Na Placu Niepodległości w Przemyślu odbyło się dziś otwarcie wystawy przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie pt. „Ukradzione Dzieciństwo”, inaugurującej obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Organizatorami wystawy jest rzeszowski oddział IPN oraz Urząd Miasta Przemyśla, a przybyłych na otwarcie gości i mieszkańców przywitał Dariusz Łapa, Sekretarz Miasta Przemyśla.

Zaprezentowana dziś w Przemyślu wystawa „Ukradzione Dzieciństwo” ukazuje życie dzieci od okresu międzywojennego do zakończenia II wojny światowej.Pokazuje, jak wyglądało ich życie, a także jak zmieniło się w czasie wojny. Ekspozycja odnosi się do losów dzieci z różnych mniejszości narodowych w tym: Żydów, Romów, Ukraińców, Białorusinów, Poleszuków, Karaimów, Ormian, Hucułów, a także do traumatycznych przeżyć związanych z gettem, obozem, przymusową pracą, deportacjami itd.

Podczas otwarcia wystawy swoim świadectwem przeżywania dzieciństwa w ówczesnych okolicznościach podzieliła się Stanisława Żak, prezes Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu oraz odczytane zostały wspomnienia Danuty Rusinowskiej. Całość spotkania otwierającego wystawę „Ukradzione Dzieciństwo” ubogacił występ dzieci z Przedszkola nr 12 im. 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu, które wyśpiewały pieśni patriotyczne.

Otwarcie wystawy IPN pt. "Ukradzione Dzieciństwo" - relacja
pt, 30 Sie 2019  ·  12,1 MB  ·  PLIK ARCHIWALNY.
Przemyśl, 30 sierpnia 2019 r.