Wrzesień w naszej historii zapisał się wieloma bolesnymi, ale ważnymi rocznicami. Wkomponował się w nie „Tryniecki weekend z historią”, który odbył się 6-7 września 2019 r. przy zabytkowej strażnicy kolejowej w Tryńczy.

Rozpoczął się on od złożenia kwiatów przed pomnikiem upamiętniającym rotmistrza Tytusa Dunina oraz podchorążego Konstantego Ostrowskiego. Następnie odbyła się Msza święta polowa przy strażnicy kolejowej w intencji poległych, której przewodniczył ks. kpt. Łukasz Józef Hubacz z Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.

W homilii ksiądz kapelan apelował do uczestników Mszy świętej, aby jako chrześcijanie żyli Ewangelią, ale jako Polacy żyli historią swojego narodu. – Tak jak chrześcijanin powinien znać Ewangelię i nią żyć. Tak też my, jako Polacy, powinniśmy również żyć historią, pamięcią. Żołnierz polski zna historię. Przykazanie żołnierskie przedwojenne drugie mówi do nas wszystkich: obywatel polski i żołnierz zna historię swojej Ojczyzny, bierze wzór z bohaterskich czynów i zasług ojców swoich – mówił ks. kpt. Hubacz.

Po Eucharystii odbyła się oficjalna część pierwszego dnia „Trynieckiego weekendu z historią”. W imieniu Premiera RP wzięła w nim udział minister Anna Schmidt-Rodziewicz, która odczytała list od pana Mateusza Morawieckiego. A po oficjalnej części związanej z przemówieniami nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży pt. „Wrzesień 1939 r. – Walki Polaków w obronie Ojczyzny” oraz otwarto wystawę zatytułowaną ,,Manierki austro-węgierskie z okresu Wielkiej Wojny” autorstwa ks. kpt. Łukasza Józefa Hubacza.

Pierwszy dzień „Trynieckiego weekendu z historią” zakończyły prelekcje z udziałem zaproszonych gości na temat II wojny światowej, projekcje filmów historycznych oraz warsztaty kulinarne zatytułowane „Kuchnia Polska w czasach wojny”.

Natomiast w drugim dniu „Trynieckiego weekendu z historią”, w sobotę 7 września, odbyła się widowiskowa rekonstrukcja wydarzeń historycznych pt. ,,Wrzesień 1939 r. – walczymy do końca!”, a po niej poczęstunek wojskową grochówką i śpiewanie pieśni patriotycznych.

Organizatorami „Trynieckiego weekendu z historią” byli: Wójt Gminy Tryńcza, Stowarzyszenie Chóralne „Chór Cantilena” i Stowarzyszenie „Przyjaciół Czytelnictwa”. Nasza Rozgłośnia, Radio FARA miała nad tym wydarzeniem patronat medialny.

Łukasz Sztolf

Relacja z „Trynieckiego weekendu z historią”
wt, 10 Wrz 2019  ·  34,3 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Zabytkowa strażnica kolejowa w Tryńczy, 6 września 2019 r.