi. Wszyscy zawsze apelują o jedno – nie wstydźmy się i nie bójmy udzielać pierwszej pomocy drugiemu człowiekowi.

O praktyce udzielania pierwszej pomocy, o właściwym zachowaniu się w miejscu wypadku, o kontaktowaniu się z numerem alarmowym 112 i o swoich doświadczeniach służby ratownika medycznego w PCK opowiadał na naszej antenie Łukasz Szaruga, szef Grupy Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża w Przemyślu.

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy - Łukasz Szaruga
sob, 14 Wrz 2019  ·  21,2 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.

W jednostkach Ochotniczej Straży Pożarnej w naszych miejscowościach też posługują wykwalifikowani ratownicy medyczni. Jednym z nich jest Grzegorz Sura, ratownik medyczny z OSP w Dubiecku, który mówił jaką rolę odgrywa ratownictwo, co zrobić gdy mamy kontakt z osobą zaczadzoną lub jak zachować się w miejscu wypadku.

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy - Grzegorz Sura
sob, 14 Wrz 2019  ·  14,4 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.

Pierwszą pomoc każdemu poszkodowanemu w różnych okolicznościach niosą też zawodowi ratownicy medyczni chociażby z Państwowej Straży Pożarnej, która jak się okazuje, ma bardzo szerokie kompetencje i zadania jeśli chodzi o swoje interwencje. Wszystko wyjaśniał na naszej antenie mł. bryg. mgr inż. Grzegorz Latusek, oficer prasowy PSP w Przemyślu.

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy - Grzegorz Latusek
sob, 14 Wrz 2019  ·  8,5 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.

Pamiętajmy! Zawsze najważniejsze jest to, aby w miejscu zagrożenia przede wszystkim zadbać o swoje bezpieczeństwo i osób postronnych, zaalarmować odpowiednie służby pod numerem telefonu 112 lub 997 (policja), 998 (straż pożarna), 999 (pogotowie ratunkowe) i w miarę możliwości oraz umiejętności przystąpić do udzielania pierwszej pomocy.